ترابزون یا وان؟ کدامیک برای سفر ایرانیان بهتر است؟ مقایسه‌ی کامل
ضحا اکبری 1400/12/23 15632 بازدید 0 نظر زمان تقریبی مطالعه دقیقهدر سا‌ل‌های اخیر ترکیه به یکی از مهم‌ترین مقاصد برای تفریح ایرانیان تبدیل شده است، همه ساله افراد زیادی هستند که تصمیم می‌گیرند برای استراحت و گذراندن تعطیلات به این کشور سفر کرده و از جاذبه‌های گردشگری آن لذت ببرند. ترکیه شهرهای توریستی بسیاری دارد، شهرهایی مانند استانبول، ترابزون، کوش آداسی، وان، آنتالیا و...، هر یک از این شهرها پر هستند از جذابیت‌هایی که دل هر گردشگری را می‌بَرد، اما در مقاله‌ی امروز تصمیم داریم تا 2 شهر ترابزون و وان را از جنبه‌های گوناگون بررسی کرده و اطلاعاتی در اختیار افرادی قرار دهیم که در انتخاب یکی از این دو شهر دچار تردید هستند. اگر شما هم جزء این افراد هستید یا قصد دارید که به زودی به ترکیه سفر کنید تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

آشنایی اجمالی با دو شهر ترابزون و وان

 • ترابزون

شهر ترابزون یکی از شهرهای زیبا و توریستی ترکیه است که در شمال شرقی این کشور و در حاشیه‌ی دریای سیاه قرار گرفته و از جمله شهرهای قدیمی ترکیه می‌باشد که به دلیل قرار گرفتن در مسیر جاده‌ی ابریشم، هم رونق اقتصادی زیادی داشته و هم دین و فرهنگ اهالی آن، بسیار متنوع است. مساحت شهر ترابزون 188 کیلومتر مربع و جمعیت آن طبق سرشماری سال 2012 حدود 760 هزار نفر می‌باشد، اکثر مردم ترابزون مسلمان سنی هستند، ترابزون هنوز هم از نظر معاملات تجاری در ترکیه جایگاه ویژه‌ای دارد.

 • وان

شهر وان مرکز استان وان و بزرگ‌ترین شهر در شرق ترکیه است که یکی از گردشگر پذیرترین شهرهای این کشور به شمار می‌رود. وان حدود 600 هزار نفر جمعیت دارد که اکثر آن‌ها مسلمان سنی هستند، این شهر بخاطر داشتن دریاچه‌ی آبی رنگ وان و گربه‌هایی که چشم‌های آن‌ها 2 رنگ متفاوت دارد، مشهور است. برای آشنایی با تاریخچه‌ی شهر وان می‌توانید مطلب تاریخچه‌ی شهر وان از 5000 سال پیش تا سال 2021 را مطالعه نمایید.

به طور مختصر با دو شهر ترابزون و وان آشنا شدید، اکنون این دو شهر را از برخی جنبه‌های مختلف مثل آب و هوا، رفت و آمد در داخل شهر، تفریحات، جاذبه‌های گردشگری، خرید، سواحل، غذا، هتل و هزینه‌های سفر با هم مقایسه می‌کنیم:

آب و هوا

 • ترابزون

آب و هوای شهر ترابزون به دلیل نزدیک بودن به دریای سیاه، مرطوب و نیمه گرمسیری است، این شهر دارای بهاری دل انگیز، تابستانی گرم و شرجی، پاییز سرد و زمستان سراسر برف می‌باشد. با توجه به اینکه در اواخر پاییز و تمام زمستان میزان بارش برف و باران در ترابزون بسیار زیاد است، به همین دلیل بهترین زمان سفر به این شهر از ابتدای بهار تا اواسط پاییز است که هم هوا مطبوع است و هم بارندگی زیاد باعث از بین رفتن فرصت گشت و گذار نخواهد شد.

 • وان

شهر وان دارای آب و هوی کوهستانی است، این شهر دارای تابستان‌های گرم و خشک و زمستان‌های سرد و پرباران می‌باشد. بهترین زمان سفر به شهر وان  فصول بهار و تابستان می‌باشد که هوا عالی است و بازدید از جاذبه‌های این شهر لذت فراوانی دارد، هر چند سفر در زمستان برای افردای که به ورزش‌های زمستانی علاقه دارند یا تمایل دارند از حراج زمستانی استفاده کنند، بسیار مناسب خواهد بود.

شرایط آب و هوایی این دو شهر به گونه‌ای است که بهترین زمان سفر به آن‌ها تقریبا یکی است، از این نظر دو شهر تفاوت چندانی با هم ندارند.

رفت و آمد در داخل شهر

 • ترابزون

ترابزون شهر کوچکی است که برای رفت و آمد در داخل آن از اتوبوس، تاکسی و دلموش استفاده می‌شود، هزینه‌ی تاکسی زیاد و تعداد اتوبوس‌ها کم است، به همین دلیل بهترین روش برای تردد در داخل ترابزون، دلموش‌هایی هستند که در همه جای شهر انتظار مسافران را می‌کشند و کرایه‌ی پایینی دارند.

 • وان

وان نیز شهر کوچکی است که تردد در داخل آن کار چندان سخت و وقت گیری نیست، برای رفت و آمد داخل شهر وان می‌توان از تاکسی، اتوبوس و دلموش استفاده کرد. هزینه‌ی رفت و امد با تاکسی زیاد است زیرا قیمت بنزین در ترکیه بالاست، اما اتوبوس و دلموش گزینه‌های بسیار خوبی برای تردد داخل شهر وان هستند.

از نظر تردد داخل شهر، هر 2 شهر ترابزون و وان دارای وضعیت مشابهی هستند و چگونگی رفت و آمد داخل این شهرها شباهت بسیاری با هم دارد.

تفریحات

 • ترابزون

تفریحات شهر ترابزون شامل طبیعت گردی در طبیعت فوق العاده، بازدید از آثار تاریخی، گذراندن یک روز در پارک‌های آبی این شهر، انجام تفریحات آبی در ساحل دریا، شرکت در برنامه‌های شبانه‌ی کلوپ‌ها و... می‌باشد،‌ ترابزون با وجود اینکه شهر کوچکی است اما از تفریحات فراوانی برخوردار می‌باشد.

 • وان

لذت بردن از طبیعت زیبا، بازدید از جاذبه‎‌های گردشگری و آثار تاریخی، ورزش‌های آبی، قایق سواری، چشیدن غذاهای خوش طعم، اسکی و ورزش‌های زمستانی و... تفریحاتی هستند که می‌توان در شهر وان انجام داد.

هر 2 شهر ترابزون و وان دارای تفریحات فراوانی هستند و از این نظر هر 2 شهر می‌تواند انتخابی عالی باشد.

جاذبه‌های گردشگری

 • ترابزون

شهر ترابزون هم طبیعت زیبایی دارد و هم آثار تاریخی بسیاری را در خود جای داده است، از جمله جاذبه‌های این شهر می‌توان به قلعه‌ی ترابزون، صومعه‌ی سوملا، قصر آتاتورک، منطقه‌ی بزتپه، غار چال، روستای اوزون گل و جاذبه‌های فراوان دیگر اشاره کرد.

 • وان

شهر وان به عنوان یکی از جذاب‌ترین شهرهای توریستی ترکیه دارای جاذبه‌های گردشگری فراوان است، جاذبه‌هایی مانند قلعه‌ی وان، موزه‌ی وان، قلعه‌ی هوساپ، جزیره‌ی آختامار، خانه‌ی گربه‌های وان، آبشار مرادیه و... . پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با جاذبه‌های شهر وان به مطلب جاذبه‌های شهر وان ترکیه سر بزنید.

از لحاظ برخورداری از جاذبه‌های طبیعی و گردشگری دو شهر وضعیت مشابهی دارند.

خرید

 • ترابزون

چند سالی است که ترابزون به مقصدی برای طرفداران خرید تبدیل شده است، در این شهر هم مراکز خرید پیشرفته که بسیاری از مارک‌های معروف در آن‌ها یافت می‌شود وجود دارد و هم بازارهای کوچک. از جمله مراکز خرید این شهر می‌توان به دایرکشن مال، مرکز خرید ترابزون، بازار جواهیر ترابزون، مرکز خرید ترابزون فروم، بازار آوروپالی و... اشاره کرد.

 • وان

در شهر وان مراکز خرید و بازارهای فراوانی وجود دارد، وان نیز یکی از مقاصد اصلی برای گردشگرانی است که به قصد خرید به ترکیه سفر می‌کنند. مرکز خرید وان اِی وی اِم، مرکز خرید آیدین پریهان وان، مرکز خرید آتاسوی آرت و... مراکز خرید معتبری هستند که برای خرید مارک‌های جهانی می‌توان به آن‌ها مراجعه کرد.

تعداد مراکز خرید هم در ترابزون هم در وان بسیار زیاد است، قیمت‌ها نیز در هر دو شهر مناسب می‌باشد، بنابراین هر 2 شهر ترابزون و وان از نظر خرید جایگاه یکسانی دارند.

سواحل

 • ترابزون

ترابزون یک شهر ساحلی است که در کنار دریای سیاه قرار دارد، بنابراین دارای ساحل بزرگی است که می‌توان از آن برای انجام ورزش‌ها و تفریحات آبی مانند شنا، غواصی و... استفاده کرد، همچنین بیشتر هتل‌های این شهر دارای ساحل اختصاصی هستند که امکان انجام تفریحات آبی را دارند.


 • وان

برای استفاده از ساحل در شهر وان باید به دریاچه‌ی این شهر بروید، در آنجا 2 نوع ساحل عمومی و اختصاصی وجود دارد. ساحل عمومی که همه می‌توانند از آن استفاده کنند و سواحلِ اختصاصیِ هتل‌هایِ نزدیکِ دریاچه، این سواحل دارای تفریحاتی مانند ماهیگیری، قایق سواری و... می‌باشند. در رابطه با سواحل شهر وان یک مطلب اختصاصی داریم که با کلیک بر روی ساحل وان ترکیه می‌توانید آن را مطالعه کنید.

دو شهر ترابزون و وان از نظر برخورداری از ساحل و تفریحات آبی در جایگاه تقریبا یکسانی قرار دارند.

غذا

 • ترابزون

ایرانی‌ها نباید در ترابزون هیچ نگرانی بابت غذا داشته باشند، زیرا فرهنگ غذایی ترک‌ها بسیار به ما نزدیک است و غذاهایی شبیه به غذاهای ایرانی دارند. در ترابزون رستوران‌های متنوع و فراوانی وجود دارد، هم رستوران‌های شیک و بزرگ و هم غذاخوری‌های کوچک خیابانی. از میان رستوران‌های ترابزون می‌توان رستوران کالا میش، رستوران چم لوتسا، رستوران چارداک پیده و... را نام برد.

 • وان

شهر وان از دیگر شهرهای ترکیه است که در آن انواع غذاهای ترک و بین الملل پیدا می‌شود، از غذا در رستوران‌های مجلل و گران قیمت گرفته تا غذاهای ساده‌ و خیابانی. رستوران‌های کروان سارای، رستوران کبابستان، رستوران فیراوین و... تعدادی از رستوران‌های معروف شهر وان هستند.

هر 2 شهر ترابزون و وان دارای وضعیت مشابهی در مورد غذا و خورد و خوراک می‌باشند.

هتل

 • ترابزون

ترابزون یک شهر توریستی است، پس دارای هتل‌ها و اقامت‌گاه‌های بسیاری می‌باشد که از نظر قیمت واقعا مناسب هستند، علاوه بر هتل تعداد هاستل‌های این شهر نیز بسیار زیاد است. هتل فوندا، هتل دبل تری بای هیلتون، هتل پارک ددمان و... از جمله هتل‌های لوکس ترابزون به شمار می‌روند.

 • وان

در شهر وان هتل‌های 2 تا 5 ستاره و همچنین تعداد زیادی هاستل وجود دارد که هر کس با هر توان مالی می‌تواند در آن اقامت کند. برای مثال هتل 5 ستاره‌ی دابل تری بای هیلتون وان، هتل 4 ستاره‌ی رنسانس با معماری فوق العاده، هتل 3 ستاره‌ی رامادا که فضایی دنج دارد و... از جمله هتل‌های شهر وان هستند.

با این حساب اگر هزینه‌ی محل اقامت مد نظر باشد هر دو شهر در شرایط تقریبا یکسانی قرار دارند.

هزینه‌ های سفر

تمام هزینه‌های سفر اعم از هزینه‌ی محل اقامت، غذا، جابجایی درون شهر و تفریحات در هر دو شهر تقریبا یکسان است فقط فرودگاه وان تعداد کمی پرواز مستقیم به سمت تهران دارد که در صورت استفاده از این پرواز در زمان و هزینه‌ی سفر صرفه جویی کرده‌اید. در فرودگاه ترابزون فقط پروازهای داخلی در کشور ترکیه انجام می‌شود، شما باید اول به استانبول رفته و از آنجا خود را با هواپیما یا وسیله‌ی دیگر به ترابزون برسانید.

 ما در این مقاله شما را با دو شهر زیبای ترابزون و وان آشنا کرده و این دو شهر را از جنبه‌های گوناگون با هم مقایسه نمودیم تا اگر شما نمی‌توانید یکی از این دو شهر را برای سفر انتخاب کنید، بتوانید با استفاده از این مقاله تصمیم خود را بگیرید. اگر تمایل دارید به شهر ترابزون سفر کنید به صفحه ترابزون مراجعه کنید و اگر می‌خواهید به وان بروید به صفحه وان در سایت ما سر بزنید.

تورهای اقساطی کایت

تور جام‌جهانی 2022 قطر

امتیاز و نظرات

هنوز امتیازی ثبت نشده است.

نظر، تجربه و سوال خود را بنویسید.

با ثبت نظر خود در مورد این تور، به دیگر مسافران برای داشتن تجربه بهتر کمک کنید.

امتیاز و نظرات

هنوز امتیازی ثبت نشده است.
بستن

نظر، تجربه و سوال خود را با ما در ارتباط بگذارید