راهنمای سفر به وان با اتوبوس و ون | ون‌های خوی به وان
مجتبی پورموسوی 1399/5/22 2258 بازدید 0 نظرسفرهای زمینی هنوز هم همانند قدیم رونق بسیاری دارد. از این جهت بسیاری از افراد، هنوز سفر زمینی را به سفر هوایی ترجیح می‌دهند. برخی نیز به خاطر ترس از سفر هوایی، هیچگاه سفر زمینی را هوایی ترجیح نمی‌دهند. در این مقاله نیز می‌خواهیم نکاتی را درباره سفر به وان با اتوبوس برای شما بیان کنیم. سفر با اتوبوس با توجه به سختی و آسودگی‌هایی که دارد از گذشته تا به امروز توجه مسافران زیادی را به خود جلب کرده‌است. هنوز هم هستند افرادی که فقط سفر با اتوبوس را به سفر با وسیله نقلیه ترجیح می‌دهند. این داستان، دلایل خاص خود را دارد که توضیح آن در این مقاله نمی‌گنجد.

ابتدا بهتر است کمی در مورد شهر وان ترکیه برایتان بگویم.

همچنین پیشنهاد می‌کنیم برای مشاهده تورهای وان وارد صفحه "تور وان" شوید.

مختصری درباره وان؛ تاریخی ترین شهر شرق ترکیه

وان یکی از شهرهای زیبا و تاریخی کشور ترکیه است که در شرقی‌ترین نقطه آن یعنی نزدیک به مرز ایران و نزدیک به شهر ارومیه در ایران قرار دارد و به دلیل نزدیکی به مرز ایران، سفر زمینی به این شهر مخصوصا سفر به وان با اتوبوس، به راحتی صورت می‌گیرد. این شهر نسبت به دیگر شهرهای ترکیه، وسعت کمتری دارد و یکی از معروف‌ترین مکان های دیدنی این شهر، دریاچه بزرگ وان است که ساحلی زیبا و دیدنی را برای این شهر ایجاد کرده‌است. شهر وان سالانه گردشگران زیادی را به خود جلب می‌کند که از این جهت مردم این شهر برای کسب روزی بیشتر، فروش پوشاک را اولویت کاری خود قرار داده‌اند. به همین دلیل بیشتر مسافرانی که چه زمینی و چه هوایی به این شهر، سفر می‌کنند، در راه برگشت چمدان‌هایی پر از لباس‌های خریداری شده، دارند.

آشنایی با مسیر زمینی تهران به وان ترکیه

شما که قصد سفر به وان با اتوبوس یا سواری را دارید، قبل از هر چیز بهتر است با مسیر زمینی این سفر، آشنا شوید. شما که می خواهید از تهران به این شهر سفر کنید، در مسیر باید از شهرهای قزوین، زنجان، تبریز، خوی گذر کرده تا به مرز رازی برسید. رازی یکی از گذرگاه‌ها و یکی از شهرهای مرزی ایران و ترکیه است. پس از اینکه از این شهر مرزی، گذر کردید در ادامه از شهرهای کاپیکوی، اوزلپ، گلیازی عبور کرده و به وان می‌رسید. شما در این مسیر از دشت‌ها و کوهپایه‌های عبور می‌کنید که مسیری فوق‌العاده زیبا را برای شما رقم می‌زنند. از تهران تا وان حدود 1050 کیلومتر راه زمینی است که با توجه به جاده‌های آن و معطلی که ممکن است در ورودی به کشور ترکیه، با آن مواجه شوید، چیزی حدود 13 ساعت طول می‌کشد.

شما برای سفر به وان با اتوبوس ابتدا باید یک تور زمینی مناسب برای این سفر انتخاب کنید. در این حالت این تور زمینی برنامه‌هایی را برای این 13 ساعت سفر زمینی، در نظر می‌گیرد که خستگی این سفر، برای شما به کمترین حد خود برسد.

راهکارهایی برای سفر به وان با اتوبوس یا ون مسافرتی

 • شما می‌توانید از تهران به طور مستقیم از تورهای گردشگردی زمینی به وان استفاده کرده و مستقیما به این شهر سفر کنید. این برای شما که اهل تهران هستید راحت‌ترین راه ممکن است.
 • در حالت دیگر می‌توانید از اتوبوس و ون‌های تبریز به وان استفاده کنید. البته که امروزه از بیشتر شهرهای اطراف مرز رازی، امکان تهیه وسیله نقلیه وجود دارد. برای این مسیر شما باید حدود 100 هزار تومان پرداخت کنید.
 • می‌توانید از هر شهری که هستید، خود را به ارومیه واقع در استان آذربایجان غربی برسانید و از این شهر با اتوبوس به طور مستقیم به شهر وان ترکیه سفر کنید. هزینه اتوبوس این مسیر حدود 150 تومان است.
 • در روش دیگر اگر قصد دارید بدون استفاده از تورهای زمینی از تهران به این شهر سفر کنید، می‌توانید از اتوبوس‌های تهران به خوی استفاده کرده که هزینه حدود 90 تومان دریافت می‌کنند. در ادامه با ون‌های خوی به وان که یکی از رایج‌ترین وسایل نقلیه زمینی برای سفر به وان است، استفاده کنید. شما برای سفر به وان با ون باید هزینه‌ای حدود 80 هزار تومان از خوی به وان، پرداخت کنید.

سفر زمینی وان

معایب سفر به وان با اتوبوس یا ون چیست؟

قطعا هر نوع سفر چه زمینی و چه هوایی معایبی را به همراه خود دارد. شما همیشه باید معایب سفرها را نیز قبل از شروع آن بررسی کنید تا در هنگام سفر با مشکلات مربوط به آن، روبرو نشوید. از این جهت ما مواردی را در این زمینه برای شما لیست کرده‌ایم:

 1. سفر با اتوبوس در طول مدتی که درون اتوبوس هستید ممکن است با گرفتگی عضلات روبرو شوید که این در طولانی‌مدت ممکن است شما را با مشکلاتی در این زمینه روبرو کند.
 2. در سفر زمینی، معطلی های مربوط به مرزها چه در کشور ایران چه در ترکیه ممکن است باعث خستگی و آزار شما شود.
 3. ون‌ها برای تعداد زیاد فضای کافی ندارند. برخی از رانندگان ون، بیش از حد مجاز، مسافر سوار می‌کنند که این می‌تواند در طولانی مدت شما را دچار مشکل کند.

سفر زمینی وان

اطلاعاتی درباره سفر به وان با ون های مسافرتی

ون‌های مسافرتی معمولا در شهرهای اطراف مرز رازی برای سفر به شهرهای مختلف ترکیه، مخصوصا وان وجود دارد. یکی از روش‌های سفر زمینی به وان، این است که شما با خودرو شخصی به یکی از شهرهای اطراف مرز رازی کشور ترکیه، بروید و خودرو خود را در پارکینگ‌های شخصی که وجود دارد، پارک کنید و از این ون‌ها، برای سفر به وان یا هر شهر دیگری که وسیله نقلیه برای آن، محیا است، استفاده کنید. حتما سعی کنید از پارکینگ‌های معتبر برای پارک خودرو شخصی خود استفاده کنید. خب در ادامه نکاتی را در سفر به وان با ون برای شما بررسی می‌کنیم:

 • برای سفر به وان به وسیله ون می‌توانید از ون‌های ترکیه‌ای که مستقیم از تبریز به وان و بالعکس وجود دارد، استفاده کنید.
 • کرایه وان به صورت رفت و برگشت برای هر نفر مبلغ 250 هزار تومان است.
 • معمولا ون‌های صبح زود از تبریز حرکت دارند. اگر می‌خواهید با ون به شهر وان سفر کنید، بهتر است که به گونه‌ای زمان خود را تنظیم کنید که راس ساعت به تبریز برسید.
 • سعی کنید قبل از حرکت از شهر خود به مقصد تبریز، برای رفتن به شهر وان، سرویس‌های ون را برای خود هماهنگ کنید. چون به دلیل اینکه تورهای زمینی معمولا از قبل، این ون ها را برای خود هماهنگ کرده اند، ممکن است که اگر بدون هماهنگی به محل سوار شدن ون‌های تبریز به وان، بلیط ون، گیرتان نیاید.
 • فضای بار ون‌های وان بسیار محدود است. از این جهت اگر وسایل زیادی را برای سفر، در نظر گرفته اید، از برداشتن آنها صرف نظر کنید.
 • زمانی که با ون یا اتوبوس، قصد سفر به شهر وان را دارید، باید بدانید که وقتی به مرز برسید، برای بازرسی کامل تر، باید از وسیله نقلیه خود، پیاده شوید. پس جای نگرانی نیست که اگر راننده، زمان رسیدن به مرز، از شما بخواهد که از خودرو پیاده شوید.

سفر زمینی وان

پرداخت عوارض خروج از مرز ترکیه و نکات مربوط به آن

به دلیل نزدیکی شهر وان به مرز مشترک ایران و کشور ترکیه، بسیاری از مسافران تصور می‌کنند که برای سفر به این شهر نیازی به پرداخت عوارض خروجی نمی‌باشد. در حالی که این یک تصور کاملا اشتباه است. زیرا طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران، هر شخصی که قصد عبور از مرزهای کشور را دارد، باید عوارض خروج از کشور خود را بر اساس قوانین موجود بپردازد. بنابراین برای سفر به وان نیز باید عوارض خروج از کشور پرداخت کنید. هم‌اکنون عوارض خروج از ایران برای بار اول ۲۲۰ هزار تومان، برای بار دوم ۳۳۰ هراز تومان و برای بار سوم ۴۴۰ هزار تومان است. بنابراین لازم است که مسافران گرامی، با توجه به شرایطی که خود دارند، نسبت به پرداخت عوارض خروج از کشور اقدام کنند. لازم به گفتن است که عوارض خروج از کشور بر اساس کد ملی هر یک از افرادی که قصد سفر به خارج از کشور را دارند، باید پرداخت شود.

سفر زمینی وان

 سخن آخر

تمام این موارد بر گرفته از تجربیات کارشناسان ما و نظرات و اطلاعات کاربرانی است که به شهر تاریخی وان به وسیله اتوبوس یا ون سفر کرده‌اند. این نکات کمک بسیاری به شما که قصد سفر به وان با اتوبوس یا ون را دارید، می کند. سعی کنید حتما قبل از سفر برخی از نکات مهم آن را، یادداشت‌برداری کنید، تا در هنگام سفر، از این موارد استفاده کنید. این نکته مهم را بدانید که برخی از این نکات، توسط هیچ تور‌لیدری به شما گفته نمی‌شود.

نظر، تجربه و سوال خود را با ما در ارتباط بگذارید

اطلاعات زیر را پر کنید