ویزای الکترونیکی چیست
علیرضا مشرقی 1398/11/14 808 بازدید 0 نظر اگر در مورد ویزای الکترونیکی هرگونه سوالی دارید و می‌خواهید بدانید که چطور باید آن را به دست آورید، با کایت همراه شوید تا اطلاعات کاملی در این مورد کسب کنید.  


آشنایی کامل با ویزای الکترونیکی

ویزا را می‌توان نوعی اجازه رسمی برای ورود به یک کشور خارجی دانست. با توجه به اینکه پاسپورت شما از کدام کشور صادر شده است، امکان ورود به برخی از کشورها را بدون ویزا نیز خواهید داشت. به عنوان مثال، در حال حاضر، با پاسپورت ایران، یعنی بدون ویزا و تنها با در دست داشتن پاسپورت، می‌توانید به کشورهای همسایه مثل ترکیه و ارمنستان، سفر کنید. اما متاسفانه پاسپورت ایران جزء کم اعتبارترین پاسپورت‌های جهان محسوب می‌شود و برای سفر به اکثر کشورهای خارجی، باید ابتدا ویزای آن کشور را دریافت کنید. دریافت ویزای برخی از کشورها بسیار دشوار است و برای اخذ آن باید مراحل زیادی را پشت سر بگذارید و روزها منتظر بمانید. حتی اگر کشور مقصد، با ایران و ایرانی مشکل خاصی نداشته باشد، باز هم باید به صورت حضوری عازم سفارت شوید و مراحل مختلف اخذ ویزا را طی کنید. اما مدتی است که با گسترش ارتباطات و استفاده از اینترنت پرسرعت، امکان صدور ویزای الکترونیکی یا همان ای-ویزا نیز وجود دارد.


ویزای الکترونیکی چیست؟ 

ویزای الکترونیکی یا همان E-Visa، نوعی از ویزا است که هیچ تفاوتی با ویزاهای معمولی ندارد. برخی به اشتباه تصور می‌کنند که اعتبار ویزاهای الکترونیکی از ویزاهای معمولی که با مراجعه حضوری اخذ می‌کنند، کمتر است و این موضوع آنها  را به دردسر خواهد انداخت. این کاملا اشتباه است و باید بدانید که تنها تفاوت ویزای الکترونیکی با ویزای معمولی، نحوه اخذ آن است و ویزای الکترونیکی هیچ تفاوت خاصی با انواع دیگر ویزا ندارد. کشورهای مختلف امکان صدور درخواست انواع ویزای الکترونیکی را برای مسافران فراهم کرده‌اند و تقریبا تمام کشورها، از این امکان جدید استفاده می‌کنند. برای اخذ این نوع ویزا، شما باید به صورت مستقیم وارد وبسایت سفارت مورد نظر خود شوید و از آنجا فرم‌ها را به صورت کامل تکمیل نمایید. اطلاعات شما باید کاملا دقیق و البته صادقانه باشند تا در اخذ ویزا دچار مشکل نشوید. این یعنی برای صدور درخواست خود، نیازی به مراجعه حضوری نخواهید داشت. 

همچنین خوشبختانه برای سهولت بیشتر در مراحل صدور ویزای الکترونیکی، امکان پرداخت هزینه ویزا نیز به صورت الکترونیکی از طریق درگاه‌های مخصوص وجود دارد. با روی کار آمدن سیستم صدور ویزای غیر حضوری یا همان ای ویزا، صدور انواع ویزا بسیار ساده‌تر شده است و لازم نیست که در صف‌های طولانی مدت جلوی سفارت بایستید و منتظر شوید تا نوبت شما شود. همچنین باید گفت که بر اساس تجربه مسافران و متقاضیان مختلف، مراحل صدور ای ویزا سریع‌تر از ویزاهای سنتی نیز انجام می‌شود. البته باید انتظار این را داشته باشید که در صورت هر گونه شک و شبه، از طرف سفارت با شما تماس گرفته ‌شود تا برای توضیحات بیشتر، به صورت حضوری به سفارت مراجعه نمایید. 


ویزای-الکترونیکی-چیست؟

زمان لازم برای صدور ای ویزا چقدر است؟ 

به دلیل اینکه شما فرم و تمام مدارک را به صورت کامل ارائه می‌دهید و همه چیز به صورت اینترنتی انجام می‌شود، زمان لازم برای صدور ویزا بسیار کاهش می‌یابد. البته باید این را در نظر داشته باشید که اکثر کشورهای خارجی، مخصوصا کشورهای اروپایی، ای ویزا را تنها برای مسافران و گردشگران تا مدت 60 روز صادر می‌کنند و برای اقامت بیشتر یا اقامت دائم، حتما باید به صورت حضوری، به مسئولین سفارت کشور مربوطه مراجعه کنید. به همین خاطر، در حقیقت می‌توان گفت که با انجام این کار، بخش مسافران و گردشگران را از افرادی که قصد اقامت طولانی مدت دارند، تفکیک کرده‌اند. در اکثر مواقع نیز بررسی پرونده کسانی که قصد اقامت طولانی مدت دارند، زمان بر است و برای بازبینی مدارک توریست‌ها و گردشگران، مدت زیادی صرف نمی‌کنند. پس باید گفت که خوشبختانه صدور ای ویزا، خیلی به طول نمی‌انجامد و لازم نیست که نگران عدم دریافت آن باشید. 


زمان-لازم-برای-صدور-ای-ویزا-چقدر-است؟

نکاتی که باید در مورد تقاضای ای ویزا در نظر داشته باشید

 • برای اینکه درخواست خود را صادر کنید، باید حداقل شش ماه از اعتبار پاسپورت شما باقی مانده باشد. 
 • وبسایت درخواست ای ویزا برای هر کشور متفاوت است. به همین خاطر باید ابتدا وبسایت درخواست ای ویزای کشور مورد نظر خود را پیدا کنید و مراحل را به دقت انجام دهید. 
 • معمولا در تمامی موارد، پیش از اینکه وارد صفحه تکمیل فرم شوید، می‌توانید مدارک و موارد مورد نیاز برای اخذ ویزای الکترونیکی را مشاهده کنید. حتما این بخش را به صورت کامل و دقیق بخوانید و پیش از اینکه اقدام به تکمیل فرم کنید، بررسی نمایید که آیا دریافت ای ویزا شامل حال شما می‌شود یا خیر. در اکثر مواقع باید صفحات برخی از مدارک را اسکن کنید. پس بهتر است پیش از شروع، همه مدارک را جمع آوری کنید تا دچار مشکل نشوید.  
 • حتما در تکمیل فرم دریافت ویزا، دقت کافی داشته باشید و صادقانه عمل کنید. کوچک‌ترین اشتباه یا دروغ یا هرگونه اشتباه عمدی یا سهوی، می‌تواند باعث مخالفت با درخواست صدور ویزای شما شود یا مراحل کار شما را به تاخیر بیاندازد. 
 • در حال حاضر ای ویزا برای بیش از 60 روز صادر نمی‌شود. اگر بیش از 60 روز قصد اقامت در کشور مقصد را دارید، حتما حضوری به سفارت مراجعه کنید. 
 • در اکثر مواقع با ای ویزا موافقت می‌شود و حتی نیاز به مصاحبه حضوری هم نیست. اما گاهی پیش می‌آید که مسئول صدور ویزا به برخی مسائل مشکوک می‌شود. پس باید خودتان را برای مخالفت یا درخواست مصاحبه حضوری آماده کنید. این یعنی درخواست ای ویزا مساوی با موفقیت 100 در 100 نیست. 
 • هزینه ای ویزا با هزینه صدور ویزای معمولی هیچ تفاوتی ندارد.
 • برای سفرهای تفریحی، بهتر است از طریق تور اقدام کنید تا هم در هزینه‌های سفر خود صرفه‌جویی نمایید و هم نگران صدور ویزا نباشید. معمولا آژانس‌های مسافرتی ارتباط مثبتی با مسئولین صدور ویزای کشورهای مختلف دارند و می‌توانند مراحل اخذ ویزا را به صورت گروهی انجام دهند. 
 • معمولا صدور ای ویزا در مدت کمتر از یک هفته تا 10 روز کاری انجام می‌شود. 
 • هزینه صدور ای ویزا در کشورهای مختلف، متفاوت است. 
 • خب همراهان عزیز کایت، آیا تا به حال از ای ویزا استفاده کرده‌اید؟ شما کدام روش را ترجیح می‌دهید؟ روش‌های قدیمی و کاغذ بازی‌های زیاد یا روش‌های الکترونیکی؟ آیا در استفاده از سیستم ای ویزا دچار مشکل شده‌اید؟ نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید. فراموش نکنید که ما بی‌صبرانه منتظر دیدن نظرات شما عزیزان همراه هستیم. پس ما را بیش از این منتظر نگذارید! 


نکاتی-که-باید-در-مورد-تقاضای-ای-ویزا-در-نظر-داشته-باشید

نظر، تجربه و سوال خود را با ما در ارتباط بگذارید

اطلاعات زیر را پر کنید