شهر افسوس کوش‌آداسی | سفری به امپراطوری روم باستان
زهرا نیرومند 1399/02/16 1892 بازدید 0 نظر زمان تقریبی مطالعه دقیقهکوش‌آداسی، یکی از زیباترین شهرهای ترکیه است که در غرب این کشور و در 90 کیلومتری جنوب شهر ازمیر واقع شده است. این شهر ساحلی جاذبه‌های تفریحی و تاریخی بسیاری را در خود جای داده و یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری کشور ترکیه محسوب می‌شود. سالانه گردشگران بسیاری از سراسر دنیا به شهر کوش‌آداسی سفر می‌کنند که بخش عمده‌ای آن‌ها گردشگران ایرانی هستند. اگر به کوش‌آداسی سفر کردید، بازدید از شهر تاریخی افسوس (Ephesus) را از دست ندهید. افسوس، ویرانه‌های باقی‌مانده‌ از شهر آپاشام است که حدود 5000 سال قبل از میلاد مسیح توسط رومیان باستان ساخته شده است. این شهر در 20 کیلومتری کوش‌آداسی واقع شده و حدود 3 کیلومتر با شهرک سلجوق فاصله دارد. در این مقاله با شهر افسوس و جاذبه‌های شگفت‌انگیز آن بیشتر آشنا خواهید شد. با ما همراه باشید.

همچنین پیشنهاد می‌کنیم برای مشاهده تورهای کوش آداسی وارد صفحه "تور کوش آداسی" شوید.


تاریخچه شهر افسوس کوش‌آداسی


افسوس، شهر کهن بسیار زیبایی است که دقیقا روبروی دریا ساخته شده است. بر اساس تاریخ، اولین ساکنان این شهر کارانیان و لیدیان بوده‌اند که دژی بزرگ و زیبا برای حفاظت از منطقه ساختند. بعدها یونانی‌های لونیان ساکن این منطقه شده و آن را تبدیل به شهری زیبا و دیدنی کردند. با توجه به موقعیت این شهر و قرار داشتن آن در کنار دریا، افسوس از لحاظ تجاری اهمیت بسیار زیادی پیدا کرد و به یکی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین مراکز تجاری منطقه مدیترانه تبدیل شد.
از قرن اول و دوم بعد از میلاد مسیح، شهر افسوس تحت سلطه امپراطوری روم قرار گرفت و به پایتخت آسیایی رومی‌ها تبدیل شد. موقعیت خوب این شهر و رفت‌وآمد تاجران کشورهای مختلف به افسوس باعث پیشرفت روزفزون آن شده و آن را به یکی از بزرگ‌ترین شهرهای شرقی تبدیل کرد. در آن زمان شهر افسوس بیش از 200 هزار نفر جمعیت داشت.
در سال 263 میلادی قوم گت، یکی از اقوام آلمانی، به شهر افسوس حمله کرده و بخش اعظمی از این شهر زیبا را نابود کردند. این حمله باعث از دست رفتن تدریجی رونق افسوس شد و روزبروز از شکوه و ابهت آن کاست. این ماجرا ادامه داشت تا زمانی که مغول‌ها به این شهر حمله کردند و ضربه بزرگ‌تری را به آن وارد آوردند. در نهایت‌، افسوس در جنگی که بین سلجوقیه و عثمانی درگرفت به طور کلی نابود شد و از صفحه روزگار محو گردید.


 تاریخچه شهر افسوس کوش‌آداسی


جاذبه‌های دیدنی شهر افسوس کوش‌آداسی


با نگاهی به تاریخ شهر افسوس مشاهده می‌شود که این شهر پیشینه معنوی بالایی داشته و یکی از مهم‌ترین مراکز تاریخی- مذهبی دوران خود بوده است. آثار زیادی در شهر افسوس وجود دارند که بیانگر مذاهب مختلف و ظهور دین مسیحیت هستند. یکی از این موارد کلیسای سنت جان است که در قرن 6 میلادی توسط ژوستینین یکم بر روی آرامگاه یوحنا، یکی از حواریون حضرت عیسی، بنا شد. کلیسای سنت جان در آن زمان بزرگ‌ترین سازه منطقه آسیای صغیر محسوب می‌شد که ساخت آن حدود 17 سال طول کشید. این کلیسا یکی از مقدس‌ترین کلیساهای زمان خود بود و به عنوان اصلی‌ترین مقاصد زیارتی آسیای صغیر مورد توجه قرار داشت. علاوه بر این، بناهای دیگری نیز در این شهر دیده می‌شوند که هرکدام از آن‌ها متعلق به دورانی بوده و داستان‌های شگفت‌انگیزی دارند. در ادامه به معرفی تعدادی از بناهای به جامانده از دوران گذشته می‌پردازیم.


تئاتر بزرگ (Great Theatre)


یکی از شاهکارهای معماری آن زمان، تئاتر بزرگ شهر افسوس است که ساخت آن از عصر کلادیوس (Claudius)، چهارمین امپراتوری رم باستان، آغاز و در زمان تراژان (Trajan) به پایان رسید. در واقع می‌توان گفت ساخت این بنا، 9 امپراتوری را پشت سر گذاشته است. این تئاتر بزرگ که با طراحی بسیار جذاب ساخته شده بود، ظرفیت 25 هزار تماشاگر را داشت. سکوی تماشاگران در سه ردیف ساخته شده که هرکدام از ردیف‌ها به 12 بخش تقسیم می‌شود. هر کدام از این بخش‌ها نیز به صورت پله‌ای شکل طراحی شده‌اند و دارای 22 ردیف سنگی می‌باشند. تماشاگران این تئاتر می‌توانستند از طریق تونل‌های پله‌ای به آخرین ردیف صندلی‌ها دسترسی پیدا کنند.
در کنار جایگاه تماشاگران سکوی نوازندگان را مشاهده می‌کنید که پس از گذشت سال‌ها همچنان ظاهر خود را حفظ کرده است. صحنه اجرا از دیگر بخش‌های جذاب این بناست که گفته می‌شود در سه طبقه و با ارتفاع 18 متر ساخته شده و با ستون‌های استوار، طاق‌ها و مجسمه‌ها تزیین شده بود. در حال حاضر تنها یک طبقه از صحنه باقی‌مانده است.


تئاتر بزرگ (Great Theatre)


ورزشگاه ودیوس و استادیوم (Gymnasium of Vedius and Stadium)


ودیوس، ورزشگاه شهر افسوس است که بر روی شیب یک تپه بنا شده است. این ورزشگاه دارای یک سالن کشتی مستطیلی شکل با یک حیاط طاق‌دار بوده است که بخشی از آن همچنان دیده می‌شود. در بخشی شرقی ورزشگاه آجرهایی با روکش‌هایی مرمری نمایان است که نشان‌دهنده معماری زیبای ورزشگاه در آن زمان می‌باشد. در فاصله صد متری از ورزشگاه، ردیف‌هایی از صندلی‌های سنگی برای نشستن تماشاگران دیده می‌شود که تصویری از استادیوم را به ما نشان می‌دهد. بر اساس اسناد به دست آمده، این استادیوم در دوران پادشاهی نرو ساخته شده است. از دیگر بخش‌های این ورزشگاه، محل نبرد گلادیاتورها و حیوانات وحشی است که در سمت شرقی بنا دیده می‌شود.


خیابان مرمر (Marble Street)


در فاصله بین ورزشگاه و استادیوم یک مسیر پیاده‌روی ساخته شده از سنگ مرمر وجود دارد که به دروازه کورسوس (Koressos Gate) می‌رسد. اطراف این خیابان با طاق‌های نیم‌دایره‌ای شکل و مجسمه‌های سنگی تزیین شده که در حال حاضر تنها بخش‌هایی از آن باقی‌مانده است.


خیابان مرمر (Marble Street)


کلیسای مریم مقدس (Church of the Virgin Mary)


در فاصله 100 متری از ورزشگاه افسوس، بنایی با ارتفاع 260 متر دیده می‌شود که باقی‌مانده کلیسای مریم مقدس می‌باشد. این کلیسا، یکی از 7 کلیسای جهان مسیحیت و محل ظهور مذهب کاتولیک است. گفته می‌شود سومین اجلاس جهانی کلیسا نیز در این مکان برقرار شده است.


کتابخانه سلسیوس (Library of Celsus)


کتابخانه سلسیوس، یک ساختمان 3 طبقه با نمایی از سنگ مرمر است که توسط شخصی به نام تیبریوس ژولیوس سلسیوس ساخته شد. فضای داخلی کتابخانه شامل اتاق مستطیلی شکل است که قفسه‌های کتاب در آن قرار داشت. بخش بیرونی نیز با ستون‌ها، پلکان‌ها و قرنیس‌های برجسته طراحی شده بود. 4 مجسمه زن با عنوان‌های خرد، فضل، هوش و دانش در دیواره‌های بیرون بنا ساخته شده بود که همچنان پابرجا مانده است. کتابخانه سلسیوس با بیش از 14000 جلد کتاب، یکی از غنی‌ترین کتابخانه‌های زمان خود بوده و اهمیت بسیار بالایی داشته است. از دیگر ویژگی‌های این کتابخانه، تابوت سنگی سلسیوس در زیر دیوار غربی است. این تابوت توسط پسر سلسیوس در قرن دوم ساخته شد.


کتابخانه سلسیوس (Library of Celsus)


میدان ورلانوس (Square of Verulanus)


ورلانوس نام میدانی بزرگ در نزدیکی ورزشگاه است که از آن برای تمرین ورزشکاران استفاده میشد. در پشت این میدان نیز یک سالن بدنسازی بزرگ وجود دارد که گفته می‌شود در اوایل امپراتوری و در زمان اولین فرمانروایان ساخته شده است.


حمام‌های اسکولاستیکا (baths scholastica)


در ورودی خیابان کورتس (Curetes) و پشت معبد هادریان، بقایایی از یک سازه چند طبقه دیده می‌شود که مربوط به حمام‌های اسکولاستیکا است. ویژگی خاص حمام‌های اسکولاستیکا فناوری پیشرفته آن در گرم کردن آب است. سیستم گرمایشی حمام‌ها زیرزمینی بوده و هوای گرم از طریق کوره‌هایی که در دیواره‌ها وجود داشت، ایجاد میشد. در ورودی حمام یک اتاق رختکن تعبیه شده بود. پس از آن افراد وارد اتاق سرد می‌شدند که در آن یک استخر بزرگ آب سرد قرار داشت. مرحله بعد اتاق گرم بود که از سیستم گرمایشی پیشرفته برای گرم کردن آب آن استفاده میشد. افراد پس از بیرون آمدن از اتاق گرم دوباره وارد آب سرد شده و سپس از حمام خارج می‌شدند. علاوه بر این، افراد می‌توانستند از خدماتی چون اسکراب و ماساژ نیز در این حمام برخوردار باشند. در واقع حمام‌های اسکولاستیکا تنها برای پاکیزگی نبود، بلکه محیطی برای تجمع افراد، صحبت کردن در مورد مسائل روز و تفریح بود. نکته جالب این که، افراد بی‌بضاعت هم می‌توانستند از این حمام استفاده کنند بدون آن‌که پولی پرداخت نمایند. در واقع امپراتوری آن زمان پاکیزگی را یکی از ابتدایی‎‌ترین نیاز هر انسان دانسته و آن را در دسترس عموم مردم قرار می‌داد.

صفحات مرتبط:


حمام‌های اسکولاستیکا (baths scholastica)


آرکادیان (Arkadiane)


آرکادیان، طولانی‌ترین خیابان افسوس است که بندر قدیمی شهر را به تئاتر بزرگ متصل می‌کند. این خیابان توسط آرکادیوس، اولین امپراتور شرقی، ساخته شد و در زمان خود شکوه و جلال خاصی داشت. این خیابان روزگاری محل عبور پادشاهان بزرگ و برگزاری مراسم‌های مذهبی بوده است. در دو طرف آرکادیان دروازه‌ای بزرگ و زیبا دیده می‌شود که بر اساس اسناد تاریخی به دست آمده، تاثیر بسیار زیادی در رونق و پیشرفت افسوس داشته است.


معبد هادریان (Hadrian's temple)


معبد هادریان، یکی از بناهای زیبای شهر افسوس است که گفته می‌شود به افتخار هادریانوس، امپراطور روم، در این شهر ساخته شد. این معبد از نادرترین بناهای دوران باستان است که تاکنون پابرجا مانده و با زیبایی خیره‌کننده‌اش، شگفتی همگان را برانگیخته است. نقش و نگارهای برجسته‌ روی ستون‌ها و دیواره‌های معبد نشان از افسانه‌های جذاب شکل‌گیری شهر افسوس دارد.


معبد دومیتیان (Domitian temple)


دومیتیان، یکی از بزرگ‎‌ترین معابد افسوس است که توسط مردم این شهر برای قدردانی از امپراطور دومیتیان ساخته شد. این معبد دارای یک تراس بزرگ با ابعاد 50 در 100 متر است که بر روی ستون‌هایی بنا شده است. در بخش شمالی این معبد نیز یک محراب یو شکل وجود داشت که اکنون در موزه ازمیر از آن نگهداری می‌شود. پس از ورود مسیحیت به شهر افسوس، بخش گسترده‌ای از این معبد تخریب شد، اما همچنان تعدادی از ستون‌ها و قسمت‌های سر و بازوی مجسمه آن، باقی‌مانده است.


معبد دومیتیان (Domitian temple)


در این مقاله شهر زیبا و دیدنی افسوس را به شما دوستان معرفی کردیم و تعدادی از جاذبه‌های شگفت‌انگیز آن را برشمردیم. علاوه بر بناهای عنوان شده، مکان‌های دیگری چون میدان دومیتیانوس، پیرتانئون، بقعه ممبوس، خانه عشق، درب مازئوس، بازار آگورا، کلیسای کنسول، معبد آرتمیس، زیارتگاه سیبل اول، خانه حضرت مریم و بناهای تاریخی دیگر نیز در این شهر زیبا دیده می‌شوند که معماری حیرت‌انگیز آن زمان را به رخ مردم امروز می‌کشند. برای بازدید از شهر افسوس باید به کوش‌آداسی ترکیه سفر کنید. اگر قصد سفر به این شهر زیبا را دارید، پیشنهاد می‌کنیم سری به وب‌سایت کایت با آدرس www. kite.ir بزنید و تورهای گردشگری آن را موردبررسی قرار دهید. علاوه بر این می‌توانید از طریق شماره 02175097700 با کارشناسان کایت در ارتباط بوده و از راهنمایی‌های آن‌ها استفاده نمایید.

تورهای اقساطی کایت

تور جام‌جهانی 2022 قطر

امتیاز و نظرات

هنوز امتیازی ثبت نشده است.

نظر، تجربه و سوال خود را بنویسید.

با ثبت نظر خود در مورد این تور، به دیگر مسافران برای داشتن تجربه بهتر کمک کنید.

امتیاز و نظرات

هنوز امتیازی ثبت نشده است.
بستن

نظر، تجربه و سوال خود را با ما در ارتباط بگذارید