جاذبه‌های متنوع جزیره هنگام
1837 بازدید 0 نظر زمان تقریبی مطالعه دقیقه


در این مقاله از مجله گردشگری کایت با جاذبه‌های گردشگری هنگام، جزیره کوچکی در خلیج فارس که در فاصله دو کیلومتری جزیره قشم واقع شده، آشنا خواهید شد. این جزیره 9 کیلومتر طول و 6 کیلومتر عرض دارد و وسعت تقریبی 33/6 کیلومترمربع را شامل می‌شود. ساختار آن مخروطی ناقص را تشکیل می‌دهد و علی‌رغم ظاهر کوچکش، میزبانی بسیار خوب برای شما خواهد بود و لحظات حیرت‌انگیزی را برایتان به ارمغان می‌آورد. 

جزیره هنگام فاقد هرگونه خیابان و ماشینی است. برای همین می‌تواند خیالتان را از بابت آرامش داشتن و راحت کند. مهمان‌نوازی مردم ساکن این جزیره بسیار خوب بوده و خاطرات بسیار دل‌نشینی را برایتان خواهند ساخت. سه روستا در جزیره هنگام واقع شده که هنگام قدیم، هنگام نو و غیل نام دارند.

تورهای مرتبط:


جاذبه‌های گردشگری هنگام 


پرندگان مهاجر جزیره هنگام


با وجود کوچک بودن جزیره هنگام، دیدنی‌های بسیار زیادی در آن وجود دارند که در ادامه به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت:


1. ساحل هنگام 

همیشه نشستن کنار دریا و تماشای امواج از کارهای آرامش بخشی است که انسان دلش می‌خواهد در سفری که دارد تجربه کند. طول نوار ساحلی جزیره هنگام، یکی از جاذبه‌های گردشگری هنگام، 50 کیلومتر است و این امکان را به شما می‌دهد تا در هر قدمی که روی این ساحل می‌زنید، تصویر و لحظه منحصربه‌فردی را ثبت کنید. 


2. ساحل نقره‌ای

ساحل نقره‌ای، یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری هنگام را هرگز نمی‌توانید کنار دیگر سواحل موجود در ایران بگذارید. در این ساحل کانی‌های براقی وجود دارند که شکلی درخشان به آن بخشیده‌اند. گردشگران بسیاری همه مسیر را تا جزیره هنگام می‌آیند تا پایشان را روی ساحل نقره‌ای، این مورد از جاذبه‌های گردشگری هنگام بگذارند و دقایقی روی آن آرام بگیرند. 


3. ساحل درخشان 

این ساحل استثنایی، از دیگر جاذبه‌های گردشگری هنگام، در اوقات خاصی از سال، چهره جادویی و خارق‌العاده‌ای به خود می‌گیرد و آب آن به رنگی درخشان درمی‌آید که مشابه چنین اتفاقی را می‌توانید در سواحل مالدیو و کالیفرنیا ببینید. این اتفاق ناشی از وجود فیتوپلانکتونهای دریایی است. 


4. جانوران موجود در جزیره هنگام 


دلفین‌های جزیره هنگام


حیوانات زیادی در این جزیره وجود دارند که تماشای آن‌ها می‌تواند، به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری هنگام برایتان جذاب باشد که در ادامه به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت: 


الف) دلفین 

فصل پاییز، فصل مناسبی است برای مهمانی دلفین‌ها در جزیره هنگام. 13 گونه از 40 گونه کشف شده از دلفین در این دوره از سال به جزیره هنگام می‌آیند و بازیگوشی‌های بسیاری می‌کنند و گردشگران با آن‌ها تفریح می‌کنند و از تماشایشان به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری هنگام لذت می‌برند.


ب) جبیر

جِبیر از آهوهای بومی هند و ایران به شمار می‌رود که در کشورهای دیگری همچون افغانستان و پاکستان نیز یافت می‌شود. بیشتر محوطه زندگی آن مناطق گرمسیری است. البته شکل آن‌ها به عنوان یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری هنگام به گونه‌ای است که بدن ظریف‌تری نسبت به آهو دارند و جنس نر و ماده آن شاخ دارند و گوش و دمشان بلندتر از آهو است.


پ) خاردم مصری

خزنده‌ای که در خانواده سوسمارها به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری هنگام دسته‌بندی می‌شود و جنس نر آن طولی به اندازه 76 سانتی‌متر دارد. استفاده از گوشت این حیوان در گذشته مرسوم بوده و اکنون بسیار کم شده است. 


ت) لاک‌پشت پوزه عقابی 


لاک‌پشت‌های پوزه عقابی


نمونه نادری از جانورانی که در حال انقراض هستند و شما می‌توانید آن‌ها را به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری هنگام ببینید. یکی از 4 لاک‌پشت دریایی که در خلیج فارس دیده می‌شود و سواحل ایران را عمدتاً برای تخم‌ریزی انتخاب می‌کند. 


5. آکواریوم خلیج فارس 

جزیره هنگام را به عنوان آکواریوم خلیج فارس، یکی از جاذبه‌های گردشگری هنگام، نیز می‌شناسند چرا که همه نوع ماهی‌های رنگارنگ به صورت آزاد در آن قرار دارند و زندگی می‌کنند. شفافیت بالای آب این دریا باعث می‌شود تا به خوبی قابل مشاهده باشند. البته علاوه بر ماهی‌ها، خرچنگ‌های جزیره هنگام را نمی‌توان نادیده گرفت.


6. خاک سرخ 

یکی از جزایری که در ایران به خاکش مشهور است، جزیره هرمز است اما همان نوع خاک در جزیره هنگام نیز یافت می‌شود و از جاذبه‌های گردشگری هنگام به شمار می‌رود.


7. بازار

بازار جزیره، از دیگر جاذبه‌های گردشگری هنگام است. این بازار اتمسفری بومی و سنتی دارد. لباس‌های سنتی و خوش‌رنگی را می‌توانید از آنجا تهیه کنید. همچنین دست‌سازه‌هایی وجود دارد که از صدف ساخته شده‌اند. 


8. باقی‌مانده‌های استعمار


بقایای کشتی


جغرافیای این منطقه باعث شده بود تا انگلیسی‌ها در گذشته توجهشان به این منطقه جلب شود. آن‌ها این منطقه را برای لنگر انداختن کشتی‌شان مناسب می‌دانستند. به همین دلیل بقایای حضور آن‌ها از جمله کشتی‌های به گل نشسته‌شان را می‌توانید به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری هنگام تماشا کنید. 


9. سنگ مادر و دختر

سنگ‌هایی در نزدیکی روستای غیل وجود دارد که درست مثل آدم هستند و همین شباهت باعث می‌شود قصه‌هایی درباره آن به وجود بیاید. درواقع گفته می‌شود مادر و دختری داشتند از ستمگرانی فرار می‌کردند که دست به دعا می‌گیرند و خداوند آن‌ها را به سنگ تبدیل می‌کند تا از دست ستمگران نجات پیدا کنند و به یکی از جاذبه‌های گردشگری هنگام بدل شده‌اند.


10. نخلستان 

یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری هنگام را می‌توان نخلستان‌های آن دانست که بسیار بلند هستند. خرمای این نخل‌ها بسیار خوشمزه هستند اما بیش‌ترین مصرف آن‌ها به صورت شخصی است. اما بخشی از خرماهای این منطقه به فروش هم می‌رسد که طعم بسیار خوبی دارد.


11. پارک کروکودیل

پارک کروکودیل در گذشته در جزیره هنگام وجود داشته اما بعد از مدتی به قشم منتقل شد و اکنون دیگر در جزیره هنگام قرار ندارد. اما فضای بسیار زیبایی دارد که حتماً بهتر است به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری هنگام به آن سر بزنید.


اسکان در جزیره هنگام 


خانه‌های محلی موجود در جزیره هنگام


جزیره هنگام هیچ‌گونه هتلی ندارد ولی خانه‌های محلی بسیار زیادی دارد که ماندن در آن‌ها لذتی چند برابر ماندن در هتل دارد. البته گزینه چادر زدن هم پیش رویتان است و می‌توانید از آن نیز استفاده کنید. 


فصل سفر

پاییز تا اردیبهشت بهترین وقت سفر به جزیره هنگام است. اگر می‌خواهید شانس دیدن دلفین‌ها را از دست ندهید برای ماه‌های آذر و دی برنامه‌ریزی کنید.

تور جام جهانی 2022 قطر

تور جام‌جهانی 2022 قطر

نظرات

نظر، تجربه و سوال خود را بنویسید.

با ثبت نظر خود در مورد این تور، به دیگر مسافران برای داشتن تجربه بهتر کمک کنید.

نظرات

بستن

نظر، تجربه و سوال خود را با ما در ارتباط بگذارید