جاذبه‌های گردشگری جزیره هرمز همراه با نقشه
5465 بازدید 0 نظر زمان تقریبی مطالعه دقیقه


در این مقاله از مجله گردشگری کایت قصد داریم جاذبه‌های گردشگری هرمز را در کنار نقشه‌شان برای شما علاقمندان به تور جزیره هرمز آشنا کنیم. در ادامه نکاتی جذاب و خواندنی از 10 مورد از جاذبه‌های گردشگری هرمز را مطالعه خواهید کرد. 

برای دیدن لیست تورهای هرمز قشم، به صفحه "تور جزیره هرمز" مراجعه کنید.


1. دره سکوت 

یکی از آرام‌ترین جاذبه‌های گردشگری هرمز که نام‌های متعددی را بر آن نهاده‌اند. به علت توانایی جذب امواج منفی و خنثی‌سازی بازتاب صدا توسط مقادیر بسیار زیاد نمک، آن را «دره سکوت» می‌خوانند. به علت استخراج نمک به کمک ضربه‌های تبر از تپه‌ها و کوه‌های دره‌ سنگ نمک، آن را «دره تبرزن» می‌نامند. به علت احساس رضایت و خرسندی از حضور در این منطقه، به آن «دره انرژی» می‌گویند. در این دره که یکی از عجیب‌ترین جاذبه‌های گردشگری هرمز است، دو جاذبه دیدنی هم وجود دارد: الهه نمک در انتهای دره (صخره‌ای نمکی و زیبا) و نیز کوهی بلورین به تصویر شخصی روحانی و یارانش با عبای سفید (چیزی که به نظر می‌رسد). 

{لینک نقشه در گوگل}

نقشه دره سکوت

دره سکوت


2. دره مجسمه‌‌ها 

یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری هرمز، دره مجسمه‌ها، نمایشگاهی از آثار هنری طبیعی با دیواره‌های بلند در گوشه‌وکنارش، تصویرگر انواع موجودات بسته به قدرت قوه تخیل‌تان است. از مجسمه مرغ و خروس، و دو خانم در حال گفت‌وگو با یکدیگر گرفته تا گوسفند و از همه شاید جالب اژدهایی بزرگ. در این دره پرتگاهی 40 متری با منظره‌ای چشم‌نواز از خط ساحلی نیز حضور دارد که تماشای غروب خورشید از سوی یکی از جاذبه‌های گردشگری هرمز را کاملاً لذت‌بخش می‌سازد. 

{لینک نقشه در گوگل}

دره مجسمه‌‌ها

دره مجسمه‌‌ها


3. بزرگترین فرش خاکی جهان 

مورد بعدی در فهرست جاذبه‌های گردشگری هرمز، بزرگترین فرش خاکی جهان است که بر بدنه سواحل جزیره هرمز به دست تیم هنرمند آقای مهدی درویشی و با کمک افراد بومی، با استفاده از خاک رنگی جزیره نقاشی شده است. 

فرش خاکی قرمز نمایانگر تمدن هزاران ساله جزیره هرمز و استعدادها، سنت‌ها، تاریخ، اجتماع و فرهنگ آن بوده و به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری هرمز، هر ساله به مناسبت جشن نوروز یا روز خلیج فارس جشنی در کنار فرشی پر از نقش‌ونگارهای عناصر و اسطوره‌های هرمزگان، لاک‌پشت پوزه عقابی، پوشاک زنانه، قلعه پرتغالی‌ها و موسیقی مردمان محلی برگزار می‌گردد. 

{لینک نقشه در گوگل}


بزرگترین فرش خاکی جهان

بزرگترین فرش خاکی جهان


4. موزه دکتر نادعلیان‌ 

در موزه دکتر نادعلیان، یکی از جاذبه‌های گردشگری هرمز می‌توان به تماشای آثار هنری موفق ایشان در عرصه‌های بین‌الملل که اکنون در 40 کشور جهان پراکنده است و مستندات ایشان که برخی‌شان با همکاری زنان بومی جزیره ایجاد شده پرداخت. این موزه بیانگر علاقه و احترام دکتر نادعلیان به فرهنگ و تاریخ جزیره و معرفی صنایع دستی مردمانش، می‌باشد که در سال 1388 راه‌اندازی شده و در آن می‌توان استخوان‌ها و بقایای موجودات دریایی از جمله نهنگ را هم به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری هرمز مشاهده کرد. 

{لینک نقشه در گوگل}


موزه دکتر نادعلیان‌

موزه دکتر نادعلیان‌


5. قلعه پرتغالی‌ها 

یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های گردشگری هرمز، خوش‌رنگ‌ترین دژ استعماری بناشده در سرزمین پارس، به نام قلعه پرتغالی‌هاست که با قدمتی 500 ساله، در سال 1507 همزمان با پادشاهی سلسله صفوی به دستور دریانورد آلفونسو آلبرکرک ساخته شده است. در این قلعه سرخ‌رنگ، با پس‌زمینه آبی آسمان و دریا و منظره‌ای خیره‌کننده از خانه‌های روستایی جزیره، می‌توانید شاهد برج دیده‌بانی، زندان، سیاه چاله، کلیسا، سربازخانه، تالار، مقر فرماندهی و آب انباری برگرفته از سبک معماری ایرانی باشید. قلعه پرتغالی‌ها به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری هرمز، شاهد ستون‌هایی ساخته‌شده به صورت درخت‌های نخل و به سه رنگ سبز، سفید و قرمز به همراه 2 توپ جنگی زنگ‌زده و آستانه ورودی با قوس کم خواهید بود. 

{لینک نقشه در گوگل}

قلعه پرتغالی‌ها

قلعه پرتغالی‌ها


6. ساحل اسپانیایی 

ساحل اسپانیایی از دیگر جاذبه‌های گردشگری هرمز، به گفته بومیان منطقه، علت نام‌گذاری‌اش روایت یکی از گردشگران خارجی است که در تمام سفرهایش، مشابه این ساحل را فقط در کشور اسپانیا دیده که حتی از آن هم دیدنی‌تر و جذاب‌تر بوده است. 

این ساحل یکی از جاذبه‌های گردشگری هرمز است که با صخره‌های مستحکم، زمخت و مرتفع‌اش گردشگران علاقمند را به سوی خود جذب می‌کند و زیبایی‌اش را نمی‌توان از پس تصاویر منعکس کرد و باید خودتان به آن‌جا بروید و با دوربین خودتان عکس‌برداری کنید. 

{لینک نقشه در گوگل}


ساحل اسپانیایی

ساحل اسپانیایی


7. غار نمکی غربی 

غار نمکی غربی، یکی از جاذبه‌های گردشگری هرمز، در غرب این جزیره در کنار چندین غار نمکی دیگر واقع شده و در کنار جاده اصلی هرمز و در بین فرش خاکی و دره رنگین کمان جای گرفته است. از دهانه این غار می‌توان به راحتی وارد شد و بخش‌های زیادی از سقف غار از نمک پوشانده‌شده و در مواقع بارش باران، مقدار کمی آب در غار جریان پیدا می‌کند. 

غارها و گنبدهای نمکی جزایر قشم، هرمز، علاوه بر اینکه پدیده‌های منحصربه‌فردی در علم زمین‌شناسی محسوب می‌گردند، از ثروت‌های ملی کشور متعلق به تمامی نسل‌ها بوده و تحت عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری هرمز، باید از آن‌ها محافظت کرد. 

{لینک نقشه در گوگل}

غار نمکی غربی

غار نمکی غربی


8. دشت زعفرانی 

یکی از جاذبه‌های گردشگری هرمز، دشت زعفرانی بوده که در بین تفرجگاه شهید آزموده و زیارتگاه خضر نبی (ع) واقع شده و در آن می‌توان شاهد سنگ‌نمک‌های زردرنگ کنار سنگ‌های آتشفشانی سیاه‌رنگ بود که زیر آن‌ها را حفره‌های کریستالی نمک پوشانده است. 

{لینک نقشه در گوگل}

دشت زعفرانی


دشت زعفرانی


9. زیارتگاه خضر نبی (علیه السلام) 

در منتهی‌الیه شرقی جزیره هرمز، زیارتگاهی کوچک با بنایی روستایی، پوشش گچی و گنبد سبز رنگ که داخل آن سجاده و چند قاب عکس قرار دارد را شاهد خواهید بود که از جاذبه‌های گردشگری هرمز بوده و آن را زیارتگاه خضر نبی (ع) می‌خوانند. 

در مقابل زیارتگاه خضر نبی (علیه السلام)، ساحل زیبای خلیج فارس قرار داشته و به خاطر رنگ ویژه‌ای که دارد آن را ساحل نقره‌ای می‌نامند. رنگ این بخش از ساحل به تدریج رو به تیرگی می‌گذارد. آرامش و جذابیت فوق‌العاده این بخش از جزیره هرمز را نمی‌توان فراموش کرد. 

{لینک نقشه در گوگل}

زیارتگاه خضر نبی (علیه السلام)


زیارتگاه خضر نبی (علیه السلام)


10. جنگل حرا هرمز 

جنگل حرا هرمز در بخش شمال شرقی جزیره، به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری هرمز دارای درختانی به اندازه‌های 3 تا 6 متر با شاخ‌وبرگ‌های سبز و روشن در آب‌های شور واقع شده است که در سفر به تور جزیره هرمز حتماً باید به آن سر بزنید. 

جنگل حرا هرمز بر دریا و آب شور قرار داشته و سازشکاری‌اش با شرایط نامناسب آن را به یک گیاه استثنایی بدل کرده و می‌توان آن را یک کارخانه‌ آب‌شیرین‌کنی طبیعی و زیستگاهی امن برای پرندگان مهاجر و جایی دانست که در سفرتان به این جزیره، باید حتماً از آن به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری هرمز دیدن کنید. 


جنگل حرا هرمز


جنگل حرا هرمز


چطور می‌توان در تور جزیره هرمز ثبت‌نام کرد؟ 

برای ثبت‌نام در تور جزیره هرمز از طریق کایت می‌توانید با شماره 75097700-021 تماس بگیرید یا با کلیک روی لینک با کارشناسان فروش تورهای داخلی ما در ارتباط باشید و نسبت به ثبت‌نام در تور جزیره هرمز و تماشای جاذبه‌های گردشگری هرمز اقدام نمایید. 

بنر وان سیما شوق

نظرات، تجربیات و سوالات

ارسال پیام

نظر، تجربه و سوال خود را با ما در ارتباط بگذارید

بستن