بهترین فستیوال‌های ترکیه | معرفی 10 فستیوال برتر در ترکیه
زهرا نیرومند 1399/03/18 2575 بازدید 0 نظر زمان تقریبی مطالعه دقیقهترکیه یک کشور اروپایی- آسیایی است که این مسئله بر روی فرهنگ مردم آن نیز تاثیر گذاشته و ترکیبی از دو فرهنگ شرقی و غربی را ایجاد کرده است. از طرف دیگر مردم ترکیه، مردمانی شاد و پرنشاط هستند که در هر مناسبتی به خیابان‌ها آمده و جشن‌هایی را در کنار هم برگزار می‌کنند. جشن‌هایی که به دلیل ترکیب فرهنگ‌ها حس و حال متفاوتی داشته و برای بسیاری از مردم دنیا جذابیت دارد. هر زمان که به ترکیه سفر کنید و در هر شهری که اقامت داشته باشید می‌توانید در یکی از این جشن‌ها حضور یابید و لحظات خوب و شادی را تجربه کنید. در کل می‌توان گفت فستیوال‌های ترکیه یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های فرهنگی این کشور محسوب می‌شوند که مورد توجه بسیاری از گردشگران این کشور قرار دارند. اگر شما نیز علاقه‌مندید در یکی از فستیوال‌های ترکیه شرکت داشته و جذابیت‌های آن را از نزدیک ببینید، پیشنهاد می‌کنیم ادامه مطلب را دنبال نمایید تا با 10 فستیوال برتر در ترکیه، مکان و زمان برگزاری‌شان آشنا شوید.


فستیوال روز جمهوری (Turkish Republic Day)


یکی از مهم‌ترین فستیوال‌های ترکیه، فستیوال روز جمهوری است که در واقع جشن ملی این کشور نیز محسوب می‌شود. فستیوال روز جمهوری یک جشن کشوری است که همه ساله در تاریخ 29 اکتبر ( 7 آبان ماه) در شهرهای مختلف ترکیه برگزار می‌شود. این جشن از 29 اکتبر سال 1923 شروع شد، زمانی که کشور ترکیه به عنوان جمهوری اعلام رسمیت کرد.
در این روز مردم به خیابان‌ها ریخته و با در دست داشتن پرچم قرمز ترکیه به جشن و شادی می‌پردازند. علاوه بر این، پوسترهایی از آتاتورک، بنیان‌گذار جمهوریت در ترکیه، نیز در دست مردم و بر روی دیوارهای شهر دیده می‌شود. موسیقی، نمایش و تفریحات دیگر از جمله مواردی است که در این فستیوال شاهد آن خواهید بود.


فستیوال روز جمهوری (Turkish Republic Day)


فستیوال مولانا (Rumi festival in Konya)


فستیوال مولانا یکی از قدیمی‌ترین فستیوال‌های ترکیه است که قدمت آن به 750 سال پیش برمی‌گردد. این فستیوال یک جشنواره جهانی است که همه ساله از 7 تا 17 دسامبر (16 تا 26 آذر ماه) در شهر قونیه ترکیه برگزار می‌شود. مردم سراسر دنیا برای تماشای این جشنواره و شرکت در برنامه‌های جذاب و خاص آن‌، به قونیه سفر می‌کنند. مردم ترکیه در این روز به دور هم جمع می‌شوند و با پخش موسیقی و اجرای رقص عرفانی سماع، سال‌روز مرگ مولانا که در واقع روز عروسی اوست، جشن می‌گیرند. در این روز مولانا به خداوند پیوست و در کنار معبود ابدی خویش آرام گرفت. رقص سماع یکی از جذاب‌ترین بخش‌های این فستیوال فرهنگی است. در این نوع رقص، سماع‌گران دسته‌جمعی و به صورت هماهنگ شروع به چرخیدن می‌کنند و عبای سفید خود را از تن درمی‌آورند. هر بخش از این رقص و هر حرکتی که در آن انجام می‌شود، مفهوم خاصی دارد و در نهایت به بیان هدف انسان از زندگی و عشق می‌پردازد.
اگر قصد شرکت در این جشنواره فرهنگی را دارید باید بدانید که حضور در این جشن آداب خاص خود را دارد. در فستیوال مولانا، آقایان و بانوان از هم جدا هستند و خانم‌ها نیز حتما باید روسری به سر داشته باشند.


فستیوال مولانا (Rumi festival in Konya)


فستیوال کاپادوکس (Cappadox festival)


کاپادوکیا، یکی از توریستی‌ترین شهرهای ترکیه است که جاذبه‌های طبیعی و مناظر شگفت‌انگیزی را در خود جای داده است. این شهر در فلات آناتولی واقع شده و به شهر بالون‌ها شهرت دارد. فستیوال کاپادوکس یکی از معروف‌ترین فستیوال‌های ترکیه است که در ماه‌های خرداد و تیر در این شهر زیبا برگزار می‍‌‌شود.
فستیوال کاپادوکس، یک جشنواره جدید است که از سال 2015 برای اولین بار در شهر جذاب کاپادوکیا برگزار شد. وجود برنامه‌ها و فعالیت‌هایی چون موسیقی، آشپزی، هنرهای تلفیقی و ... که در فضایی باز برگزار می‌شود باعث شد تا کاپادوکس خیلی زود معروف شود و طرفداران بسیاری پیدا کند. همه ساله هنرمندان سراسر جهان در این ماه‌ها خود را به کاپادوکس رسانده و آثار خود را با دیگر افراد حاضر در جشنواره به اشتراک می‌گذارند.


فستیوال کاپادوکس (Cappadox festival)


فستیوال هیدیرلز ترکیه (Hidrellez festival)


یکی از بزرگ‌ترین و البته جذاب‌ترین فستیوال‌های ترکیه، جشنواره هیدیرلز است که همه ساله در 5 و 6 می (15 و 16 اردیبهشت) در شهر استانبول برگزار می‌شود. این فستیوال در واقع جشن تولد بهار است که یکی از اعیاد مذهب علوی نیز محسوب می‌شود. در این جشن، مردم با لباس‌های شاد و رنگارنگ به دور هم جمع شده و به رقص و آواز و پایکوبی می‌پردازند. یکی از جذاب‌ترین بخش‌های این فستیوال که شباهت زیادی به جشن چهارشنبه‌سوری ایرانیان دارد، روشن کردن آتش و پریدن از روی آن است که به صورت خانوادگی و خارج از محیط خانه انجام می‌شود. تعدادی از مردم نیز آرزوهای خود را بر روی کاغذهای سفید رنگی نوشته و در رودخانه می‌اندازند. هیدیرلز یکی از سنتی‌ترین فستیوال‌های ترکیه است که در تمامی شهرهای این کشور برگزار می‌شود، اما در استانبول گسترده‌تر و پرشورتر است.


فستیوال هیدیرلز ترکیه (Hidrellez festival)


فستیوال بادبادک ساریگرمه (Sarıgerme Kite Festival)


یکی از محبوب‌ترین فستیوال‌های ترکیه، جشنواره بادبادک ساریگرمه است که مورد استقبال بسیاری از افراد، به ویژه خانواده‌ها، قرار می‌گیرد. این فستیوال همه ساله در تاریخ 1 می (11 اردیبهشت) در ساحل عمومی روستای ساریگرمه واقع در استان موغله، برگزار می‌گردد. در این جشنواره مردم از ساعت 11 صبح تا 5 عصر در کنار ساحل گرد هم آمده و بادبادک‌ها خود را به پرواز درمی‌آورند تا آسمانی رنگارنگ و زیبا داشته باشند. با توجه این‌که شرکت در فستیوال بادبادک گروه سنی خاصی ندارد، برای خانواده‌ها بسیار مناسب بوده و یک تفریح شاد و هیجان‌انگیز محسوب می‌شود.


فستیوال بادبادک ساریگرمه (Sarıgerme Kite Festival)


فستیوال کشتی شترها (Camel Wrestling)


کشتی شترها نمایشی جذاب و هیجان‌انگیز است که می‌توانید در جشنواره کشتی شترهای ترکیه تماشا کنید. کشتی شترها یکی از قدیمی‌ترین فستیوال‌های ترکیه است که قدمت آن به 2000 سال پیش برمی‌گردد. ساربان‌ها برای شرکت در این جشنواره از مدت‌ها قبل برنامه‌ریزی کرده و شترهای خاصی را برای کشتی انتخاب می‌کنند. شترهای کشتی‌گیر همه نر هستند و از ماه‌ها قبل برای مسابقه تمرین می‌کنند.
فستیوال کشتی شترها اغلب در شهرهای غرب ترکیه مانند آیدین، ازمیر، مانیسا، موغلا، چاناکاله، بالیکسیر و دنیزلی برگزار می‌شود و قوانین آن نیز در هر ناحیه متفاوت است. سرو انواع غذاهای و نوشیدنی‌های محلی، موسیقی سنتی و رقص ترکیه‌ای از دیگر برنامه‌هایی است که در این فستیوال اجرا شده و حال و هوایی شاد و جذاب به آن می‌دهد.


فستیوال کشتی شترها (Camel Wrestling)


فستیوال خرید استانبول (Istanbul Shopping Festival)


فستیوال خرید، یکی از معروف‌ترین و البته محبوب‌ترین فستیوال‌های ترکیه است که همه ساله از اواسط خردادماه تا اواسط تیرماه در شهر توریستی استانبول برگزار می‌شود. در این مدت نه تنها مردم دیگر شهرهای ترکیه، بلکه گردشگران از نقاط مختلف دنیا در استانبول جمع می‌شوند تا از تخفیف‌های بی‌نظیر فروشگاه‌های این شهر در کنار برنامه‌های جذاب و متنوع آن لذت ببرند.
در طول این جشنواره فروشگاه‌ها 24 ساعته باز هستند و کالاهای خود را با حراج‌های استثنایی به مشتریان عرضه می‌کنند. قطعا خرید کالاهای برند یا سوغاتی‌های سنتی ترکیه با 90 درصد تخفیف شما را به وجد آورده و به شرکت در این فستیوال علاقه‌مند می‌کند. گردشگران می‎‌توانند در حین خرید کردن، در کنسرت‌های خیابانی این شهر نیز شرکت کرده و از تماشای نمایش‌ها و استندآپ‌ کمدی‌‌ها لذت ببرند. در این فستیوال نه تنها فروشگاه‌ها، بلکه رستوران‌ها نیز تخفیفات فوق‌العاده‌ای را برای منوی غذایی خود در نظر گرفته و غذاهای خوشمزه و خوش‌طعم ترکی را با قیمتی بسیار مناسب عرضه می‌کنند.


فستیوال خرید استانبول (Istanbul Shopping Festival)


فستیوال جاز استانبول (Istanbul jazz festival)


علاقه‌مندان به موسیقی، خصوصا موسیقی جاز، بلوز و فولکلور، اوایل ژوئیه به استانبول سفر می‌کنند تا در فستیوال جاز این شهر شرکت کنند. این جشنواره از سال 1994 در استانبول برگزار شده و کنسرت‌های موسیقی مختلف در سبک‌های جاز، بلوز، راک، پاپ و رگی به اجرا در می‌آید. در بین کنسرت‌های اجرا شده می‌توانید موسیقی‌دانان برجسته‌ و ستاره‌های جاز دنیا را نیز مشاهده کنید. تا کنون افرادی چون اریک کلپتون، لو رید، استیو کاستلو، آلدی میورا، کیت جرت، دیانا کرال، جون بائز، نورا جونز، آلیشیا کیز و ... در این جشنواره شرکت کرده و برخی از آنان نیز کنسرت‌هایی را اجرا نمودند.


فستیوال جاز استانبول (Istanbul jazz festival)


فستیوال اپرا و باله در آنتالیا (Opera and Ballet Festival)


اگر از طرفداران اپرا و رقص باله هستید، می‌توانید برنامه‌ای جذاب و هنری را در آمفی تئاتر شهر باستانی آسپندوس آنتالیا مشاهده کنید. آسپندوس شهری 2000 ساله است که در 40 کیلومتری آنتالیا واقع شده است. این شهر قدیمی‌ترین آمفی‌ تاتر دنیا را در خود جای داده و معروفیت آن نیز به دلیل وجود همین آمفی‌تاتر می‌باشد. آمفی‌تاتر آسپندوس در سال دوم میلادی به دست رومیان ساخته شده و پس از هزاران سال، همچنان به همان شکل باقی‌مانده است. این آمفی‌ تاتر امروزه میزبان فستیوال بین‌المللی اپرا و باله است. یکی از جذاب‌ترین بخش‌های این فستیوال، جدای از اپرا و نمایش جذاب باله، نشستن بر روی صندلی‌های سنگی آمفی‌ تاتر است. صندلی‌هایی که هزاران سال پیش رومیان باستان بر روی آن‌ها نشسته و به تماشای نمایش‌ها، تاترها و مسابقات می‌پرداختند.


فستیوال اپرا و باله در آنتالیا (Opera and Ballet Festival)


فستیوال دوسالانه استانبول (Istanbul Biennial)


فستیوال دوسالانه استانبول یکی از بزرگ‌ترین رویدادهای هنری ترکیه است که هر دوسال یک بار در شهر استانبول برگزار می‌گردد. هدف از برگزاری این جشنوراه نمایش آثار هنرمندان معاصر و ایجاد فضایی برای ارتباط بین آن‌ها با مخاطبانشان می‌باشد. در این جشنواره هنرمندان با فرهنگ‌های مختلف، آثار هنری خود را به نمایش درآورده و با کارهایشان بازدیدکنندگان و علاقه‌مندان آثار هنری را به وجد می‌آورند. این فستیوال برای اولین بار در سال 1987 توسط بنیاد فرهنگ و هنر استانبول (IKSV) برگزار شد و از آن پس هر دوسال یک بار، از اواسط سپتامبر تا اواسط نوامبر در این شهر اجرا می‌شود. اگر به هنرهای معاصر علاقه‌مندید می‌توانید برنامه سفر خود را در این تاریخ تنظیم کرده و از تماشای آثار هنری نمایش داده شده، لذت ببرید.


فستیوال دوسالانه استانبول (Istanbul Biennial)


در این مقاله در مورد بهترین فستیوال‌های ترکیه صحبت کرده و 10 فستیوال برتر این کشور را به شما عزیزان معرفی کردیم. فستیوال‌های ترکیه بخشی از جاذبه‌های گردشگری این کشور محسوب می‌شوند که سالانه افراد زیادی را برای بازدید و شرکت در این جشنواره‌ها به سمت خود می‌کشانند. شما نیز بر حسب علاقه خود می‌توانید یکی از جشنواره‌های فرهنگی، هنری، سرگرمی و ... را انتخاب کرده و برنامه سفر خود را طوری تنظیم نمایید که در زمان برگزاری جشنواره در ترکیه باشید. برای آشنایی بیشتر با تورهای ترکیه می‌توانید به صفحات دیگر سایت مراجعه کنید و شرایط تورها را مورد بررسی قرار دهید.

تور جام جهانی 2022 قطر

تور جام‌جهانی 2022 قطر

نظرات

نظر، تجربه و سوال خود را بنویسید.

با ثبت نظر خود در مورد این تور، به دیگر مسافران برای داشتن تجربه بهتر کمک کنید.

نظرات

بستن

نظر، تجربه و سوال خود را با ما در ارتباط بگذارید