لغو ویزای قزاقستان | شرایط جدید سفر به قزاقستان
زهرا نیرومند 1401/08/29 981 بازدید 0 نظر زمان تقریبی مطالعه دقیقه


قزاقستان نهمین کشور پهناور دنیاست. این کشور در مرکز قاره آسیا قرار دارد و یکی از جذاب‌ترین کشورهای آسیایی برای سفر می‌باشد. طبیعت زیبا و متنوع، فرهنگ و تاریخ ریشه‌دار، شهرهای مدرن، هتل‌های متعدد، رستوران‌های با کیفیت و خدمات توریستی فوق‌العاده، از جمله مهم‌ترین مواردی است که قزاقستان را به یک مقصد گردشگری بی‌نظیر تبدیل می‎کند. اگر قصد سفر به این کشور را دارید، باید بدانید که قزاقستان از تاریخ 17 تیر 1401 دریافت ویزا برای گردشگران ایرانی را حذف کرده و شرایط سفر به این کشور را آسان‌تر نموده است. در این مقاله در مورد لغو ویزای قزاقستان صحبت می‌کنیم و اطلاعاتی در مورد شرایط جدید سفر به قزاقستان در اختیارتان قرار می‌دهیم. با ما همراه باشید.

انواع ویزای قزاقستان

قبل از این‌که بخواهید برای دریافت ویزای قزاقستان اقدام کنید، باید هدفتان از سفر را مشخص نموده و درخواست خود را مطابق با هدفتان تنظیم کنید. کشور قزاقستان مانند دیگر کشورهای دنیا دارای انواع ویزاهای توریستی، تحصیلی، تجاری، کار، پزشکی، ازدواج و ترانزیت می‌باشد:

  • ویزای توریستی: ویزای توریستی برای افرادی صادر می‌شود که به قصد گردش و تفریح به قزاقستان سفر می‌کنند.
  • ویزای تجاری: این ویزا زمانی صادر می‎شود که فرد برای کار یا تجارت قصد سفر به کشور قزاقستان را دارد.
  • ویزای کاری: افرادی که با هدف سرمایه‌گذاری به قزاقستان سفر می‌کنند یا از طرف یکی از شرکت‌های این کشور دعوت‌نامه کاری دارند، باید برای دریافت این نوع ویزا اقدام نمایند.
  • ویزای تحصیلی: دانشجویانی که قصد تحصیل در قزاقستان را دارند، می‌توانند برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام کنند. البته قبل از آن باید پذیرش یکی از دانشگاه‌های قزاقستان را دریافت کرده باشند.
  • ویزای ازدواج: افرادی که همسرشان مقیم قزاقستان است، می‌توانند برای دریافت ویزای ازدواج اقدام نمایند و اقامت دائم قزاقستان را دریافت کنند.
  • ویزای پزشکی: ویزای پزشکی برای افرادی صادر می‌شود که برای درمان به قزاقستان سفر می‌کنند. این افراد باید مدارک پزشکی خود را به سفارت تحویل دهند و ثابت کنند که بیمار هستند.


لغو ویزای قزاقستان

روابط عمومی وزارت امور خارجه ایران در یک اطلاعیه، خبر لغو ویزای بین ایران و قزاقستان را منتشر کرد. بر اساس این اطلاعیه، کاسیم جومارت توکایف، رئیس جمهور قزاقستان، در سفر خود به تهران توافقاتی را با مقامات ایرانی انجام داده‌ است. بر طبق این توافقات، اتباع ایرانی می‌توانند از تاریخ ۱۷ تیر ۱۴۰۱ بدون دریافت ویزا به قزاقستان سفر کنند. این توافق دو جانبه بوده و به اتباع قزاقستان نیز اجازه سفر بدون ویزا به خاک ایران را می‎دهد. اتباع قزاقستان از تاریخ 20 آبان سال 1401 می‎توانند بدون دریافت ویزا وارد ایران شوند.

بر اساس این توافق، افرادی که بدون ویزا به قزاقستان سفر می‌کنند، تنها اجازه 14 روز اقامت در این کشور را دارند. بدیهی است که در این 14 روز امکان تحصیل یا کار در قزاقستان وجود ندارد. بنابراین، افرادی می‌توانند برای سفر 14 روزه بدون ویزا اقدام نمایند که قصد تفریح در قزاقستان را دارند یا با هدف مذاکرات تجاری به این کشور سفر می‌کنند. اگر بخواهید بیشتر از 14 روز در قزاقستان بمانید، باید برای دریافت ویزا اقدام کنید. گردشگران ایرانی این فرصت را دارند که در طول 6 ماه، 42 روز در قزاقستان بمانند. در واقع می‌توانند در طول 6 ماه 3 بار به قزاقستان سفر کنند و هر بار تا 14 روز در این کشور اقامت داشته باشند.  

شکل2

شرایط جدید سفر به قزاقستان

با توجه به لغو ویزای قزاقستان برای ایرانیان، گردشگران ایرانی می‎توانند از کلیه ورودی‌ها و خروجی‌های این کشور تنها با یک گذرنامه، عبور کنند. کافیست یک گذرنامه معتبر داشته باشید و فرم خود اظهاری گمرکی را نیز تکمیل کنید تا بتوانید وارد خاک قزاقستان شوید. گذرنامه شما باید حداقل تا 6 ماه اعتبار داشته باشد.

 دقت داشته باشید که مدت زمان اقامت بدون ویزا تنها 14 روز است و قابل تمدید نیست. شما باید قبل از به اتمام رسیدن فرصتتان خاک قزاقستان را ترک کنید. اگر به دلایل دیگری چون کار، تحصیل و ... به قزاقستان سفر می‌کنید یا پیش‌بینی می‌کنید سفر تفریحی‌تان بیش از 14 روز طول بکشد، حتما برای دریافت ویزای قزاقستان اقدام نمایید. در صورتی که بدون ویزا بیش از 14 روز در این کشور بمانید، فردی متخلف شناخته شده و باید جریمه نقدی پرداخت کنید. میزان جریمه به شرایط و تعداد روزهای اضافی بستگی دارد. دقت داشته باشید که ممکن است مجازات شما بیشتر از پرداخت جریمه بوده و شامل 15 روز بازداشت یا ممنوعیت ورود به قزاقستان تا 5 سال باشد.  

در طول سفر خود به هرجایی که می‎روید­، گذرنامه خود را به همراه داشته باشید. در هنگام ورود به کشور قزاقستان، یک برگه به شما داده می‌شود. این برگه را تا زمانی که در قزاقستان هستید نگه دارید و همه‌جا به همراه داشته باشید.

ویزای غیرتوریستی قزاقستان

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، لغو ویزای قزاقستان تنها ویزای توریستی را شامل می‎شود. افرادی که برای کار، تحصیل، تجارت و ... به قزاقستان سفر می‎کنند باید برای دریافت ویزای مربوطه اقدام نمایند. برای دریافت ویزای قزاقستان باید مدارک مورد نیاز را با توجه به نوع ویزای درخواستی‌تان آماده کنید و به سفارت یا کنسولگری قزاقستان در ایران تحویل دهید.   

دریافت ویزای قزاقستان برای ایرانیان شامل دو مرحله می‌باشد. شما باید یک حامی یا اسپانسر در کشور قزاقستان داشته باشید. این حامی با توجه به نوع ویزای شما، متفاوت است. حامی می‌تواند دانشگاه، شرکت، سازمان، شخص یا یک آژانس گردشگری باشد. حامی موردنظر یک دعوت‌نامه برای شما ارسال می‌کند. شما باید مدارک مربوط به ویزای موردنظر را آماده کنید و به همراه دعوت‌نامه به سفارت یا کنسولگری قزاقستان در ایران تحویل دهید و درخواست ویزای خود را ثبت نمایید.

آدرس سفارت: تهران، دروس، خیابان هدایت، نبش کوچه مسجد، پلاک 4

شماره تلفن: 4-22565933-021

فکس: 22546400-021

سفارت قزاقستان در روزهای یک‌شنبه تا پنج‌شنبه از  ساعت 9:30 تا 15 آماده پاسخگویی به متقاضیان دریافت ویزا می‌باشد. سفارت در روزهای جمعه و شنبه تعطیل است.  

در این مقاله در مورد لغو ویزای قزاقستان صحبت کرده و اطلاعاتی در مورد شرایط جدید سفر به قزاقستان در اختیارتان قرار دادیم. بر اساس توافقات انجام شده بین دو کشور، اتباع ایرانی می‌توانند بدون دریافت ویزا به قزاقستان سفر کنند و به مدت 14 روز در این کشور اقامت داشته باشند. این توافق بهترین فرصت برای افرادی است که قصد سفر به یک کشور خارجی را دارند. برای سفر به قزاقستان نیاز نیست معطل دریافت ویزا بمانید.  کافیست گذرنامه‌تان را بردارید و راهی این کشور زیبا و دیدنی شوید. در صورت تمایل می‌توانید در تورهای قزاقستان ثبت‌نام کنید و در کنار یک راهنمای حرفه‌ای به گشت‌وگذار در این کشور بپردازید. برای آشنایی با شرایط  و ویژگی‌های تور قزاقستان به دیگر صفحات سایت مراجعه نمایید. علاوه بر این می‌توانید با شماره 02175097700 تماس بگیرید و با کارشناسان کایت در مورد تور موردنظر خود مشورت کنید.

تورهای اقساطی کایت

تور جام‌جهانی 2022 قطر

امتیاز و نظرات

هنوز امتیازی ثبت نشده است.

نظر، تجربه و سوال خود را بنویسید.

با ثبت نظر خود در مورد این تور، به دیگر مسافران برای داشتن تجربه بهتر کمک کنید.

امتیاز و نظرات

هنوز امتیازی ثبت نشده است.
بستن

نظر، تجربه و سوال خود را با ما در ارتباط بگذارید