پرگا آنتالیا | آشنایی با شهر تاریخی Perga در نزدیکی آنتالیا
زهرا نیرومند 1399/02/23 849 بازدید 0 نظرآنتالیا یکی از محبوب‌ترین و پرطرفدارترین شهرهای ترکیه است که بیشتر با عنوان یک مقصد تفریحی با سواحل بسیار زیبا و دیدنی شناخته می‌شود. اغلب افرادی که آنتالیا را برای سفر خود انتخاب می‌کنند معمولا قصد استراحت دارند و بیشتر زمان خود را در سواحل آنتالیا می‌گذرانند، غافل از این‌که این شهر جاذبه‌های تاریخی فراوانی نیز دارد که قدمت آن‌ها به هزاران سال پیش برمی‌گردد. شهر تاریخی پرگا (Perga)، یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ترکیه است که تنها 18 کیلومتر با آنتالیا فاصله دارد. این شهر جاذبه‌های دیدنی و تاریخ بسیار جالبی دارد که آن را به یکی از مهم‌ترین شهرهای باستانی ترکیه تبدیل کرده است. اگر قصد سفر به آنتالیا را دارید، پیشنهاد می‌کنیم بازدید از شهر تاریخی پرگا را در لیست برنامه‌های خود بگنجانید. در این مقاله در مورد این شهر صحبت کرده و جاذبه‌های دیدنی، راه‌های دسترسی و نکات لازم در مورد بازدید از پرگا را در اختیار شما قرار خواهیم داد. با ما همراه باشید.

همچنین پیشنهاد می‌کنیم برای مشاهده تورهای آنتالیا وارد صفحه "تور آنتالیا" شوید.


شهر تاریخی پرگا


هزاران سال پیش، شرق آنتالیا یکی از مدرن‌ترین بخش‌های منطقه بود که با عنوان پامفیلیا (Pamphylia) شناخته میشد. کم‌کم قبایل مختلف به این منطقه مهاجرت کردند و با گسترش پامفیلیا شهرهای بزرگی چون پرگا، ساید، سیلیون وآسپندووس را به وجود آوردند. شهر پرگا در ابتدا برای دفاع از دزدان دریایی که در این بخش از دریای مدیترانه مشغول فعالیت بودند، تاسیس شد، اما بعدها جایگاه ویژه‌ای پیدا کرد و مورد توجه بیشتری قرار گرفت.
دانشگاه استانبول برای اولین بار در سال 1946 شهر پرگا را کشف کرد و اولین حفاری‌های خود را آغاز نمود. باستان‌شناسان در حفاری‌های خود به اکتشافات جالبی دست پیدا کرده و قدمت شهر را به دوران برنز نسبت داده‌اند. تاریخ نشان می‌دهد که شهر پرگا تا سال 333 قبل از میلاد، تحت نفوذ حکومت هخامنشیان قرار داشت. در سال 334 قبل از میلاد اسکندر مقدونی به پرگا حمله کرد و با پیروزی در مقابل پارس‌ها، شهر را به سلطه خود درآورد. آن‌گاه ارتباط شهر پرگا را از دیگر شهرهای پامفیلیا قطع نمود.
قرن دوم قبل از میلاد زمان رشد و شکوفایی شهر پرگا بود. در این زمان این شهر ضرب سکه‌های خود را آغاز نمود که بر روی آن تصاویری از آرتمیس قرار داشت. پس از آن شهر کم‌کم تحت نفوذ رومیان در آمد و بخشی از استان گالاتیای روم شد. پس از آن، پرگا به یکی از بزرگ‌ترین شهرهای آسیای صغیر تبدیل شد و بنا‌هایی بی‌نظیر با معماری‌های رومی در این شهر ساخته شد. در این زمان پرگا به اوج شکوه و عظمت خود رسید. از جمله بناهایی که در این شهر ساخته شدند، می‌توان به آمفی تئاتر، استادیوم و حمام‌های رومی اشاره کرد که در حال حاضر تنها خرابه‌هایی از آن باقی مانده است. شهر پرگا تا قرن 5 و 6 میلادی رونق بسیاری داشت، تا این‌که در قرن هشتم مورد حمله اعراب قرار گرفت و به کلی ویران شد.
در این سال‌ها، پرگا از لحاظ مذهبی نیز جایگاه ویژه‌ای داشت. یکی از مهم‌ترین دلایل اهمیت پرگا برای مسیحیان، حضور سنت پولس در آن است. سنت پولس یکی از حواریون حضرت عیسی بود که از شهر پرگا عبور کرده و اولین موعظه خود را در این شهر انجام داد. علاوه بر این، پرستشگاه الهه آرتمیس نیز در این شهر قرار داشت که همین باعث شد تا پرگا از لحاظ فرهنگی نیز جایگاه و اهمیت خاصی پیدا کند.


شهر تاریخی پرگا


جاذبه‌های شهر تاریخی پرگا


در حال حاضر تنها 30 درصد از شهر بزرگ پرگا مورد حفاری قرار گرفته و بخش اعظمی از آن هم‌چنان در زیر خاک پنهان مانده است. در همین بخش کوچک کشف شده نیز جاذبه‌های توریستی بسیاری وجود دارد که عبارتند از:


دروازه‌های رومی: در زمان‌های دور، دروازه‌ها راه ورودی‌ شهر بودند که در بخش‌های مختلفی از آن قرار داشتند. برای ورود به شهر پرگا نیز دو دروازه وجود دارد که در زمان رومیان ساخته ‌شده است. یکی از مشهورترین دروازه‌های رومی که نماد این شهر نیز محسوب می‌شود، دروازه هلنیستیک (Hellenistic gate) نام دارد. در دوطرف این دروازه، برج‌های دایره‌ای شکل ساخته شده از سنگ دیده می‌شود که افراد را به یک حیاط بزرگ با کف‌پوش مرمری هدایت می‌کنند. این دروازه که ظاهری شبیه به دروازه هادریان (Hadrian) دارد، دقیقا در کنار برج‌ها واقع شده است.
خیابان‌های ستون‌دار: دو خیابان هماهنگ در مرکز شهر دیده می‌شوند که افراد را به نقاط اصلی پرگا هدایت می‌کنند. در اطراف این خیابان‌ها، ستون‌هایی بسیار زیبا ساخته شده است که با نقش‌هایی برجسته مربوط به همان دوران تزیین شده‌اند. در بالای ستون‌ها نیز کانال‌های آبی دیده می‌شود که آب چشمه‌های وسط خیابان و حمام‌ها را تامین می‌کند.
مقبره پلانیا مگنا: پلانیا مگنا (Plancia Magna)، یکی از برجسته‌ترین زنان آناتولی بود که در شهر پرگا متولد شد. مگنا در ساخت بناهایی که در قرن اول و دوم میلادی ساخته‌ شده‌اند، نقش داشته است و نامش بر روی بسیاری از کتیبه‌های آن دوران دیده می‌شود. مقبره این بانو قبل از ورود به پرگا در جلوی دیوارهای شهر دیده می‌شود.
ساختمان تئاتر: در ضلع غربی جاده پرگا ساختمان بزرگی وجود دارد که در آن ترکیبی از دو معماری رومی و یونانی دیده می‌شود. این بنا، تئاتر شهر پرگاست که ظرفیت حدود 15000 نفر را دارد. صحنه تئاتر با عناصر مربوط به آن زمان تزیین شده و نقش‌های برجسته‌ و مجسمه‌هایی در آن دیده می‌شود که بخشی از آن‌ها در موزه باستان‌شناسی آنتالیا به نمایش گذاشته شده است.


جاذبه‌های شهر تاریخی پرگا


استادیوم پرگا: این استادیوم با طول 234 متر و عرض 34 متر، یکی از بزرگ‌ترین استادیوم‌های زمان خود است که در قرن دوم میلادی ساخته شده است. 12 ردیف صندلی در این استادیوم وجود دارد که هر ردیف ظرفیت پذیرش 1000 نفر را دارد. یکی از جذاب‌ترین نبردهایی که در استادیوم پرگا انجام میشد، نبرد گلادیاتورها بود که صحنه نبرد آن در بخش شمالی استادیوم واقع شده است.
پالاسترا: در امتداد خیابان غربی یک حیاط باز دیده می‌شود که اطراف آن با اتاق‌هایی احاطه شده‌اند. این مکان که پالاسترا (Palaestra) نام دارد، یکی از مهم‌ترین مکان‌های شهر پرگا است که از آن برای تمرینات بدنی استفاده میشد. علاوه بر این، قنات‌های آب جاری شهر نیز از این مکان عبور می‌کردند که هنوز هم قابل مشاهده هستند.
حمام‌های رومی: حمام‌ها یکی از مهم‌ترین بناهای باقی‌مانده در این شهر هستند که همچنان پابرجا مانده‌اند. یکی از این حمام‌ها در ضلع غربی دروازه هلنیستیک واقع شده است که مورد توجه بسیاری از گردشگران قرار دارد. اتاق‌های مختلف این حمام از جمله اتاق استخر، اتاق آب‌گرم و... همچنان قابل مشاهده بوده و حتی عملکر دیگ بخار نیز کاملا مشخص است.
آگورا: آگورا (Agora)، یک منطقه‌ مربعی شکل است که در گذشته مرکز سیاسی – تجاری شهر پرگا بوده است. آگورا پر از مغازه‌هایی بود که در آن فروشندگان کالاهای خود را به مشتریان عرضه می‌کردند. اطراف این منطقه با ستون‌هایی دیدنی احاطه شده که بر روی آن نقش‌های برجسته بسیار زیبایی دیده می‌شود.
نامریا هادریان: نامریا (Nymphaeum) یک بنا مربوط به دوران یونان و روم باستان که برای تامین آب از آن استفاده میشد. نامریا هادریان سازه‌ایست که در انتهای شمالی خیابان اصلی پرگا ساخته شده و برای توزیع آب شهر مورد استفاده قرار می‌گرفت. در واقع این بنا نقطه شروع کانال آب محسوب میشد که هنوز بخش‌هایی از آن باقی مانده است.


جاذبه‌های شهر تاریخی پرگا


راه‌های دسترسی به شهر تاریخی پرگا


شهر تاریخی پرگا در نزدیکی شهر توریستی آنتالیا واقع شده و تنها 17 کیلومتر با مرکز آن فاصله دارد. برای رسیدن به پرگا و بازدید از بناهای زیبای این شهر سه راه دارید:

  • تورهای گردشگری: اگر دوست دارید همراه با یک راهنمای حرفه‌ای به بازدید از این شهر بروید، می‌توانید از تورهای محلی پرگا استفاده کنید. این تورها حدود 100 تا 120 لیره هزینه دارند و از طریق آژانس‌های هواپیمایی آنتالیا قابل دسترسی هستند.
  • استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی: اگر قصد دارید به تنهایی به بازدید از شهر تاریخی پرگا بروید، می‌توانید از وسایل نقلیه عمومی مانند تاکسی یا تراموا استفاده کنید. برای این کار باید از مرکز شهر آنتالیا سوار تاکسی شوید و پرگا بروید. از پرگا به آسپندوس و سپس برگشت به آنتالیا حدود 160 لیره برایتان هزینه خواهد داشت. برای هزینه کمتر می‌توانید از ترموا استفاده کنید که در آن صورت باید از تراموا T1 به ایستگاه آکسو1 بروید و از آن‌جا تا پرگا حدود 20 دقیقه پیاده‌روی کنید.
  • استفاده از ماشین شخصی یکی از بهترین راه‌ها برای رسیدن به پرگاست. برای این کار می‌توانید یک ماشین اجاره کنید و از آنتالیا به سمت پرگا حرکت کنید. تماشای آبشار کورشونلو و بازدید از ویرانه‌های آسپندوس و غارهای موجود در مسیر از جمله کارهایی است که می‌توانید در راه رسیدن به پرگا انجام دهید.


راه‌های دسترسی به شهر تاریخی پرگا


بازدید از شهر تاریخی پرگا


پرگا یکی از جذاب‌ترین شهرهای باستانی ترکیه است که در نزدیکی آنتالیا قرار دارد. همان‌طور که می‌دانید، اغلب گردشگران برای تفریحات آبی و دریایی به آنتالیا می‌روند و ترجیح می‌دهند فصل تابستان را برای سفر انتخاب کنند. بنابراین، تابستان یکی از پرگردشگرترین فصل‌های پرگاست. اگر شما نیز فصل تابستان را برای سفر به آنتالیا و بازدید از پرگا انتخاب می‌کنید، به یاد داشته باشید که پرگا در این فصل بسیار گرم است و هیچ سایه‌ای نیز در آن وجود ندارد. پس بهتر است بازدید از این شهر را به صبح زود موکول کنید و حتما کلاه آفتاب‌گیر، عینک و کرم ضدآفتاب به همراه داشته باشید.
زمستان بهترین فصل برای سفر به پرگاست. زیرا آنتالیا در کم‌گردشگرترین فصل خود به سر برده و بازدیدکنندگان پرگا نیز به حداقل میزان خود می‌رسد. بنابراین، اگر دوست دارید بناهای زیبا و جذاب این شهر را در سکوت مطلق تماشا کنید و از قدم زدن در بازمانده‌های خیابان‌های روم باستان لذت ببرید، بهتر است فصل زمستان را برای سفر انتخاب کنید. البته به این نکته نیز توجه داشته باشید که سواحل مدیترانه زمستان‌های پر بارشی دارد. اگر یک روز بارانی از خواب بیدار شدید، بهتر است بازدید خود را به روز دیگری موکول کنید.
ساعات بازدید: شهر تاریخی پرگا همه روزه پذیرای گردشگران و علاقه‌مندان به تاریخ و باستان‌شناسی است. اگر در ماه‌های آوریل تا اکتبر به پرگا سفر می‌کنید، از ساعت 9 صبح تا 7 عصر و اگر در ماه‌های نوامبر تا مارس به این شهر می‌روید، از ساعت 8:30 صبح تا 5:30 عصر می‌توانید از آن بازدید کنید.
هزینه بلیط ورودی: برای ورود به شهر باستانی پرگا باید هزینه ورودی بپردازید که این هزینه در حال حاضر چیزی حدود 42 لیره است.
مدت زمان بازدید: پرگا شهر بزرگی است و بازدید از خیابان‌ها و بناهای تاریخی آن حدود 3 ساعت طول می‌کشد. بنابراین، برنامه خود را طوری تنظیم کنید که بتوانید در ساعات بازدید در پرگا باشید و زمان کم نیاورید.
در هنگام بازدید نکات زیر را به یاد داشته باشید:

  • توجه داشته باشید که برای بازدید از پرگا حدود 3 ساعت باید پیاده‌روی کنید. پس حتما یک کفش مناسب و راحت به همراه داشته باشید تا زود خسته نشود و مشکلی برایتان ایجاد نشود.
  • برخی از مجسمه‌ها و اشیایی که از حفاری‌های شهر پرگا به دست آمده‌اند در موزه باستان شناسی آنتالیا به نمایش گذاشته شده‌اند. اگر دوست دارید شگفتی‌های بیشتری از شهر تاریخی پرگا ببینید، حتما بازدید از موزه آنتالیا را در برنامه خود قرار دهید.
  • با توجه به توریستی بودن شهر تاریخی پرگا، امکانات رفاهی برای راحتی گردشگران در این منطقه راه‌اندازی شده است که در صورت تمایل می‌توانید از آن‌ها استفاده نمایید. این امکانات شامل سرویس بهداشتی، مسجد، کافه تریا و سوغاتی فروشی هستند.


بازدید از شهر تاریخی پرگا


در این مقاله در مورد شهر تاریخی پرگا صحبت کردیم و ضمن معرفی تاریخچه و جاذبه‌های دیدنی این شهر، اطلاعاتی در مورد راه‌های دسترسی، هزینه‌ها، ساعات بازدید و ... در اختیارتان قرار دادیم. اگر قصد سفر به آنتالیا را دارید، پیشنهاد می‌کنیم بازدید از شهر تاریخی پرگا را در برنامه‍‌های خود بگنجانید. برای سفر به آنتالیا نیز می‌توانید نگاهی به وب‌سایت کایت با آدرس www. kite.ir بیندازید و تورهای این شهر زیبای ترکیه را مورد بررسی قرار دهید.

نظر، تجربه و سوال خود را با ما در ارتباط بگذارید

اطلاعات زیر را پر کنید