انتخاب کفش مناسب طبیعت‌گردی و کویرگردی
زهرا نیرومند 1399/01/29 2709 بازدید 0 نظر زمان تقریبی مطالعه دقیقهیکی از مهم‌ترین مواردی که برای سفرهای طبیعت‌گردی و کمپینگ باید به آن توجه داشته باشید، نوع لباس و کفش شماست. در این نوع سفرها شما راه زیادی را به پیاده‌روی می‌پردازید و از مسیرهای متفاوتی عبور می‌کنید. گاهی مجبورید از روی سنگلاخ‌ها بگذرید یا از روی خاک و شن، آب یا حتی علفزارها عبور کنید. در این شرایط مهم‌ترین مسئله‌ای که شما را درگیر خواهد کرد، کفش شماست. اگر کفش مناسبی پوشیده باشید، مشکلی در طی کردن این مسیرها ندارید، اما اگر کفش مناسب طبیعت‌گردی نداشته باشید، در همان ابتدای راه مستاصل شده و از ادامه مسیر باز می‌مانید. در واقع می‌توان گفت اولین و مهم‌ترین تجهیزاتی که باید در سفرهای طبیعت‌گردی به آن توجه داشته باشید، کفش مناسب طبیعت‌گردی است. با توجه به تنوع گوناگونی که در این نوع کفش‌ها وجود دارد، بهتر است از قبل اطلاعاتی در مورد آن‌ها داشته باشید تا بتوانید کفش مناسبی را بر اساس نوع سفر خود انتخاب کنید. در این بخش قصد داریم در مورد انتخاب کفش مناسب طبیعت‌گردی و کویرگردی صحبت کنیم و اطلاعات لازم جهت یک خرید خوب را در اختیارتان قرار دهیم.


کفش مناسب طبیعت‌گردی


حتما شنیده‌اید که می‌گویند، پای انسان قلب دوم اوست. پاهای شما یکی از حساس‌ترین بخش‌های بدن شما هستند که باید در هر حالتی مورد توجه قرار گیرند و به خوبی محافظت شوند. این نکته زمانی که قصد دارید مسیر زیادی را پیاده طی کنید، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. حتی اگر می‌خواهید با پای پیاده به محل کارتان بروید یا ساعتی را در پارک به قدم زدن بپردازید، باید کفش راحت و مناسبی را برای این کار انتخاب کنید. در غیر این صورت خیلی زود خسته می‌شوید و نمی‌توانید طبق برنامه‌ریزی‌تان پیش بروید. حالا فکر کنید قرار است بر روی سنگ‌ها راه بروید یا از یک مسیر شیب‌دار و پر از گل‌و‌لای عبور کنید!
یکی از مهم‌ترین فعالیت‌هایی که در طبیعت‌گردی با آن روبرو هستید، پیاده‌روی است. اگر کفش مناسبی نداشته باشید، دچار مشکلاتی چون در رفتگی، پیچ خوردن پا یا تاول می‌شوید. این مشکلات لذت سفری که از مدت‌ها پیش برای آن برنامه‌ریزی کرده بودید را از بین برده و خاطرات بدی را برایتان به جا می‌گذارد. برای این که سفر خوب و خاطره‌انگیزی داشته باشید، بهتر است اول به فکر خرید یک کفش مناسب باشید. کفش مناسب باید با توجه به نوع و هدف شما از سفر انتخاب شود. قصد پیاده‌روی دارید یا به کوهنوردی می‌روید؟ مسیری که طی می‌کنید هموار است یا سنگلاخی است؟ از یک راه خشک عبور می‌کنید یا مجبورید از میان آب بگذرید؟ برای انتخاب یک کفش مناسب باید به تمامی این نکات دقت داشته باشید و متناسب با نوع فعالیت و آب و هوای منطقه موردنظر کفش خود را انتخاب کنید. علاوه بر این، میزان راحتی پای شما در کفش نیز بسیار مهم است. جنس کفش، رویه کفش، میزان انعطاف‌پذیری کفش و ... از دیگر نکاتی است که باید در حین خرید کفش به آن توجه داشته باشید.

کفش مناسب طبیعت‌گردی


انواع کفش طبیعت‌گردی


کفش‌های طبیعت‌گردی با توجه به نوع استفاده‌ای که دارند، به چند دسته تقسیم می‌شوند:


کفش پیاده‌روی: اگر قصد پیاده‌روی در مسیرهای خشک و نسبتا هموار را دارید، بهتر است کفش پیاده‌روی را برای خود انتخاب کنید. این کفش‌ها شبیه کفش کتانی هستند و ساق‌های کوتاهی دارند. زیره انعطاف‌پذیر برای راحتی پاها و رویه توری برای تهویه هوای درون کفش، از جمله ویژگی‌های کفش پیاده‌روی است. این نوع کفش‌ برای مسیرهای هموار، جاده‌های خاکی، مسیرهای با شیب کم، آب‌وهوای خشک با رطوبت کم و سفرهای سبک مناسب است.
کفش کوه‌پیمایی: اگر قصد کوه‌پیمایی در مسیرهای شیب‌دار و گلی را دارید، پیشنهاد می‌کنیم کفش‌های کوه‌پیمایی را تهیه نمایید. کفش‌های کوه‌پیمایی، ساق‌های بلندی دارند و از جنس‌ چرم و ضدآب ساخته شده‌اند. بهترین جنس‌ها، گورتکس یا سیمپاتکس هستند که علاوه بر ضدآب بودن، باعث تنفس و تهویه هوای درون کفش نیز می‌شوند. این نوع کفش برای مسیرهای کوه‌پیمایی با شیب متوسط، جاده‌های ناهموار و سنگی، عبور از میان آب و پیاده‌روی در آب‌وهوای مرطوب با احتمال بارندگی، مناسب است.
کفش کوه‌نوردی: کفش کوه‌نوردی با کفش کوه‌پیمایی متفاوت است. این کفش‌ها بلندتر هستند و ضخامت بیشتری دارند. از این رو، در مقابل سرما و گرما استحکام بالاتری از خود نشان می‌دهند. اگر مسیرتان ناهموار و شیب‌دار است یا کوله‌بار سنگینی دارید، بهتر است کفش کوه‌نوردی را برای سفرتان انتخاب کنید. مقاومت بالا، بادوام بودن، زیره محکم و ضدآب بودن رویه، از جمله ویژگی‌های کفش کوه‌نوردی است که عبور از مسیرهای ناهموار و حتی برفی و یخی را نیز ممکن می‌سازد.
صندل ورزشی: برای فعالیت‌هایی که با آب سروکار دارند مانند رودخانه‌نوردی، رفتینگ و ... صندل‌های ورزشی بهترین انتخاب هستند. این صندل‌ها به دلیل بندی بودن آب را به طور کامل تخلیه کرده و در خود نگه نمی‌دارند. صندل‌های ورزشی زیره محکمی دارند و برای عبور از مسیرهای ناهموار نیز مناسب هستند. دقت داشته باشید صندلی را انتخاب کنید که دارای بندهای مقاومی باشد و محکم به زیره چسبیده باشد. علاوه بر این، یک صندل خوب باشد طوری باشد که به پاهای شما بچسبد و به راحتی جدا از آن نشود.

انواع کفش طبیعت‌گردی


کفش مناسب کویرگردی


در بخش قبل در مورد انواع کفش طبیعت‌گردی صحبت کردیم و ویژگی‌های هریک از آن‌ها را بیان نمودیم. علاوه بر این، توضیح دادیم که هریک از این کفش‌ها برای چه مسیرهایی مناسب هستند. همان‌طور که می‌دانید، مناطق کویری دارای آب‌وهوای خشکی هستند و احتمال بارندگی بسیار کمی دارند. پس نیاز به ضدآب بودن رویه کفش نیست. مسیرهای نسبتا هموار و بدون شیب نیز استفاده از کفش‌های راحت و سبک را امکان‌پذیر می‌سازد.
نکته‌ مهمی که برای انتخاب کفش مناسب کویرگردی باید به آن توجه داشته باشید این است که، کویر پوشیده از شن و خاک است و احتمال وجود جانوراتی مانند مار و عقرب نیز در آن وجود دارد. با توجه به این موارد بهترین گزینه انتخاب کفش ساق‌دار است. پوتین‌های ساق‌دار، پاهای شما را از نیش عقرب و مار محافظت کرده و با حمایت از زانوهایتان، از پیچ خوردگی مچ پا در حین راه رفتن بر روی تلی از خاک، جلوگیری می‌کنند. علاوه بر این، وجود ساق‌ها باعث می‌شود تا شن و سنگریزه به داخل کفش نفوذ پیدا نکند و باعث ناراحتی و آسیب پاهایتان نشود.

کفش مناسب کویرگردی


نکات مهم برای خرید کفش مناسب


به اندازه پای خود دقت کنید و کفش مناسب پایتان را انتخاب نمایید.
بهترین زمان برای خرید کفش، عصرهاست. زیرا در این زمان پاهای شما بر اثر فعالیت‌هایی که در طول روز انجام داده‌اید، متورم شده و به بیشترین اندازه خود میرید.
زمانی که برای خرید کفش می‌روید، جوراب مناسب با برنامه‌تان را بپوشید. دقت داشته باشید ضخامت جوراب در اندازه مناسب کفش بسیار مهم است.
وقتی کفش را می‌پوشید، مقداری در مغازه قدم بزنید و اگر امکان دارد بر روی سطح شیب‌دار یا پله‌ای کمی راه بروید تا بتوانید میزان راحتی کفش را به درستی بسنجید.
سعی کنید کفشی را انتخاب کنید که پای شما را تحت فشار قرار ندهد. بند کفش را به طور کامل ببندید و مقداری با آن راه بروید. کفش باید طوری باشد که به انگشتان شما فشار وارد نکند و از طرف دیگر فضای خالی نیز نداشته باشد.

نکات مهم برای خرید کفش مناسب


در این بخش مدل‌های مختلف کفش طبیعت‌گردی را به طور خلاصه معرفی کرده و موارد استفاده‌ هریک از آن‌ها را نیز بیان نمودیم. داشتن این اطلاعات به شما کمک می‌کند کفشی مناسب با برنامه‌تان انتخاب کنید و سفر راحت و خاطره‌انگیزی را تجربه نمایید.

تور جام جهانی 2022 قطر

تور جام‌جهانی 2022 قطر

ارسال پیام

نظر، تجربه و سوال خود را با ما در ارتباط بگذارید

بستن