همه‌چیز درباره نخجوان آذربایجان
2922 بازدید 0 نظر


در این مقاله از مجله گردشگری کایت قصد داریم شما را با نخجوان آذربایجان آشنا کنیم و هرآنچه از آن نمی‌دانید را برایتان بیان کنیم. پیش از اینکه از طریق تور نخجوان به این مکان دیدنی سفر کنید، باید بگوییم شنیده‌ها حاکی از این است که مردم نخجوان، مردمانی بسیار مهربان و مهمان‌نواز در مواجهه با افرادی غریبه هستند. چیزی که به نظر می‌رسد این است که نخجوان به مدت چند سال طرد شده بود و این مهمان‌نوازی بیشتر از این جهت است که سعی دارد گردشگران تور نخجوان را به خود جذب کند و دوباره با جهان آشتی نماید. برای مشاهده تورهای ارزان نخجوان می‌توانید به صفحه "تور نخجوان" مراجعه کنید.


آشنایی با نخجوان


نخجوان از سال 1924 اعلام استقلال کرده و اکنون به صورت جمهوری اداره می‌شود. مرز مشترکی به طول 163 کیلومتر با ایران دارد و همین باعث شده تا مقصد بسیاری از توریست‌ها باشد. نخجوان تنها 5500 کیلومتر مساحت دارد و یکی از مکان‌های محبوب برای توریست‌های ایرانی است. از جمله نکات جذاب درباره نخجوان و از دلایل مهمی که پیشنهاد می‌کنیم در تور نخجوان شرکت کنید، این است که روستاهای بسیار جذابی در این شهر وجود دارد و همچنین سفر به این مکان برای توریست‌های ایرانی، بسیار ساده است.


نمایی از نخجوان


این مکان، 8 شهر و 230 روستا دارد. از آنجایی که این مکان اعلام استقلال کرده از این به بعد در این مطلب از آن با نام جمهوری نخجوان یاد می‌کنیم. جمهوری نخجوان با ترکیه، آذربایجان، ناحیه قفقاز، رود ارس و ایران مرز مشترک دارد. البته هنوز به رسمیت شناخته نمی‌شود و برخی منابع آن را هنوز به عنوان بخشی از آذربایجان می‌شناسند. معنی نخجوان در زبان ارمنی، استراحتگاه است.


معرفی مکان‌های دیدنی نخجوان


نمایی از مکانی دیدنی در نخجوان


علی‌رغم اینکه نخجوان طی سال‌های متمادی جنگ‌های زیادی را به خود دیده است و بسیاری از مکان‌های دیدنی‌اش را از دست داده اما هنوز هم دیدنی‌های مشهوری در این منطقه پیدا می‌شود که پیشنهاد می‌کنیم حتماً با شرکت در تور نخجوان از این مکان‌ها دیدن کنید. در ادامه به معرفی برخی از این اماکن دیدنی می‌پردازیم:


آرامگاه یوسف


در سال‌های 1161 یا 1162 ساخته شده و به دلیل معماری خاص و هشت‌ضلعی‌اش شناخته می‌شود. یکی از مهم‌ترین اماکنی که بهتر است در تور نخجوان به آن سر بزنید.


برج آلینجا


برای اینکه گردشگران تور نخجوان از این مکان لذت ببرند، باید عاشق کوهنوردی باشند. این برج درواقع قلعه‌ای بسیار دیدنی است که بالای کوهستان قرار گرفته و رسیدن به این مکان مستلزم عبور از روستای خانقاه است که برای پیدا کردن مسیرتان حتماً باید از افراد محلی کمک بگیرید.


موزه‌ها


چند موزه در نخجوان وجود دارد که با شرکت در تور نخجوان می‌توانید به آن‌ها سری بزنید و نیز با فرهنگ و آداب و رسوم آذری‌ها آشنا شوید. مهم‌ترین موزه در موزه‌های نخجوان، موزه فرش و پس از آن موزه تاریخ نخجوان، حیدر علی‌اف و قوم‌شناسی است. 


مومنه خاتون


این بنا با نام معینه خاتون نیز شناخته می‌شود. ارتفاع این برج 25 متر بوده و از آجر و گل فشرده ساخته شده است. این برج روی مقبره مومنه خاتون، همسر اتابک جهان پهلوان یعنی مؤسس سلسله اتابکان بنا شده که در قرن هفتم هجری شکل گرفته است. این بنا از مشهورترین جاهای دیدنی نخجوان به شمار می‌رود که گردشگران تور نخجوان قطعا سری به آن خواهند زد.


آرامگاه قره باغلار


آرامگاه پیش رو در اوایل قرن چهاردهم ساخته شده اما بارها دست‌خوش تخریب و بازسازی واقع شده است. متأسفانه از این آرامگاه به خوبی محافظت نمی‌شود. این بنا استوانه‌ای است به ارتفاع 30 متر که با کاشی‌های آبی تزئین شده است. اما هنوز هم زیباییهایی دارد که بسیاری از گردشگران تور نخجوان برای بازدید از آن مراجعه می‌کنند. 


دانستنی‌هایی درباره نخجوان


مکانی دیدنی در نخجوان


زبان مردم نخجوان، ترکی آذربایجانی و پول رایج آن‌ها منات است که تقریباً با 6700 تومان ایران برابری دارد. این باعث میشود گردشگران ایرانی تور نخجوان بتوانند با خرج هزینهای بسیار کم از امکانات این منطقه بهره ببرند. اختلاف ساعت این منطقه با تهران حدوداً 30 دقیقه بوده و جمعیت آن طبق آخرین سرشماری حدود 410100 نفر است. یکی از نکات جالب درباره نخجوان این است که با ارمنستان مراودات مالی داشته ولی این موضوع تا پیش از وقوع جنگ میان آذربایجان و ارمنستان ادامه داشت. البته اقتصاد این منطقه برای مدتی افت کرد اما بعد از جنگ کم‌کم خودشان را پیدا کردند و اکنون اوضاع اقتصادی نخجوان رو به رشد است. 


نکاتی درباره سوغات و وضعیت بهداشت و تحصیل نخجوان


تصویری از خوراکیهای نخجوان


از سوغات نخجوان می‌توان به صنایع‌دستی، آب معدنی گازدار، لبو، زعفران و شیرینی محلی یاد کرد. شرکت در تور نخجوان این امکان را به شما میدهد تا سراغ این سوغاتیهای محلی بروید و از آنها لذت ببرید. وضعیت بهداشت این منطقه تا حد زیادی وابسته به ایران بود ولی بعد از تأسیس چند بیمارستان که اخیراً اتفاق افتاده، اوضاع بهداشت و درمان در این منطقه رو به رشد است. وضعیت تحصیل هم در نخجوان دست‌خوش تحولات بسیاری شده به طوری که اکنون حدود 8000 معلم در نخجوان مشغول فعالیت هستند و این عدد در قیاس با گذشته، نشانگر پیشرفتی شگرف در حوزه تحصیل در نخجوان است.


نکاتی درباره فرهنگ مردم نخجوان


نمایی زمستانی از نخجوان


این مکان آتش‌فشان‌های زیادی دارد و به همین دلیل مدام درگیر زلزله‌های کوچک و بزرگ است ولی مردم نخجوان به خوبی با این موضوع کنار آمده‌اند. گردشگران تور نخجوان باید خودشان را برای چنین اتفاقات هیجانانگیزی آماده کنند. اغلب ساکنان نخجوان مسلمان هستند و این موضوع بر فرهنگ آن‌ها تأثیر زیادی گذاشته است. همچنین یکی از نکات فرهنگی درباره آن‌ها این است که هرگز در دست دادن با دیگران پیش‌قدم نشوید و منتظر شوید تا آن‌ها در صورت تمایل این کار را انجام دهند. گرایش‌های صوفیانه نیز در این منطقه وجود دارد و بهتر است هرگز در مواجهه با چنین مسائلی آن را به تمسخر نگیرید.

نظر، تجربه و سوال خود را با ما در ارتباط بگذارید

اطلاعات زیر را پر کنید