استعلام مجوز بند الف آژانس هواپیمایی | لینک ورود به پورتال
زهرا نیرومند 1401/03/10 10805 بازدید 0 نظر زمان تقریبی مطالعه دقیقهآژانس‌های هواپیمایی شرکت‌هایی هستند که کار فروش بلیط هواپیما را انجام می‌دهند. این شرکت‌ها برای فروش بلیط نیاز به مجوز دارند و باید آن را از سازمان هواپیمایی کشور دریافت کنند. این مجوز با عنوان مجوز بند الف شناخته می‌شود. اگر قصد خرید بلیط هواپیما را دارید و به دنبال یک آژانس هواپیمایی معتبر هستید، حتما مجوز بند الف شرکت موردنظر را مورد بررسی قرار دهید. برای این کار باید به سایت سازمان هواپیمایی کشور مراجعه کنید و نام آژانس هواپیمایی را  در لیست این سازمان جستجو نمایید. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا با سامانه و مراحل استعلام مجوز بند الف آژانس هواپیمایی آشنا شوید.

همچنین پیشنهاد می‌کنیم برای اطلاع از نحوه بررسی وضعیت اعتبار مجوز آژانس‌های گردشگری به صفحه "استعلام اعتبار مجوز آژانس‌های گردشگری" مراجعه فرمایید.


مجوز بند الف آژانس هواپیمایی

مجوز آژانس هواپیمایی یا مجوز بند الف در واقع یک تاییدیه است که از طرف سازمان هواپیمایی کشور صادر می‌شود. فرد متقاضی پس از دریافت این مجوز می‌تواند دفتر هواپیمایی خود را راه‌اندازی کند و با ایرلاین‌های مختلف قرارداد ببندد.  آژانس‌های هواپیمایی که مجوز بند الف را دریافت می‌کنند، تنها مجاز به فروش بلیط هستند و می‌توانند بلیط پروازهای داخلی و خارجی را به صورت سیستمی بفروشند. در صورتی که آژانس هواپیمایی بخواهد فعالیت‌هایی چون فروش تور، رزرو اقامت‌گاه و فروش بلیط‌های چارتری را در مجموعه خود داشته باشد، باید علاوه بر مجوز بند الف، مجوز بند ب را نیز دریافت نماید. مجوز بند ب از طرف سازمان میراث فرهنگی و گردشگری صادر می‌شود.

بسیاری از شرکت‌های فعال در ایران هر دو مجوز بند الف  و ب را دارا هستند و فعالیت‌های مختلف، از برگزاری تورهای گردشگری گرفته تا رزرو هتل و فروش بلیط‌های سیستمی و چارتری را انجام می‌دهند. در واقع شما می‌توانید به یک آژانس گردشگری دارای مجوز بند الف و ب مراجعه کنید و تمامی کارهای مربوط به سفر را با همراهی کارشناسان آژانس دنبال نمایید.

با توجه به موارد عنوان شده، اگر از آژانس‎های گردشگری تور خریداری کردید و شکایتی بابت آن دارید، باید برای ثبت شکایت به سازمان میراث فرهنگی مراجعه کنید. در صورتی که نارضایتی شما از بلیط هواپیما باشد، شکایت از طریق سازمان هواپیمایی کشور پیگیری می‌شود.

مجوز بند الف آژانس هواپیمایی

استعلام مجوز بند الف آژانس هواپیمایی

اگر قصد خرید بلیط هواپیما را دارید، باید این کار را از طریق یک آژانس هواپیمایی معتبر انجام دهید تا دچار مشکل نشوید. برای اطمینان از اعتبار آژانس هواپیمایی موردنظر خود باید مجوز بند الف آژانس را مورد بررسی قرار دهید. برای این کار کافیست به سایت سازمان هواپیمایی کشور مراجعه کنید و نام آژانس را در لیست دفاتر خدمات مسافرت هوایی جستجو نمایید. مراحل انجام این کار به شرح زیر است:

  • وارد سامانه شوید. برای وارد شدن بر روی لینک زیر کلیک کنید.

 لیست دفاتر خدمات مسافرت هوایی

با کلیک بر  روی این لینک صفحه زیر را مقابل خود خواهید دید. همان‌طور که مشاهده می‌کنید، در ردیف اول سه کادر خالی پیش‌روی شما قرار دارد که امکان جستجو را بر اساس نام دفتر، استان و شهر در اختیارتان قرار می‌دهد. در ادامه نیز لیستی از دفاتر خدمات مسافرت هوایی دیده می‎شود. در هر سطر نام یک دفتر ثبت شده و در مقابل آن اطلاعاتی چون تاریخ استقرار دفتر، نام استان، نام شهر، وضعیت، تاریخ انقضا و لیست کارمندان درج شده است.  برای بررسی مجوز آژانس باید ستون وضعیت را مورد بررسی قرار دهید. در صورتی که دکمه نمایش داده شده در این ستون سبز باشد و بر روی آن عبارت "فعال" نوشته شده باشد، به این معناست که آژانس در حال حاضر مجوز بند الف را دارد و مجاز به فعالیت می‌باشد. در کنار وضعیت ستون دیگری دیده می‌شود که در آن تاریخ انقضای مجوز ذکر شده است. 4 گزینه دیگر تعطیلی موقت، تعلیق شده، رفع تعلیق و لغو نیز در بخش وضعیت وجود دارد که شرایط مجوز آژانس‌های هواپیمایی را معرفی می‌کنند.

استعلام مجوز بند الف آژانس هواپیمایی

  • برای جستجوی وضعیت مجوز آژانس هواپیمایی موردنظر خود، ابتدا باید نام آن را در مستطیل اول وارد کنید. سپس بر روی دکمه جستجو، که با رنگ آبی مشخص شده است، کلیک نمایید تا نتیجه را در همان صفحه ببینید.

استعلام مجوز بند الف آژانس هواپیمایی

  • در ستون اول یک مستطیل کوچک در کنار نام آژانس وجود دارد. اگر بر روی آن مستطیل کلیک کنید، آدرس دفتر، شماره تلفن و آدرس الکترونیکی آن را خواهید دید.


استعلام مجوز بند الف آژانس هواپیمایی

  • مستطیل سبز موجود در ستون آخر نیز لیستی از کارمندان شرکت هواپیمایی جستجو شده را در اختیار شما قرار می‌دهد. کافیست بر روی مستطیل سبز کلیک کنید تا در کادری جداگانه لیست کارمندان را ببینید.

استعلام مجوز بند الف آژانس هواپیمایی

  • در صورتی که آژانس‌ هواپیمایی خاصی را مدنظر ندارید و می‌خواهید لیستی از آژانس‌های معتبر و دارای‌ مجوز را ببینید، می‌توانید در دو مستطیل بالا، نام استان و نام شهر محل اقامت خود را وارد نمایید. سپس بر روی دکمه جستجو کلیک کنید تا لیست آژانس‌های هواپیمایی نزدیک به محل زندگی خود را ببینید.

استعلام مجوز بند الف آژانس هواپیمایی

در این مقاله در مورد مجوز بند الف صحبت کردیم و ضمن معرفی سامانه استعلام مجوز آژانس هواپیمایی، مراحل انجام این کار را نیز شرح دادیم. همان‌طور که مشاهده کردید، با مراجعه به سایت هواپیمایی ایران به راحتی می‌توانید استعلام مجوز بند الف آژانس هواپیمایی را بگیرید و آژانس‌های معتبر و مورد اطمینان را پیدا کنید. البته دقت داشته باشید که آژانس‌هایی که مجوز بند الف را دارند، تنها مجاز به فروش بلیط‌ هواپیمایی داخلی و خارجی به صورت سیستمی هستند. برای رزرو هتل و خرید تورهای گردشگری باید مجوز بند ب آژانس موردنظر خود را مورد بررسی قرار دهید و از آن مطمئن شوید. برای استعلام مجوز بند ب لینک استعلام اعتبار مجوز آژانس‌های گردشگری را مطالعه نمایید.

تورهای اقساطی کایت

تور جام‌جهانی 2022 قطر

امتیاز و نظرات

هنوز امتیازی ثبت نشده است.

نظر، تجربه و سوال خود را بنویسید.

با ثبت نظر خود در مورد این تور، به دیگر مسافران برای داشتن تجربه بهتر کمک کنید.

امتیاز و نظرات

هنوز امتیازی ثبت نشده است.
بستن

نظر، تجربه و سوال خود را با ما در ارتباط بگذارید