استعلام اعتبار مجوز آژانس‌های گردشگری | راهنما و ورود به پورتال
زهرا نیرومند 1401/02/07 26129 بازدید 0 نظر زمان تقریبی مطالعه دقیقهآژانس‌های گردشگری متعددی در ایران فعالیت می‌کنند و هرکدام از آن‌ها تبلیغات گسترده‌ای را برای فروش تورهای خود انجام می‌دهند. این حجم از تبلیغات و وعده و وعیدهایی که در هریک از آن‌ها داده می‌شود، مسافران را در انتخاب سردرگم می‌کند. نمی‌دانید با کدام آژانس همراه شوید و به کدام‌یک از آن‌ها اطمینان کنید. این کار راه‌حل بسیار ساده‌ای دارد. می‌توانید به راحتی استعلام اعتبار مجوز آژانس‌های گردشگری را بگیرید و با اطمینان در تور موردنظر خود ثبت‌نام کنید. در این مقاله سامانه دریافت استعلام  را معرفی کرده و مراحل آن را به طور کامل شرح می‌دهیم. با ما همراه باشید.

همچنین پیشنهاد می‌کنیم برای اطلاع از نحوه بررسی وضعیت اعتبار مجوز بند الف یا همان فروش بلیط هواپیما، به صفحه "استعلام مجوز بند الف آژانس هواپیمایی" مراجعه فرمایید.

مجوز آژانس‌های گردشگری

آژانس‌های گردشگری قبل از تأسیس، نیاز به اخذ مجوزهایی دارند که باید آن‌ها را از سازمان‌ها و مؤسسات مربوطه دریافت نمایند. در این صورت می‌توانند دفتر خود را راه‌اندازی کنند و در آن فعالیت داشته باشند. این مجوزها بر اساس نوع فعالیت شرکت گردشگری به آن‌ها داده می‌شود.  با توجه به این موضوع، مجوز آژانس‌های گردشگری به سه دسته تقسیم می‌شود:

  • مجوز بند الف: شرکت‌هایی که مجوز بند الف را دارا هستند، آژانس هواپیمایی نامیده می‌شوند. این شرکت‌ها در زمینه فروش بلیط هواپیما فعالیت می‌کنند و مجوز خود را از سازمان هواپیمایی کل کشور دریافت می‌نمایند.
  • مجوز بند ب: شرکت‎هایی که مجوز بند ب را دریافت می‎کنند، آژانس خدمات جهانگردی هستند. این شرکت‌ها تورهای گردشگری داخلی و خارجی را برگزار می‌کنند. مجوز بند ب از طرف سازمان میراث فرهنگی و گردشگری صادر می‎شود.
  • مجوز بند پ: این شرکت‌ها با عنوان آژانس خدمات زیارتی شناخته می‎شوند و می‌توانند تورهای زیارتی را در داخل یا خارج از کشور برگزار کنند. آژانس‌های زیارتی حق برگزاری تورهای غیر زیارتی را ندارند. مجوز بند پ توسط سازمان حج و زیارت صادر می‌شود.

راه‌اندازی هریک از این دفاتر شرایط خاص خود را دارد. فرد متقاضی باید مدارک موردنیاز را داشته باشد و طبق قوانین پیش برود تا بتواند مجوزهای مربوطه را دریافت کند. شرکت‌های گردشگری می‌توانند در صورت داشتن شرایط موردنیاز، هر دو مجوز بند الف و ب را دریافت نمایند. در این صورت این اجازه را دارند که  علاوه بر فروش بلیط و رزرو هتل، تورهای داخلی و خارجی را نیز برگزار نمایند. در صورتی که شرکت موردنظر صلاحیت لازم برای دریافت مجوز بند پ  را داشته باشد، می‌تواند در کنار دو مجوز دیگر، مجوز برگزاری تورهای زیارتی را نیز دریافت نماید و هیچ محدودیتی برای صدور آن وجود ندارد.

مجوز آژانس‌های گردشگری

استعلام اعتبار مجوز آژانس‌های گردشگری

با توجه به موارد عنوان شده در بالا، اگر بخواهید با تورهای گردشگری همراه شوید، باید مجوز بند ب آژانس مسافرتی موردنظر خود را مورد بررسی قرار دهید. برای این کار کافیست وارد سامانه سادرا، سامانه جامع دفاتر خدمات مسافرتی و راهنمایان گشت، شوید و نام آژانس گردشگری موردنظر را جستجو کنید. مراحل کار به شکل زیر است:

  • وارد سامانه شوید. برای وارد شدن بر روی لینک زیر کلیک کنید.

سامانه دفاتر خدمات مسافرتی و راهنمایان گشت

در قسمت بالای صفحه، 4 کادر را مشاهده می‌کنید و در زیر آن نیز لیستی از آژانس‌های گردشگری دیده می‌شود. اگر دقت کنید در هر ردیف نام یک آژانس گردشگری را می‌بینید که روبروی آن اطلاعات مربوط به آن شامل کد فعالیت، استان محل فعالیت، آدرس و ... درج شده است. در میان این اطلاعات تاریخ اعتبار مجوز و وضعیت آن را نیز خواهید دید.

استعلام اعتبار مجوز آژانس‌های گردشگری

  • برای استعلام اعتبار مجوز آژانس گردشگری موردنظر خود، کافیست نام آژانس یا کد فعالیت آن را داشته باشید. آن‌گاه می‌توانید نام را در قسمت نام واحد، وارد کنید و استان محل فعالیت آژانس را نیز انتخاب نمایید.

استعلام اعتبار مجوز آژانس‌های گردشگری

  • یک دکمه سبز در سمت چپ صفحه و در زیر کادرهای خالی دیده می‌شود که بر روی آن عبارت اجرای گزارش درج شده است. بر روی این دکمه کلیک کنید تا اطلاعات آژانس موردنظر خود را ببینید.

استعلام اعتبار مجوز آژانس‌های گردشگری

  • در صفحه نشان داده شده می‌توانید اطلاعات آژانس منتخب خود را به طور کامل ببینید. به دو ستون اعتبار مجوز و وضعیت توجه داشته باشید. وضعیت آژانس باید "تایید شده" باشد و از اعتبار تاریخ مجوز نیز حداقل یک تا دو ماه باقی‌مانده باشد.

استعلام اعتبار مجوز آژانس‌های گردشگری

  • با کلیک بر روی نام آژانس می‌توانید اطلاعات کامل آن را ببینید. در این اطلاعات شماره مجوز آژانس نیز ثبت شده است.

استعلام اعتبار مجوز آژانس‌های گردشگری

  • در صورتی که آژانس‌ گردشگری خاصی را مدنظر ندارید و می‌خواهید لیستی از آژانس‌های معتبر و تایید شده‌ را پیش‌روی خود داشته باشید، کافیست در هنگام جستجو در مستطیل وضعیت، تایید نهایی را انتخاب کنید و بر روی گزینه اجرای گزارش کلیک کنید.

استعلام اعتبار مجوز آژانس‌های گردشگری

  • اگر به دنبال مجوز آژانس‌های گردشگری در استان محل اقامت خود هستید، ضمن انتخاب وضعیت تایید نهایی، در کادر استان نیز گزینه موردنظر خود را وارد کنید. پس از آن با کلیک بر روی گزینه اجرای گزارش، لیستی از آژانس‌های گردشگری تاییدشده در استان محل اقامت خود را خواهید دید.

استعلام اعتبار مجوز آژانس‌های گردشگری

در این مقاله مجوزهای موردنیاز برای تاسیس آژانس‌های گردشگری را نام برده و اطلاعاتی در مورد هریک از آن‌ها در اختیارتان قرار دادیم. علاوه بر آن، سامانه دریافت  استعلام  مجوز بند ب را نیز معرفی کردیم و مراحل آن را به طور کامل شرح دادیم. با استفاده از این سامانه به راحتی می‌توانید مجوز آژانس‌های گردشگری را موردبررسی قرار دهید و از معتبر بودن آن‌ها اطمینان حاصل کنید. دقت داشته باشید که سامانه سادرا تنها اعتبار مجوز بند ب را در اختیار شما قرار می‌دهد که مربوط به تورهای گردشگری است. اگر بلیط خود را از آژانس هواپیمایی خریداری می‌کنید و قصد دارید از صحت آن مطمئن شوید، باید استعلام مجوز بند الف را مورد بررسی قرار دهید. این مجوز از طرف سازمان هواپیمایی کشور صادر می‌شود و از طرف سایت این سازمان قابل پیگیری است.

تورهای اقساطی کایت

تور جام‌جهانی 2022 قطر

امتیاز و نظرات

هنوز امتیازی ثبت نشده است.

نظر، تجربه و سوال خود را بنویسید.

با ثبت نظر خود در مورد این تور، به دیگر مسافران برای داشتن تجربه بهتر کمک کنید.

امتیاز و نظرات

هنوز امتیازی ثبت نشده است.
بستن

نظر، تجربه و سوال خود را با ما در ارتباط بگذارید