کشور عزیزمان ایران دانشگاه‌های خوب و مراکز علمی معتبری دارد که مورد استقبال بسیاری از اتباع خارجی و علاقه‌مندان به تحصیل قرار می‌گیرد. دانشجویان خارجی که قصد ادامه تحصیل در ایران را دارند باید قبل از هرکاری شرایط جذب دانشجو در ایران را شناخته و اقدام به دریافت پذیرش از دانشگاه‌ها و مراکز موزشی معآم آموزشی معتبر این کشور نمایند تا موفق به اخذ ویزای تحصیلی ایران شوند. با ما همراه باشید تا با شرایط پذیرش دانشجو و نحوه دریافت ویزای تحصیلی ایران آشنا شوید.

تحصیل در ایران 

قبل از این‌که بخواهیم مدارک و شرایط دریافت ویزای ایران را توضیح دهیم، بهتر است اطلاعاتی در مورد تحصیل در ایران و شرایط پذیرش دانشجو در دانشگاه‌های این کشور داشته باشیم.

تحصیل در ایران را می‌توان به دو بخش کلی دانشجویان بورسیه و دانشجویان غیربورسیه تقسیم کرد. دانشجویانی که بورسیه تحصیلی دریافت می‌کنند، این امکان را دارند که بدون پرداخت شهریه در یکی از دانشگاه‌ها یا مراکز علمی ایران مشغول به تحصیل شوند. بورسیه تحصیلی از کانال‌های مختلف اعلام می‎شوند و در اختیار علاقه‌مندان به تحصیل در ایران قرار می‌گیرد.  5 کانال فعال جذب دانشجو در ایران عبارتند از:

 • سفارتخانه‌های ایران
 • موسسات فرهنگی
 • دانشگاه‌های ایران اعم از دانشگاه‌های دولتی، آزاد، پیام نور و ...
 • توافقات مستقیم بین دانشگاه‌های ایران و دانشگاه خارجی در زمینه تبادل دانشجو و استاد
 • توافقات مستقیم بین وزارت علوم و فناوری ایران و وزارت آموزش عالی در کشورهای دیگر

بورس تحصیلی دانشجویان یکی از رایج‌ترین روش‌های تبادل دانشجو در سراسر دنیاست. این بورسیه سه نوع دارد که هریک از آن‌ها امتیازاتی را در اختیار دانشجو قرار می‌دهد.

بورسیه تحصیلی نوع A:

دریافت بورسیه تحصیلی A این امکان را برای دانشجو ایجاد می‌کند که بدون پرداخت شهریه وارد دانشگاه‌های کشور شود و حتی خوابگاه رایگان داشته باشد. علاوه بر این، مبلغی به عنوان کمک هزینه زندگی نیز به او پیشنهاد می‌گردد. از دیگر خدمات ارائه شده به دانشجویان بورسیه نوع A می‌توان به بیمه درمانی اشاره کرد.

بورسیه تحصیلی نوع B:

در این نوع بورسیه، دانشجویان هزینه‌ای را بابت شهریه دانشگاه و خوابگاه پرداخت نمی‌کنند، اما دیگر هزینه‌های زندگی مانند خورد و خوراک برعهده خودشان است و هیچ کمک‌هزینه‌ای به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد.

بورسیه تحصیلی نوع C:

  در این نوع بورسیه دانشجویان هیچ هزینه‌ای بابت شهریه دانشگاه پرداخت نمی‎کنند، اما سایر هزینه‌های زندگی از جمله محل اقامت، غذا و ... بر عهده‌ خودشان می‌باشد.

دانشگاه‌های دولتی اولین بستر برای پذیرش دانشجویان بورسیه هستند و جذب دانشجویان غیر بورسیه اغلب از طریق دانشگاه‌های آزاد صورت می‌گیرد. طبق آخرین اطلاعات رسیده تا چند سال اخیر تعداد دانشجویان بورسیه و غیربورسیه در ایران برابر بود، اما در حال حاضر جذب دانشجویان خارجی از طریق نهادهای مختلف کمی کم‌رنگ شده و حدود 90 درصد دانشجویان بدون بورس تحصیلی و با پرداخت شهریه وارد دانشگاه‌های ایران می‌شوند.

ویزای تحصیلی ایران

برترین دانشگاه‌های ایران برای جذب دانشجوی خارجی

تهران، پایتخت ایران است و دانشگاه‌های زیادی دارد که برخی از آن‌ها در لیست برترین دانشگاه‌های ایران جای دارند. در واقع تهران را می‌توان مهم‌ترین مرکز آموزشی ایران معرفی کرد. دانشگاه تهران یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های ایران و معتبرترین دانشگاه‌های خاورمیانه است که به عنوان یکی از بهترین مراکز تحصیلی ایران، مورد توجه قرار می‌گیرد. دانشگاه  علوم پزشکی تهران نیز اولین مرکز آموزش پزشکی در ایران است که سالانه تعدادی دانشجوی خارجی پذیرش می‌کند. سایر دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی این شهر نیز در زمینه جذب دانشجوی خارجی فعال هستند و با یکدیگر رقابت می‌کنند. طبق اطلاعات منتشر شده، حدود 1000 دانشجوی خارجی در دانشگاه‌های تهران مشغول به تحصیل هستند که حدود 66 درصد آن‌ها مرد و 34 درصد زن می‌باشند. این دانشجویان از کشورهای مختلف از جمله ترکیه، ژاپن، چین، سوریه، عراق، افغانستان، ارمنستان، پاکستان، مولداوی، آذربایجان، مجارستان، اوکراین، هلند، آمریکا، استرالیا، انگلستان، ایتالیا، کانادا، فرانسه، بحرین و ... به این شهر آمده‌اند.

شهر مشهد و دانشگاه فردوسی این شهر در رتبه دوم این لیست قرار دارد. دانشگاه شیراز و دانشگاه گیلان نیز در رده‌های بعدی جذب دانشجوی خارجی قرار می‌گیرند. از دیگر دانشگاه‌هایی که دانشجوی خارجی زیادی دارد، دانشگاه الزهرای تهران است. دانشگاه الزهرا به دختران اختصاص دارد و تنها دانشجوی زن می‌پذیرد. دانشگاه‌ اصفهان و دیگر دانشگاه‌های ایران نیز در رده‌های بعدی این لیست جای داشته و سعی در جذب دانشجوی خارجی بیشتری دارند.

قم، یکی از مهم‌ترین مراکز مذهب شیعه در جهان است که مدارس، حوزه‌های علمیه و مراکز تحقیقاتی متعددی دارد. این مراکز به تدریس مباحث مربوط به ادیان، مذاهب، فرقه‌ها، آیین‌ها، جنبش‌های مذهبی، اندیشه‌های غربی و ... پرداخته و این مطالب را به دانشجویان علاقه‌مند، آموزش می‌دهند. با توجه به این موارد، شهر قم را می‌توان پایتخت دین و مذهب ایران معرفی کرد که در زمینه پذیرش طلاب و دانشجویان علاقه‌مند به مباحث دینی، فعالیت بسیاری دارد.

به طور کلی می‌توان گفت،  ایران از لحاظ آموزشی در رتبه دوم کشورهای مسلمان خاورمیانه قرار دارد  و مقصد تحصیل بسیاری از دانشجویان مسلمان می‌باشد. دانشجویان  خارجی که در ایران تحصیل می‌کنند، اغلب از کشورهای عربی و خاورمیانه هستند. طبق آمار اعلام شده در حال حاضر حدود 40 هزار دانشجوی خارجی در دانشگاه‌های ایران تحصیل می‌کنند که این تعداد شامل دانشگاه‌های دولتی، دانشگاه‌های آزاد اسلامی، دانشگاه‌های وابسته به وزارت بهداشت و موسسات آموزش عالی می‌باشند.

ویزای تحصیلی ایران

 شرایط پذیرش دانشجویان خارجی در دانشگاه‌های ایران

جذب دانشجوی خارجی یکی از مهم‌ترین مواردی است که معمولا موردتوجه دانشگاه‌ها قرار می‌گیرد. جذب دانشجوی بین‌المللی به دانشگاه اعتبار می‌بخشد و علاوه بر  آن منبع درآمدی خوبی نیز برای کشور محسوب می‌شود. از این رو، بسیاری از دولت‌ها سعی در جذب دانشجوی بیشتر داشته و بر روی این مسئله با یکدیگر رقابت می‌کنند. در این راستا، دانشگاه‌ها و موسسات علمی معتبر ایران نیز در این راه گام‌های متعددی برداشته و برای جذب جوانان مستعد سایر کشورها و آماده نمودن بستر مناسب برای انتقال علم و دانش به آن‌ها، تلاش می‌کنند.

هر کشور برای جذب دانشجو شرایط و قوانین خاص خود را دارد و کشور ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست. بنابراین، دانشجویانی که قصد تحصیل در ایران را دارند، باید آئین‌نامه پذیرش دانشجویان خارجی را مطالعه کرده و شرایط موجود در آن را در نظر داشته باشند. این شرایط  به دو دسته عمومی و اختصاصی تقسیم می‌شوند:

شرایط عمومی دانشجو:

 • داوطلب نباید هیچ منع قانونی برای ادامه تحصیل داشته باشد.
 • صلاحیت داوطلب باید توسط نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در کشور محل اقامت او، تایید گردد.
 • گواهی‌نامه معتبر سلامت جسمی و روحی که به تائید نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در کشور محل اقامت داوطلب رسیده باشد.

شرایط اختصاصی:

علاوه بر شرایط عمومی، داوطلب باید از لحاظ سنی و علمی نیز شرایطی را دارا باشد تا بتواند پذیرش دانشگاه‌های ایران را دریافت نماید. این شرایط عبارتند از:

 • شرایط علمی: دانشگاه‌های ایران امکان تحصیل در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را برای دانشجویان خارجی فراهم آورده‌اند که هرکدام از آن‌ها شرایط خاص خود را دارند.

تحصیل در مقطع کارشناسی:

 • در صورتی که داوطلب قصد تحصیل در مقطع کارشناسی را دارد، باید حداقل مدرک دیپلم را دریافت کرده باشد. مدرک موردنظر باید معادل دیپلم کامل متوسطه در ایران شناخته شود. در صورتی که مدرک ارائه شده در حد مدرک دیپلم ایران نباشد، داوطلب ملزم به گذراندن دوره‌های خاص در مدت معین می‌باشد. پس از گذراندن دوره و قبولی در آن، مدرک معادل به او داده شده و به دانشگاه‌های ایران معرفی خواهد شد.
 • در صورتی که داوطلب قصد تحصیل در مقطع کاردانی یا کارشناسی رشته‌های کشاورزی، علوم انسانی و هنر را داشته باشد، باید معدل دیپلم او حداقل 12.5 از 20 نمره باشد. داوطلبان رشته‌های علوم پایه، فنی، معماری و پزشکی نیز باید حداقل 14 نمره از 20 نمره را دریافت کرده باشند.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد:

 • در صورتی که داوطلب قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را دارد، باید مدرک کارشناسی خود را دریافت نموده باشد.
 • حداقل معدل موردنیاز برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد، برای رشته‌های کشاورزی، علوم انسانی و هنر، 15 و برای سایر رشته‌ها، 14 می‌باشد.
 • داوطلب باید از یکی از دانشگاه‌های ایران پذیرش دریافت کرده و موافقت استاد راهنما را نیز داشته باشد.

تحصیل در مقطع دکترای تخصصی:

 • در صورتی که داوطلب قصد تحصیل در مقطع دکترای تخصصی (PHD) را دارد، باید مدرک کارشناسی ارشد خود را دریافت نموده باشد.
 • حداقل معدل موردنیاز برای ورود به مقطع دکترا، 16 می‌باشد.
 • داوطلب باید از یکی از دانشگاه‌های ایران پذیرش دریافت کرده و موافقت استاد راهنما را نیز داشته باشد.

نکته: دقت داشته باشید که مدرک تحصیلی و ریزنمرات صادره از مدرسه و دانشگاه متقاضی در خارج از کشور، باید مورد تایید نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در کشور مربوطه قرار گیرد. این مدارک باید به همراه ترجمه فارسی به سفارت ایران در کشور متقاضی ارائه شود.

 • شرایط سنی: داوطلبانی که قصد تحصیل در دانشگاه‌های ایران را دارند، باید شرایط سنی زیر را برای هر مقطع در نظر بگیرند:
 • داوطلبانی که قصد تحصیل در مقطع کاردانی و کارشناسی را دارند، باید حداکثر 22 سال داشته باشند. این شرایط برای متقاضیان رشته‌های زبان و ادبیات فارسی و الهیات، 26 سال است.
 • داوطلبانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را دارند، باید حداکثر 28 سال داشته باشند. این شرایط برای متقاضیان رشته‌های زبان و ادبیات فارسی و الهیات، 30 سال است.
 • داوطلبانی که قصد تحصیل در مقطع دکترا را دارند، باید حداکثر 32 سال داشته باشند. این شرایط برای متقاضیان رشته‌های زبان و ادبیات فارسی و الهیات، 35 سال است.

نکته: دانشجویانی که مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترایشان را در دانشگاه‌های ایران به اتمام رسانده و در همان سال قصد ورود به مقطع بالاتر را دارند، از شرایط سنی معاف هستند.

ویزای تحصیلی ایران

یادگیری زبان فارسی

با توجه به این‌که تدریس در دانشگاه‌های ایران به زبان فارسی انجام می‌شود، داوطلبان باید با این زبان به خوبی آشنایی داشته باشند. در واقع باید بتوانند فارسی بخوانند، بنویسند و ارتباط برقرار نمایند تا در تحصیل خود موفق باشند. 

موسسات مختلفی برای آموزش زبان فارسی وجود دارند که در دسترس دانشجویان خارجی قرار می‎گیرد.  یکی از معتبرترین مراکز جهانی آموزش زبان فارسی، " مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی"  است که در سال 1368 به پیشنهاد مرحوم دکتر سید جعفر شهیدی و دکتر غلامرضا ستوده تأسیس شد. مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی اولین نهاد دانشگاهی است که با هدف ترویج زبان و ادبیات فارسی راه‌اندازی شده و سالانه دانشجویان بسیاری را از سراسر دنیا می‌پذیرد. این مرکز دوره‌های مختلفی چون تاریخ زبان و ادبیات فارسی، تاریخ هنر ایرانی، شعر کلاسیک و معاصر، نثر کلاسیک و معاصر، عروض و خوشنویسی را برگزار کرده و آموزش زبان فارسی را در سه سطح ابتدایی، متوسط ​​و پیشرفته  به علاقه‌مندان ارائه می‌دهد.

ویزای تحصیلی ایران

مراحل دریافت ویزای تحصیلی ایران

تا این‌جا در مورد تحصیل در ایران و شرایط آن توضیحاتی را عنوان کردیم.  مرحله بعدی پس از پذیرش از دانشگاه، دریافت ویزای تحصیلی است. در واقع دانشجو باید ویزای تحصیلی ایران را دریافت نماید تا اجازه اقامت و تحصیل در این کشور را داشته باشد.

مدارک موردنیاز برای دریافت ویزای تحصیلی ایران عبارتند از:

 • تکمیل فرم درخواست ویزا
 • گذرنامه حداقل با اعتبار شش ماه
 • دو قطعه عکس
 • پذیرش از دانشگاه‌ یا مرکز آموزشی معتبر
 • ارائه سوابق تحصیلی موردتایید
 • نامه حمایت مالی
 • هزینه ویزا: این هزینه برای داوطلبان دوره کارشناسی 50 دلار، دوره کارشناسی ارشد 60 دلار و دوره دکترا 70 دلار می‌باشد.

ویزای تحصیلی ایران

 متقاضی دریافت ویزای تحصیلی ایران باید مدارک بالا را آماده کرده و در موعد مقرر به سفارت ایران در کشور محل اقامت خود تحویل دهد. در صورتی که مدارک مشکلی نداشته باشد، ویزای تحصیلی ایران برای متقاضی صادر خواهد شد.

 دقت داشته باشید که آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها و شروع کلاس‌ها زمان مشخصی دارد. بنابراین،  در صورتی که پذیرش دانشگاه را دریافت کردید، در اولین فرصت برای دریافت ویزا اقدام نمایید تا به موقع در ایران حضور داشته و از برنامه زمان‌بندی کلاس‌ها عقب نمانید. در این صورت مجبورید تحصیل خود را یک سال به تعویق بیندازید.

ویزای تحصیلی ایران

در این مقاله، شرایط تحصیل در ایران را بیان نموده و اطلاعاتی در مورد مدارک موردنیاز و نحوه دریافت ویزای تحصیلی ایران در اختیارتان قرار دادیم. همان‌طور که گفتیم، ایران نیز مانند دیگر کشورهای دنیا شرایط و قوانین خاص خود را برای پذیرش دانشجو دارد. در صورتی که این شرایط را دارا هستید، می‌توانید از یکی از دانشگاه‌های ایران پذیرش گرفته و با ارائه آن به سفارت، اقدام به دریافت ویزای تحصیلی ایران نمایید.

سوالات متداول

پرتکرارترین سوالات مسافران کایت در مورد ویزا را در اینجا بخوانید.

ایران یک کشور تاریخی و فرهنگی است که طبیعت بسیار زیبایی نیز دارد. تحصیل در ایران برای دانشجویان بین‌المللی یک انتخاب فوق‌العاده است که امکان استفاده از مجموعه‌های آموزشی عالی را در کنار تفریحات متنوع و آشنایی با تاریخ این کشور، فراهم می‌آورد.
ایران در هر سطح تحصیلی، از مدرسه تا دانشگاه، دارای مراکز دولتی و خصوصی می‌باشد. مراکز آموزشی دولتی ایران، رایگان هستند.
طبق آخرین اطلاعات به دست آمده، در حال حاضر حدود 40 هزار دانشجوی خارجی در دانشگاه‌ها و مراکز علمی ایران تحصیل می‌کنند.
ایران یکی از بهترین مقاصد تحصیلی برای رشته‌ پزشکی است و استادان خوبی نیز  دارد. از این رو، دانشجویان پزشکی این کشور اغلب به پزشکانی حاذق و موفق تبدیل می‎شوند. 

نظرات، تجربیات و سوالات

 • ویزای تحصیلی 1400/04/30

  با سلام کارشناس رشته ادبیات فارسی هستم و برای ادامه تحصیل قصد مهاجرت را دارم در صورت امکان راهنمایی بفرمائید

 • ویزه تحصیلی در ایران 1400/06/05

  سلام هارون افتخار حداد استم از افغانستان برای ادامه تحصیل می‌خوایم در دانشگاهی از کشور شما ادامه بدهم میشود لطف نمایید معلومات بدهید

 • 1400/07/04

  سلام و احترام. در یکی از دانشگاه‌های ایران قبولی گرفتم، ترم اول مجازی است، اگر فعلاً درخواست ویزا نمایم و بدست بیارم ولی فوراً به ایران نروم تا چه مدت انقضا میشود؟ یعنی اگر ویزا را حالا بگیرم اما ترم دوم وارد ایران شوم ویزا معتبر خواهد بود؟

 • 1400/07/08

  معلومات عالی بود

 • 1400/11/09

  سلام من ابوذر استم از افغانستان من توسط ویزه سیاحتی آمدم ایران الان هم تو ایران استم و میخایم اینجا خودمه ثبت دانشگاه کنم و درس بخوانم آیا این امکان داره که من بتونم برم دانشگاه و بعدأ ویزه تحصیلی بگیرم ؟

 • 1400/12/11

  سلام برادر چگونه میتوانم در یکی دانشگاه های ایران خود را ثبت نام کنم‌ تا به ویزای تحصیلی اقدام کنم معلومات ?

 • 1401/01/05

  سلام ادریس هستم فعلآ در افغانستان در جریان امتحان ترم آخر دانشگاه دوره‌ کارشناسی هستم چگونه می‌توانم در یکی از دانشگاه های ایران برای دوره کارشناسی ارشد ثبت نام کنم و ویزه تحصیلی دریافت کنم

ارسال پیام

نظر، تجربه و سوال خود را با ما در ارتباط بگذارید

بستن