میراث طبیعی ایران | لیست میراث طبیعی ایران
حامد مقتدایی 1399/03/31 2646 بازدید 0 نظرمیراث طبیعی ملی ایران از سوی سازمان میراث فرهنگی ایران، شناسایی، معرفی و ثبت شده و محدوده‌های جغرافیایی طبیعی و مناطق ویژه‌ای از کشور را که به خاطر کیفیت ویژه فیزیکی و زیست‌شناسی، مناظر بدیع جغرافیایی، محوطه‌های طبیعی‌تاریخی، پدیده‌ها و نمونه‌های ارزشمند گیاهی، جانوری و زیستگاه‌های‌شان، تعیین و تحت محافظت و بهره‌برداری پایدار قرار می‌گیرند را شامل می‌شود.
علاوه بر موارد مطرح‌شده در فوق، میراث طبیعی، بقایای زمین‌شناسی و محوطه‌های برآمده از آن و آن چیزی که از تبادل انسان با طبیعت بوجود آمده، مناطق جغرافیایی محافظت‌شده، آثار زیستی و جانوری و... را نیز دربرمی‌گیرد. جالب است بدانید که اولین میراث طبیعی ثبت‌شده در سال 1387، کوه دماوند است.
در این مقاله قصد داریم شما را با 9 مورد از بهترین جاذبه‌های گردشگری تفریحی در لیست میراث طبیعی ایران آشنا کنیم.

لیست تورهای مرتبط:

تورهای طبیعت گردی

تورهای یک روزه


1. چشمه باداب سورت مازندران


چشمه باداب سورت دومین جاذبه طبیعی در لیست میراث طبیعی ایران، در جاده‌ای به همین نام در روستای اورست از بخش چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران واقع شده است. این چشمه یک چشمه پلکانی به ارتفاع 1841 متر از سطح دریا با قدمتی دیرینه با طبقات متعدد و رنگین است که تماشایش از شما ساعت‌ها وقت می‌گیرد.


چشمه باداب سورت


به خاطر خشکسالی و تغییرات آب‌وهوایی در 200 سال گذشته، آب این چشمه‌ها به شدت کاهش یافته و بر مقدار تقریبی هزار متر مربع از آن آب جریان داشته و بخش‌های بدون آبش، به رنگ سفید دیده می‌شوند. چشمه باداب سورت از شمال به ارتفاعات جنگلی، از جنوب به دره‌های پایین‌دست، از شرق به ارتفاعات گیاهان بوته‌ای و درختچه‌ای و از غرب به روستای اورست محدود شده است.
برای مطالعه توضیحات جامع و کامل درباره دریاچه تماشایی پلکانی باداب سورت، می‌توانید نگاهی به مقاله «باداب سورت کجاست؟ | راهنمای سفر به باداب سورت مازندران» بیندازید.


2. پارک ملی گلستان


پارک ملی گلستان با شماره ثبت میراث طبیعی 15، از قدیمی‌ترین پارک‌های ملی ثبت‌شده ایران با وسعت 90 هزار هکتاری در مرز مشترک بین استان‌های خراسان، سمنان و گلستان واقع شده و از گنجینه‌های ارزشمند سرزمین‌مان محسوب می‌شود. زیست‌بوم پارک ملی گلستان، دارای 1350 گونه گیاهی و 302 گونه جانوری بوده و یک‌هشتم گونه‌های گیاهی، یک‌سوم گونه‌های پرندگان و بیش از 50 درصد از گونه‌های پستانداران کشور در آن زندگی می‌کنند.


پارک ملی گلستان


3. غار علیصدر همدان


در بین اشکال متعدد موجود در طبیعت، غارها از اعجاب‌انگیزترین، مرموزترین و تماشایی‌ترین نمودهای خلقت محسوب می‌شوند و غار علیصدر همدان نیز ما را به یکی از ماجراجویی‌های پررمزوراز می‌برد و به عنوان 23امین میراث طبیعی ایران به ثبت رسیده است.


غار علیصدر همدان


غار علیصدر در 75 کیلومتری شمال غربی همدان، در شهر کبودرآهنگ در نزدیکی روستایی به همین نام در قلب ارتفاعات ساری قیه به ارتفاع 2180 متر از سطح دریا واقع شده است. برخی حفره‌های زیرزمینی آن، 40 متر درازا داشته و عمق آن بین نیم تا 14 متر در نوسان است. غار علیصدر از دالان‌ها، دهلیزها و تالارهای پیچ‌درپیچ تشکیل شده و دریاچه بزرگی در میان آن، بخش بزرگی از غار را به هم متصل می‌سازد.


4. آبشار نوژیان لرستان


آبشار نوژیان از تماشایی‌ترین و دیدنی‌ترین جاذبه‌های گردشگری استان لرستان در 38 کیلومتری خرم‌آباد و در جاده کمربندی بین دو کوه تاف و هشتاد پهلو قرار گرفته و به عنوان 46امین میراث طبیعی ایران به ثبت رسیده است.


آبشار نوژیان


آبشارهای بلندتر از 80 متر در دسته آبشارهای مرتفع جای داشته و این آبشار با 95 متر ارتفاع در استان لرستان، عنوان بلندترین را به خود نسبت داده و معنای نوژیان هم به معنای آب زنده است.


5. سراب نیلوفر کرمانشاه


سراب نیلوفر در فاصله 14 کیلومتری شمال غربی کرمانشاه در ابتدای منطقه سنجابی و در دامنه کوه کماجار پر از گل‌های نیلوفری در کنار یک پارک ساحلی زیبا واقع شده است. سراب نیلوفر به عنوان 55امین مورد در لیست میراث طبیعی ایران به ثبت رسیده و دریاچه‌ای است کوچک که در فصل‌های گرم سال غنچه‌ها و برگ‌های نیلوفرهایش از آب سر بیرون می‌آورند و بخش زیادی از آن را می‌پوشانند.


سراب نیلوفر


6. دریاچه ولشت مازندران


دریاچه ولشت به عنوان 71امین مورد در لیست میراث طبیعی ایران با ثبت در سال 1388 با مساحت 150 هزارمتربع و عمق 20 متر در میان یک دره در مازندران واقع شده و در بین 10 دریاچه آب شیرین ایران، لقب بزرگترین را به خود اختصاص داده است. آب این دریاچه از جانب جوشش چشمه‌ها تامین شده و نزولات آسمانی هم در تامین آبش نقش دارند. حجم آب این دریاچه به میزان 3 میلیون متر مکعب رسیده و هیچ آبی از آن سرریز نشده و تنها سطح آب در آن بالا و پایین می‌رود.


دریاچه ولشت


7. جنگل ابر شاهرود


جنگل ابر شاهرود از مشهورترین و دیدنی‌ترین جاذبه‌های گردشگری تفریحی و 104امین اثر ثبت‌شده در لیست میراث طبیعی ایران، به خاطر اقیانوس ابرش که در برخی ایام سال آن را فرا می‌گیرد، محبوب و معروف شده است. این جنگل، بخشی از قدیمی‌ترین جنگل‌های هیرکانی بوده و گونه‌های نادر و ویژه‌ گیاهی و جانوری با چشم‌اندازهایی تماشایی به وسعت 35 هزار هکتار، جایی است که در آن زمین و آسمان به هم می‌رسند و ابرهایش درختان را در آغوش می‌گیرند.


جنگل ابر شاهرود


برای مطالعه توضیحات جامع و کامل درباره اقیانوس‌های ابر ایران، می‌توانید نگاهی به مقاله «جاهایی که می‌شود اقیانوس ابر را دید» بیندازید.


8. رودخانه کارون اهواز


پرآب‌ترین، بزرگترین و طولانی‌ترین رود ایران که تنها رودخانه قابل کشتی‌رانی کشور است، رودخانه کارون اهواز بوده که در لیست میراث طبیعی ایران به شماره 117 و در سال 1389 به ثبت رسیده است. این رود، تنها رودی است که به آب‌های بین‌المللی و اقیانوس‌های جهان وصل شده است. سرچشمه‌های شاخه‌های اصلی آن، ارمند، کوهرنگ و بازفت بوده و از زردکوه بختیاری استان چهارمحال و بختیاری سرچشمه می‌گیرند.


رودخانه کارون اهواز


رودخانه کارون از شهرهای شهرکرد، بروجن، لردگان، ایذه، مسجد سلیمان، شوشتر، اهواز، خرمشهر، شهرستان کارون و برخی دیگر از شهرهای استان چهارمحال و بختیاری و استان خوزستان به طول 950 کیلومتر و ارتفاع سرچشمه 3000 متر گذر می‌کند.


9. درخت چنار ۱۷۰۰ ساله خامنه


درخت هزار و هفتصد ساله چناری با قطر شرقی-غربی پنچ متر و 30 سانتی‌متر و قطر شمالی-جنوبی سه متر و 20 سانتی‌متر با فضای خالی میانی 10 مترمربع به ارتفاع 15 متر با وسعت تاج 300 متر مربع و محیطی 11 متری در ارتفاع دو متری، از کهن‌سال‌ترین درخت‌های ایران، در محله چنار خامنه و شرق این شهر در استان آذربایجان شرقی واقع شده است.


در این مقاله از مجله گردشگری کایت ما شما را با نکات جذاب و خواندنی از 9 مورد از جاذبه‌های طبیعی گردشگری سرزمین پهناورمان در لیست میراث طبیعی ایران آشنا کردیم. اگر قصد سفر به تورهای گردشگری تفریحی داخلی را دارید، می‌توانید با شماره تلفن 02175097700 تماس بگیرید تا کارشناسان کایت شما را درخصوص ثبت نام در تورهای داخلی راهنمایی کنند.

نظر، تجربه و سوال خود را با ما در ارتباط بگذارید

اطلاعات زیر را پر کنید