چرا ویزای مصر برای ایرانیان صادر نمی‌شود؟امکان صدور ویزای مصر
زهرا نیرومند 1399/03/22 36120 بازدید 1 نظر زمان تقریبی مطالعه دقیقه


لیست مطالب این صفحه


کشور مصر، یکی از کهن‌ترین تمدن‌های دنیاست که حدود 4 هزار سال پیش از میلاد در کنار رود نیل شکل گرفت. این کشور در بخش شمال شرقی قاره آفریقا واقع شده و به دلیل تمدن هزاران ساله و بناهای تاریخی فراوانی که دارد، یکی از محبوب‌ترین و توریستی‌ترین کشورهای این قاره محسوب می‌شود. اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری این کشور، آثار تاریخی آن است که از دوران باستان و پادشاهی فراعنه به جای مانده است. از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به اهرام ثلاثه مصر اشاره کرد که از شگفتی‌های دوران باستان بوده و یکی از عجایب هفت‌گانه محسوب می‌شود. اهرام جیزه، مجسمه ابوالهول، ابوسمبل، معبد کرنک و دره پادشاهان، بخشی از جاذبه‌های تاریخی این کشور هستند که سالانه افراد زیادی را از سراسر دنیا به سمت خود جذب می‌کنند. به این آثار باستانی جاذبه‌های طبیعی چون دریای سرخ، کویر سفید و رودخانه زیبای نیل را نیز اضافه کنید. شاید شما هم دوست داشته باشید به این کشور تاریخی و زیبا سفر کنید، اما باید بدانید که در حال حاضر با گذرنامه ایرانی، نمی‌توانید ویزای کشور مصر را دریافت نمایید. کشور مصر برای گردشگران ایرانی ویزای توریستی صادر نمی‌کند و اجازه ورود آن‌ها را به کشورش نمی‌دهد. در این بخش قصد داریم در مورد ویزای مصر و دلایل عدم صدور ویزای مصر برای ایرانیان صحبت کنیم.


دلایل عدم صدور ویزای مصر برای ایرانیان


سال‌های زیادی است که ایران و مصر روابط سیاسی خوبی باهم ندارند و به همین دلیل هیچ ویزای توریستی برای ایرانیان صادر نمی شود. شاید برایتان جالب باشد که بدانید هیچ دلیل منطقی برای عدم روابط مساعد بین این دو کشور وجود ندارد و کسی نمی‌داند چرا ایران و مصر، که هردو از متمدن‌ترین کشورهای جهان هستند، نمی‌توانند باهم روابط دوستانه‌ای داشته باشند.
بر اساس بررسی‌های انجام شده و نظراتی که نویسندگان مختلف در مورد روابط این دو کشور داشته‌اند، این‌طور به نظر می‌آید که روابط بین ایران و مصر از حدود 40 سال پیش و پس از پیروزی انقلاب اسلامی، تیره و تار شده است و این وضعیت تاکنون نیز ادامه دارد.
در ابتدا، قطع روابط بین این دو کشور به دلیل پناه بردن محمدرضا پهلوی به مصر ایجاد شد. در آن زمان پادشاه مصر از شاه سابق ایران استقبال کرده و پس از فوت او نیز برنامه‌ای گسترده و مفصل برای تشییع جنازه محمدرضا پهلوی ترتیب داد. البته موضوع به همین‌جا ختم نشد. در سال 1358 (1379 قمری) دو کشور مصر و اسرائیل قرارداد صلح کمپ دیوید را امضا کرده و با میانجی‌گری آمریکا به توافقاتی رسیدند که یکی از آن‌ها به رسمیت شناختن اسرائیل از طرف مصر بود. این توافق‌نامه به مذاق ایران خوش نیامد و به مخالفت از آن برخاست. دو سال پس از این جریان، انور سادات، رئیس جمهور کشور مصر، توسط یک جوان مسلمان با نام خالد اسلامبولی، کشته شد. خالد دلیل این کار را امضای توافق‌نامه کمپ دیوید و مخالفت با آن اعلام کرد. این مسئله باعث شد ایران از این جوان مصری تقدیر کرده و نام او را بر روی یکی از خیابان‌های تهران قرار دارد. این جریان باعث عصبانی شدن دولت مصر و قطع روابط کامل بین دو کشور شد. ایران و مصر در 40 سال گذشته، جز چند مورد محدود، هیچ رابطه سیاسی باهم نداشته‌اند و تنها روابط بین دو کشور در حوزه اقتصادی بوده است.
در طی این سال‌ها، دولت ایران تلاش‌های زیادی برای بهبود روابط با دولت مصر انجام داد، اما نتیجه‌ای در پی نداشت. ویزای مصر برای ایرانیان نیز به دلیل همین روابط نامساعد صادر نمی‌گردد و مصر اجازه ورود مسافران ایرانی را جز در زمینه فعالیت‌های تجاری، به کشورش نمی‌دهد. به این معنی که مسافران ایرانی تنها با ویزای تجاری می‌توانند وارد کشور مصر شوند و غیر از این راه دیگری ندارند.
البته چند سال پیش در پی نشست‌های متعددی که بین رئیس‌جمهور وقت با مصر انجام شد، دولت این کشور با صدور ویزای مصر برای ایرانیان موافقت کرد و گردشگران ایرانی این فرصت را یافتند که برای بازدید به این کشور زیبا سفر کنند، اما این اجازه زیاد طول نکشید و چند ماه بعد، در تابستان سال 92، صدور ویزای مصر برای ایرانیان دوباره لغو شد.


دلایل عدم صدور ویزای مصر برای ایرانیان


مشکلات مردم مصر در سفر به ایران


همان‌طور که گفتیم، در صورتی ویزای مصر برای ایرانیان صادر خواهد شد که هدف از سفر تجارت باشد. در واقع شما با پاسپورت ایرانی تنها می‌توانید ویزای تجاری کشور مصر را دریافت نمایید. البته ایران در پذیرفتن مسافران مصری هیچ محدودیتی ندارد و برای شهروندان این کشور ویزا صادر می‌کند، اما مصری‌هایی که قصد سفر به ایران را دارند، باید از دولت مصر مجوز دریافت نمایند. این یکی از مهم‌ترین مشکلات شهروندان مصری است که گاهی به ضرر آن‌ها نیز تمامی می‌شود. زیرا ممکن است دولت مصر به دانشجویی که در حال تحصیل در ایران است، اجازه خروج ندهد. این در مورد افرادی که به قصد گردشگری یا تجارت به ایران سفر می‌کنند نیز صادق است.


مشکلات مردم مصر در سفر به ایران


ویزای مصر برای ایرانیان


اگر دوست دارید به کشور مصر سفر کنید و دارای پاسپورت ایرانی هستید، در حال حاضر تنها راه آن دریافت ویزای تجاری این کشور است. برای دریافت ویزای تجاری باید از طرف یک شرکت معتبر مصری دعوت‌نامه داشته باشید. علاوه بر این، شرکت موردنظر باید متعهد شود که تمام مسئولیت‌های سفر شما، از جمله اقامت، بیمه و ... را برعهده خواهد گرفت. در غیر این صورت قادر به دریافت ویزای این کشور نخواهید بود.
ایرانیانی که دارای پاسپورت غیرایرانی هستند می‌توانند ویزای کشور مصر را دریافت نموده و مانند دیگر مردم دنیا به مصر سفر کنند. البته به این نکته توجه داشته باشید که سفارت مصر برای شما ویزا صادر می‌کند، اما ممکن است در فرودگاه این کشور توسط پلیس امنیت فرودگاه، دیپورت شوید.


اگر دوست دارید به کشور مصر سفر کنید و دارای پاسپورت ایرانی هستید، در حال حاضر تنها راه آن دریافت ویزای تجاری این کشور است. برای دریافت ویزای تجاری باید از طرف یک شرکت معتبر مصری دعوت‌نامه داشته باشید. علاوه بر این، شرکت موردنظر باید متعهد شود که تمام مسئولیت‌های سفر شما، از جمله اقامت، بیمه و ...  را برعهده خواهد گرفت. در غیر این صورت قادر به دریافت ویزای این کشور نخواهید بود.


در این مقاله در مورد ویزای مصر برای ایرانیان صحبت کردیم و اطلاعاتی در مورد روابط غیردوستانه این کشور با ایران را در اختیارتان قرار دادیم. گفتیم که در حال حاضر تنها راه دریافت ویزای مصر برای ایرانیان و ورود به این کشور، ویزای تجاری است. البته نباید ناامید شوید! کشور ایران از حدود 20 سال قبل به دنبال روابط دوستانه با کشور مصر بوده و در طول این مدت نیز تلاش‌هایی را در این زمینه انجام داده است. به نظر می‌رسد کشور مصر چاره‌ای جز ایجاد روابط حسنه با ایران ندارد. ایران در حال حاضر یکی از قدرتمندترین کشورهای منطقه محسوب می‌شود و کشور مصر برای ادامه حیات خود از لحاظ اقتصادی به آن نیاز دارد. قطعا بهبود روابط دیپلماتیک بین دو کشور، فرصت‌های اقتصادی بیشتری را ایجاد کرده و دو کشور متمدن ایران و مصر را از لحاظ فرهنگی نیز به یکدیگر نزدیک نماید. امیدواریم این روابط به زودی برقرار شده و هیچ مشکلی برای سفر به مصر و بازدید از بناهای شگفت‌انگیز هزاران ساله آن وجود نداشته باشد.

تور جام جهانی 2022 قطر

تور جام‌جهانی 2022 قطر

نظرات، تجربیات و سوالات

  • 1399/07/15

    انشاالله که روابط ایران و مصر بهتره بشه اگرم نشد من باید بتونم برم یبار ببینم اهرام مصر و موزه هاشو ضمنا 1357 شمسی برابر با 1379 قمری هست ک شما به اشتباه میلادی نوشتین

نظرات

نظر، تجربه و سوال خود را بنویسید.

با ثبت نظر خود در مورد این تور، به دیگر مسافران برای داشتن تجربه بهتر کمک کنید.

نظرات

بستن

نظر، تجربه و سوال خود را با ما در ارتباط بگذارید