قلعه دراکولا رومانی کجاست؟ نکات باورنکردنی در مورد کنت دراکولا
حامد مقتدایی 1399/03/10 5816 بازدید 0 نظر زمان تقریبی مطالعه دقیقهدر مرکز رومانی، قلعه‌ای قرون وسطایی و سکونتگاه ولاد به‌میخ‌کشنده وجود دارد. حاکم بدنام رومانیایی که الهام‌بخش رمان سال 1897 برام استوکر به نام «دراکولا» بوده است و با سپاس از این ارتباط نزدیک به خون‌آشام‌‌ها، قلعه بِرَن اکنون در این منطقه بسیار شناخته‌شده بوده و «قلعه دراکولا» خوانده می‌شود. در این مقاله از مجله گردشگری کایت با ما همراه شوید تا با قلعه دراکولا و نکات باورنکردنی در مورد این کاراکتر مشهور آشنا شویم.


تاریخچه قلعه دراکولا رومانی یا قلعه بِرَن


قلعه برن بین سال‌های 1377 و 1388 بر بالای یک مکان استراتژیک مشرف بر یک کوهستان پرتردد، گذرگاهی بین ترنسیلوانیا و والاشیا، سرزمین تحت حکومت ولاد به‌میخ‌کشنده در قرن 15ام ساخته شد.


قلعه-دراکولا-رومانی-در-شب


ولاد دراکولا چه کسی است؟


این حاکم را به نام ولاد سوم یا ولاد دراکولا نیز می‌شناسند که به خاطر شخصیت خونخواری که داشت، الهام‌بخش شخصیت کنت دراکولاست. وی علاقه وافری به شکنجه افراد داشت و دشمنانش در میدان جنگ را به میخ می‌کشید تا سایر دشمنانش را بترساند. در طول تجاوزها و حملات وحشیانه‌اش، سیاست زمین‌سوخته –یک استراتژی نظامی که نابودسازی همه منابع موجود که دشمن می‌تواند از آن استفاده کند را شامل می‌شود، مثلاً با استفاده از مسموم کردن منابع آبی و سوزاندن غلات- را به کار می‌گرفت.
شاید این حاکم والاشی چندین بار از کنار بِرَن عبور کرده باشد، اما هیچ سند تاریخی گواه بر اینکه وی از آنجا بازدید کرده باشد، وجود ندارد. بازدیدهای وی از ترنسیلوانیا معمولاً به بویارهای (اشراف‌زادگان روسیه تزاری) براشف مربوط بود. بعد از اولین دوران حکومتش، زمانی‌که تبعید شد، قصد داشت در براشف بماند، اما جان هونیادی پناه دادن به وی را قدغن کرد.


وضعیت فعلی قلعه دراکولا چگونه است؟


مالک این قلعه نوادگان ملکه ماری هستند که در سال 1920 به خاطر سپاسگزاری در مسیر اقداماتش برای متحدسازی رومانی به وی اهدا شده است. بعد از مرگ وی، قلعه برن به دخترش، شاهزاده ایلئانا به ارث رسید، کسی که از آن در جنگ جهانی دوم به عنوان یک بیمارستان استفاده کرد. در سال 1948، این قلعه به تصرف حکومت کمونیستی درآمد، اما در سال 2006 به فرزند شاهزاده ایلئانا، دامینیک وان هابزبرگ بازگردانده شد.
اکنون، قلعه دراکولا به عنوان یک موزه که وقف ملکه ماری رومانی شده، فعالیت می‌کند. یکی از ایده‌آل‌ترین مکان‌ها برای برگزاری رویدادهای هالووین همین قلعه است و در سال 2016، رقابتی در آن برگزار شد که جایزه‌اش یک شب اقامت در قلعه در شب هالووین بود تا فرد پیروز گام‌های جاناتان هارکر در صفحات اولیه رمان برام استوکر را بازسازی کند.
برام استوکر هرگز از اروپای مرکزی دیدن نکرد و قلعه‌های متعدد دیگری وجود دارند که افسانه‌های جدی‌تر درباره دراکولا مطرح می‌کنند، اما گذرگاه‌های زیرزمینی و سلاح‌ها و زره‌های باستانی و صداهای عجیب‌و‌غریب ساختمان‌های قرون وسطایی، قلعه دراکولا را به تجربه‌ای درخور نام خون‌آشام‌ها بدل کرده است.


ولاد-دراکولا


نکات باورنکردنی درباره کنت دراکولا


اگر با کنت دراکولا، یکی از مشهورترین و مخوف‌ترین شخصیت‌های داستانی آشنایی ندارید، شما را به مطالعه نکات جالب‌توجه زیر دعوت می‌کنیم:


1. شخصیت کنت دراکولا، از ولاد به‌میخ‌کشنده الهام گرفته است.


برام استوکر در مطالعه تاریخ رومانی به نام «دراکولا» برخورد کرد و از آن برای جایگزینی نام «کنت ومپایر» که قصد داشت، شخصیت شرور قصه‌اش را به آن نام بنامد، انتخاب کرد. نام دراکولا از یک مقام شیوالری به نام مقام اژدها برگرفته شده است. درباره اینکه آیا شخصیت کنت دراکولا از شاهزاده والاشی، ولاد سوم دراکولا الهام گرفته شده یا نه بحث و جدل بسیاری وجود دارد. ولاد سوم به خاطر ظلم و ستم فراوانش نسبت به دشمنان شناخته شده و گفته می‌شود بین 40 تا 100 هزارنفر را کشته باشد. شیوه موردعلاقه‌اش برای شکنجه و اعدام، به‌میخ‌کشاندن بوده است.


2. آداب و معاشرت خاص کنت دراکولا از بازیگرش هنری ایروینگ الهام گرفته است.


خون‌آشام‌های پیشین، اغلب موجوداتی جنازه‌وار و منزجرکننده بودند، اما کنت دراکولای برام استوکر یک جذابیت اشرافی خاصی دارد. الهام‌بخش ژست‌های دراماتیک و رعایت آداب و معاشرت مردانه دراکولا، بازیگر مشهور هنری ایروینگ است، اولین بازیگری که به مقام شوالیه دست پیدا کرد. برام استوکر امید داشت که ایروینگ بتواند نقش دراکولا را در روی صحنه تئاتر هم اجرا کند، که متاسفانه عملی نشد.


کنت-دراکولا


3. کنت دراکولا به خاطر بیزاری شدید انسان‌ها نسبت به نیمه تاریک‌شان، برایشان تاسف می‌خورد.


استوکر، کنت دراکولا را به داشتن ظاهری لاغراندام، ریش سفید بلند، گوش‌ها و دندان‌های تیز تشبیه کرده بود. او ظاهر خونگرم و مهربانی دارد اما زمانی‌که کسی بخواهد در برنامه‌هایش دخالت کند و آن‌ها را برهم بزند، به شدت خشمگین می‌شود. کنت دراکولا به زبان انگلیسی تسلط دارد و در کیمیاگری و جادوگری مهارت دارد و به خاطر بیزاری شدید انسان‌ها نسبت به نیمه تاریک‌شان، برایشان تاسف می‌خورد.


4. کنت دراکولا می‌تواند دیگران را مانند خود به خون‌آشام بدل کند.


گفته می‌شود کنت دراکولا به اندازه 20 انسان قدرتمند، قدرت و انرژی دارد. از قدرت‌های ماورایی‌اش، می‌توان به توانایی‌های هیپنوتیزم و تلپاتی، تغییر شکل، تله‌پورت، ایجاد مه برای پنهان کردن حضورش و دستور دادن به موجوداتی همچون خفاش اشاره کرد. کنت دراکولا می‌تواند به مانند یک خزنده روی سطح عمودی، به صورت برعکس بالا رود و از شکاف‌ها و شیارهای باریک عبور ‌کند. با خوراندن خونش به دیگران، می‌تواند آن‌ها را نیز مانند خود به خون‌آشام بدل کند.


5. کنت دراکولا پس از به میخ‌کشیده‌شدن و قطع سر، کشته می‌شود.


کنت دراکولا در طول روز، تعدادی از قدرت‌هایش همچون تغییر شکل را از دست می‌دهد. از سیر و صلیب عیسی مسیح بیزار است و نمی‌تواند دعوت‌نشده به جایی وارد شود. برای اینکه بتواند قدرتش را بازیابی کند، نیاز دارد اطرافش خاک ترنسیلوانیایی وجود داشته باشد. تنها راه کشتن وی هم به میخ‌کشیده‌شدن و قطع سر است.


قلعه-دراکولا-رومانی-در-روز


در این مقاله از مجله گردشگری کایت ما شما را با دانستنی‌های مفید و کاربردی از قلعه دراکولا رومانی و باورنکردنی‌ترین نکات خواندنی درباره کنت دراکولا‌ آشنا کردیم. اگر قصد سفر به رومانی را دارید، می‌توانید با شماره تلفن 02175097700 تماس بگیرید تا کارشناسان کایت شما را درخصوص ثبت نام در تور رومانی راهنمایی کنند.

بنر وان سیما شوق

نظرات، تجربیات و سوالات

ارسال پیام

نظر، تجربه و سوال خود را با ما در ارتباط بگذارید

بستن