حمل دارو | چگونه برای حمل دارو به خارج از کشور مجوز بگیریم؟
علیرضا مشرقی 1399/01/08 7576 بازدید 0 نظر زمان تقریبی مطالعه دقیقهکشورهای مختلف برای ورود مسافر خارجی به کشور خودشان، قوانین منحصر به فردی را وضع می‌کنند. زمانی که قصد ورود به هواپیما را داشته باشید، یک سری قوانین وجود دارند که جلوی ورود اشیاء غیر مجاز به داخل هواپیما یا قسمت بار آن را می‌گیرند. برخی از این قوانین بین تمامی ایر لاین‌ها و کشورها یکسان است و تفاوتی بین کشورهای مختلف وجود ندارد. به عنوان مثال، هیچ ایرلاینی در دنیا اجازه ورود اشیاء تیز، اسلحه، سم، مواد منفجره و سایر وسایل خطرناک به هواپیما را نمی‌دهد. اما در مورد دارو، قوانین متفاوتی وجود دارد که باید آنها را پیش از سفر خود در نظر داشته باشید تا دچار مشکلات احتمالی نشوید. در این مقاله قصد داریم به صورت مختصر نشان دهیم که کدام داروها اجازه ورود به هواپیما را ندارند. اما در قسمت دوم مقاله، به این موضوع خواهیم پرداخت که اگر شما به مصرف این داروها حتی در مدت سفر خود نیاز داشته باشید، باید چه کاری انجام دهید. پس این بار نیز با کایت همراه باشید تا برای حمل دارو به خارج از کشور، دچار هیچ گونه مشکلی نشوید.


کدام داروها در لیست داروهای غیر مجاز قرار دارند؟


در اینجا قصد داریم داروهای رایجی که معمولا ایرانیان مصرف می‌کنند و با ورود آنها به هواپیما مخالفت می‌شود را به شما معرفی کنیم. اما اگر در این مورد قصد دارید به صورت کاملا تخصصی اطلاعات کاملی را به دست آورید، می‌توانید به مقاله تخصصی ما در مورد داروهای غیر مجاز در پرواز مراجعه نمایید.

کدام-داروها-در-لیست-داروهای-غیر-مجاز-قرار-دارند؟


لیست آمپول‌های رایجی که اجازه ورود آنها به هواپیما داده نمی‌شود

 • مرفین ۱۰ میلی گرم
 • متادون ۵ میلی گرم
 • الفتانیل
 • فنتامیل
 • تالامونال
 • دی هیدرو بلزپریدول
 • نالوکسال
 • پنتازوسین ۵۰ میلی گرم
 • پتیدین ۵۰ میلی گرم
 • لیست قرص‌های رایجی که اجازه ورود آنها به هواپیما داده نمی‌شود
 • متادون
 • کدئین فسفات
 • قرص متیل فیندیت
 • دیفنوکسیلات
 • مرفین
 • اپیوم
 • لیست شربت‌های رایجی که اجازه ورود آنها به هواپیما داده نمی‌شود
 • دکسترومتورفان پی
 • فنوباربیتال
 • هیدروکسی زین
 • دکسترومتورفان


برای همراه بردن داروهای غیر مجاز به هواپیما باید چه کنیم؟


بسیاری از مسافران به همراه بردن این داروها و مصرف آنها حین مسافرت نیاز دارند. از این رو، هر مسافر روش خاصی را انتخاب می‌کند تا داروهای مورد نظر خود را همراه ببرد. یک سری از مسافران آن را در لباس خود مخفی می‌کنند، برخی دیگر برچسب تقلبی روی آن می‌چسبانند و بعضی آن را داخل قوطی یک قرص دیگر می‌ریزند. شاید بسیاری از این روش‌ها نیز کارساز باشند و به کمک آنها بتوانید بدون ایجاد مشکل، داروی غیر مجازتان را همراه ببرید. اما باید بدانید که قوانین بسیار سفت و سختی در این زمینه تعیین شده است که می‌تواند شما را دچار مشکلات اساسی کند. شاید باور این مساله برای شما سخت باشد، اما بهتر است این موضوع را در نظر داشته باشید که همراه داشتن برخی از داروهای غیر مجاز در سفر، می‌تواند منجر به دستگیری و زندانی شدن شما نیز بشود. حتی اگر این اتفاق ناخوشایند برای شما رخ ندهد، مجبور به پرداخت جریمه‌های نقدی بسیار زیادی خواهید بود. جریمه‌هایی که می‌توانند سفر شما را به یک خاطره تلخ تبدیل کنند.
به همین خاطر اصلا تلاش در مخفی کردن داروهای خود نداشته باشید. زیرا اگر مسئولین فرودگاه متوجه مخفی‌کاری شما شوند، دیگر به شما بد بین خواهند شد و به بدترین شکل ممکن با شما برخورد خواهند کرد. پس به جای آنکه از راه اشتباه سعی در همراه داشتن داروهای غیر مجاز خود کنید، بهتر است از راه قانونی آن اقدام نمایید. در ادامه شما را با روش قانونی حمل دارو به خارج از کشور آشنا خواهیم کرد.

برای-همراه-بردن-داروهای-غیر-مجاز-به-هواپیما-باید-چه-کنیم؟


دریافت نسخه معتبر پزشک و توصیه نامه، روشی قانونی برای حمل دارو به خارج از کشور


تنها کسی که می‌تواند بگوید شما به مصرف یک دارو حتی در زمان سفر نیز نیاز دارید، یک پزشک متخصص است. به همین خاطر، در درجه اول پیش از آنکه بخواهید عازم سفر شوید، بهتر است با مراجعه به پزشک متخصص خود، از او بپرسید که آیا امکان قطع دارو در سفر وجود دارد یا خیر؟ همچنین از او در مورد ترکیبات داروهای دیگری که مصرف می‌کنید، سوال کنید. زیرا این امکان وجود دارد که شما از ترکیبات داخل داروهای خود بی اطلاع باشید و حتی داروهای ساده‌ای که تصور آن را هم نمی‌کنید، جزء داروهای غیر مجازی باشند که همراه داشتن آنها معادل بازداشت و زندانی شدن شما خواهد بود.
اگر پزشک متخصص شما تشخیص داد که در مدت سفر نیز حتما باید یک یا چند داروی خاص را مصرف کنید، باید این مساله را در نسخه سربرگ مخصوص خود درج نماید و آن را با مهر خود تایید کند. شما نیز می‌توانید پیش از اخذ بلیت، به فرودگاه مراجعه کرده و مراتب را به مسئولین فرودگاه اطلاع دهید. در چنین شرایطی، آنها داخل بلیت شما درج می‌کنند که امکان همراه داشتن یک داروی خاص را دارید و اگر حین عبور از گیت دچار مشکل شوید، می‌توانید با نشان دادن بلیت خود، از گیت عبور کنید.
فقط به یاد داشته باشید که در زمینه ایرلاین‌های خارجی و ورود به برخی از کشورها همانند کشورهای اروپایی، سخت‌گیری‌های خاصی در این مورد وجود دارد. به همین خاطر بهتر است حتما پیش از تهیه کردن بلیت با فرودگاه و ایرلاین مد نظر صحبت کنید و ببینید که چه پزشکی مورد تایید آنها است. برخی از آنها پزشکان خاصی را از طرف سفارت معرفی می‌کنند که معتمد هستند و شما باید برای تهیه نسخه فقط به آنها مراجعه کنید. برخی از کشورهای دیگر برای تایید حمل دارو به خارج از کشور، پرونده پزشکی شما را درخواست می‌کنند و با بررسی آن، خودشان تشخیص می‌دهند که امکان حمل دارو به خارج از کشور را دارید یا خیر.
در ضمن فراموش نکنید که همراه داشتن حجم زیادی از داروهای مجاز نیز غیر مجاز است و جزو مقوله قاچاق و واردات کالای غیر مجاز محسوب می‌شود. بسیاری از ما عادت داریم برای کاهش استرس گم کردن دارو در سفر، یا حتی ایجاد آمادگی برای شرایط مختلف احتمالی در سفر، تعداد زیادی دارو همراه خود داشته باشیم. اما در سفرهای خارجی ترجیحا بهتر است بر اساس میزان مصرف و تعداد روزی که در سفر هستید، قرص همراه خود ببرید. همچنین اگر نگران ایجاد بیماری‌های مختلف هستید، باید بدانید که در هر کشور و هر شهر از دنیا، پزشکان زیادی وجود دارند که می‌توانند به درمان شما کمک کنند. پس لازم نیست داروهای زیادی را همراه داشته باشید.

دریافت-نسخه-معتبر-پزشک-و-توصیه-نامه،-روشی-قانونی-برای-حمل-دارو-به-خارج-از-کشور


خب همراهان عزیز، شما کدام روش را انتخاب می‌کنید؟ آیا ترجیح می‌دهید که حمل دارو به خارج از کشور را به صورت قاچاقی انجام دهید یا مجوز رسمی برای آن تهیه کنید؟ آیا تا به حال به خاطر حمل دارو به خارج از کشور دچار مشکل شده‌اید؟ نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید. فراموش نکنید که ما بی صبرانه منتظر دیدن نظرات شما عزیزان همراه هستیم.

تور جام جهانی 2022 قطر

تور جام‌جهانی 2022 قطر

نظرات

نظر، تجربه و سوال خود را بنویسید.

با ثبت نظر خود در مورد این تور، به دیگر مسافران برای داشتن تجربه بهتر کمک کنید.

نظرات

بستن

نظر، تجربه و سوال خود را با ما در ارتباط بگذارید