معرفی کامل هواپیمایی آتا
حامد مقتدایی 1398/12/03 5197 بازدید 0 نظر زمان تقریبی مطالعه دقیقههواپیمایی آتا موفق‌ترین و شانزدهمین ایرلاین راه‌اندازی‌شده در ایران با بیش از چندصد پرواز به 18 مقصد خارجی و داخلی در رتبه چهارم شرکت‌های هواپیمایی ایران جای دارد.


معرفی هواپیمایی آتا: تاریخچه، پروازها و ناوگان هوایی


شرکت هواپیمایی آتا در 27 آذر 1387 با تصویب رسمی هئیت دولت تاسیس شد و اولین پرواز آن، در تاریخ 10 دی 1388 از فرودگاه بین‌المللی شهید مدنی تبریز به مقصد مشهد انجام گرفت.
پروازهای هواپیمایی آتا با 4 فروند هواپیمای مک‌دانل‌ داگلاس با ظرفیت 165 مسافر آغاز شد و در مدت کمی توانست به جابجایی 3 میلیون و 270 هزار مسافر در پروازهای داخلی و 180 هزارنفر مسافر در پروازهای خارجی نائل آید.


پرواز-هواپیمایی-آتا-به-ماکوناوگان هوایی شرکت هواپیمایی آتا 8 فروند هواپیمای بوئینگ MD، 3 فروند هواپیمای ایرباس 320 و 6 فروند هواپیمای بوئینگ 737 را در کنار 2 فروند هواپیمای امبرائر 145 برزیلی با ظرفیت 50 مسافر جهت جابجایی در مسیرهای کوتاه، تشکیل می‌دهد.
دفتر مرکزی و اصلی هواپیمایی آتا در شهر تبریز واقع شده و قطب‌های اصلی آن، فرودگاه‌های بین‌المللی شهید مدنی تبریز و مهرآباد تهران هستند.


موفقیت‌های هواپیمایی آتا


روند روبه‌رشد و موفقیت شرکت هواپیمایی آتا از همان روزهای اول برای همگان مشهود بود. این شرکت توانست با گذر 4 سال خدمات‌رسانی با سطح کیفی بالا، در سال 1391 عنوان پنجمین شرکت هواپیمایی برتر ایران را در جابجایی مسافران به خود اختصاص دهد.
شرکت هواپیمایی آتا در سال 1392، یک پله صعود کرد. تنها شرکت هواپیمایی ایران در کشور که هیچ بدهی نداشته و تمامی هواپیماهای ناوگان هوایی‌اش متعلق به خود شرکت می‌باشد، شرکت هواپیمایی آتاست. رقبای پیشروی این ایرلاین، هواپیمایی‌های ایران ایر، ماهان و آسمان هستند.


مقاصد پروازی هواپیمایی آتا


مقاصد پروازی شرکت هواپیمایی آتا برای پروازهای داخلی و خارجی در جدول زیر آورده شده است:

ردیف

مقاصد خارجی

فرودگاه‌ها

مقاصد داخلی

فرودگاه‌ها

1

عراق

فرودگاه بین‌المللی بغداد، فرودگاه بین‌المللی نجف

تهران

فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره)، فرودگاه بین‌المللی مهرآباد

2

عربستان سعودی

فرودگاه بین‌المللی ملک فهد

تبریز

فرودگاه بین‌المللی شهید مدنی

3

ترکیه

فرودگاه بین‌المللی آتاترک استانبول

اهواز

فرودگاه بین‌المللی اهواز

4

کویت

فرودگاه بین‌المللی کویت

اردبیل

فرودگاه بین‌المللی اردبیل

5

گرجستان

فرودگاه بین‌المللی تفلیس و باتومی

اصفهان

فرودگاه بین‌المللی شهید بهشتی

6

بحرین

فرودگاه بین‌المللی بحرین

شیراز

فرودگاه بین‌المللی شهید دستغیب
مشهد

فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی‌نژاد
بندرعباس

فرودگاه بین‌المللی بندرعباس
ارومیه

فرودگاه بین‌المللی شهید باکری
کیش

فرودگاه بین‌المللی کیش
ماهشهر

فرودگاه ماهشهر
یزد

فرودگاه بین‌المللی شهید صدوقیپرسنل-هواپیمایی-آتاکلاس‌های پروازی هواپیمایی آتا (H2)


مشخصات ناوگان هوایی شرکت هواپیمایی آتا به شرح جدول زیر است:


هواپیماها

ظرفیت

شرح خدمات

کلاس اکونومی

هواپیماهای بوئینگ 737 و MD83

و

هواپیماهای ایرباس A320

150 تا 175 مسافر برای ایرباس

و

150 تا 174 نفر در بوئینگ MD

و

136 نفر در بوئینگ 737

خدمات پذیرایی مناسب در طول پرواز برای مسافران

برخورداری از صندلی‌های مناسب و راحت

کلاس بیزینسی

هواپیماهای ایرباس A320

150 مسافر

مجهزتر و کامل‌تر از خدمات ارائه‌شده در کلاس اکونومیتوجه: هیچ‌یک از هواپیماهای شرکت هواپیمایی آتا در پرواز خارجی‌ و داخلی‌شان، از کلاس پروازی فرست کلاس بهره‌ نمی‌برند.


مسیرهای پروازی هواپیمایی آتا


در ادامه فهرست تعدادی از مسیرهای پروازی هواپیمایی آتا از فرودگاه‌های داخل کشور به مقاصد داخلی و خارجی آورده شده است:
* از فرودگاه‌های تهران به مقاصد داخلی تبریز، کیش، مشهد، شیراز، بندرعباس، اردبیل، ارومیه، اهواز و به مقاصد خارجی استانبول و باکو.
* از فرودگاه تبریز به مقاصد داخلی تهران، اهواز، مشهد، کیش، شیراز و به مقاصد خارجی استانبول و باکو.
* از فرودگاه مشهد به مقاصد داخلی تهران، تبریز، کیش، شیراز، اهواز، ارومیه و اردبیل.
* از فرودگاه اردبیل و ارومیه به مقاصد داخلی تهران و مشهد.
* از فرودگاه شیراز و کیش به مقاصد داخلی تهران، مشهد، تبریز.


بار مجاز شرکت هواپیمایی آتا


مسافرانی که قصد خرید از بلیط پروازهای هواپیمایی آتا را دارند، باید به نکات زیر در ارتباط با میزان حمل بار مجاز در پرواز توجه داشته باشند:
* مسافران مجاز به حمل ساک‌دستی در ابعاد استاندارد 40*20*55 و در مجموع ابعادی 115 سانتی‌متری با وزن 5 کیلوگرمی در داخل کابین هستند و می‌توانند آن را در محفظه بالای سر مسافر قرار دهند.


تیم-ملی-فوتبال-و-هواپیمایی-آتا* از جمله وسائل مجاز برای بردن به داخل کابین هواپیما می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
کالسکه یا هر نوع صندلی مخصوص کودک، چتر، کتاب، جزوه، مجله، روزنامه و...، دوربین عکاسی و فیلم‌برداری و تمامی وسایل، عصا، کیف دستی کوچک، پتو یا رواندازی کوچک، لپ‌تاپ، تبلت و وسایل جانبی آن‌ها، پالتو، بارانی و کت.
* فشفشه و ترقه، سلاح گرم، سرد و هرگونه وسلیه برنده‌ای آسیب‌زننده، باتری‌های الکتریکی بزرگ، جیوه و یا هر نوع مواد اسیدی، قابل اشتعال، انواع رنگ‌ها، مواد رادیواکتیو، گازها از جمله کالاهای ممنوعه در کیف‌دستی یا چمدان هستند.
* انواع دارو غیراز داروهای رادیواکتیو به میزان حداکثر دو لیتر، کبریت یا فندک‌های کوچک، اسپری یا ادکلن و هر نوع لوازم آرایشی از کالاهای خطرناک اما مجاز برای حمل محسوب می‌شوند.


حوادث هواپیمایی آتا


هواپیمایی آتا از زمان شروع به کار خود، تنها با 5 حادثه مواجه شده که هیچ‌یک از آن‌ها مرگ یا خسارات جبران‌ناپذیر نداشته و این موارد به شرح زیر هستند:
1. پرواز تهران به تبریز در مورخ 25 مهر 1391 به علت نقص فنی، دقایقی پس از پرواز منجر به بازگشت هواپیما به فرودگاه مهرآباد و فرود اضطراری آن شد.
2. پرواز تفلیس به تهران در مورخ 26 شهریور 1392 به علت نقص فنی، دقایقی پس از پرواز منجر به بازگشت هواپیما به فرودگاه بین‌المللی تفلیس شد.
3. پرواز تهران به تبریز در مورخ 10 شهریور 1393 به علت نقص فنی و تکان‌های شدید، دقایقی پس از پرواز منجر به بازگشت هواپیما به فرودگاه مهرآباد با سرعت زیاد شد.
4. پرواز تهران به تبریز در مورخ 9 اسفند 1393 به علت نقص فنی در سامانه هیدرولیک موتور سمت چپ، هواپیما مجبور به فرود اضطراری در فرودگاه مهرآباد شد و بعد از تیک‌آف مجدد هم نتوانست به ادامه پرواز ادامه دهد.
5. پرواز تبریز به تهران در مورخ 27 مرداد 1394 به علت نقص فنی که با صدای انفجار یکی از موتورها همراه بود، در میانه پرواز مجبور به بازگشت و فرود اضطراری در فرودگاه تبریز شد.


از-هواپیماهای-هواپیمایی-آتادر این مقاله از مجله گردشگری کایت ما شما را با دانستنی‌های مفید و خواندنی از هواپیمایی تابان، تاریخچه، مقاصد و مسیرهای پروازی، ناوگان هوایی، کلاس‌های پروازی، قوانین بار و سوانح هوایی آن آشنا کردیم. اگر قصد سفر دارید، می‌توانید با شماره تلفن 02175097700 تماس بگیرید تا کارشناسان کایت شما را درخصوص ثبت نام در تورهای داخلی و خارجی با هواپیمایی آتا راهنمایی کنند.

تورهای اقساطی کایت

تور جام‌جهانی 2022 قطر

امتیاز و نظرات

هنوز امتیازی ثبت نشده است.

نظر، تجربه و سوال خود را بنویسید.

با ثبت نظر خود در مورد این تور، به دیگر مسافران برای داشتن تجربه بهتر کمک کنید.

امتیاز و نظرات

هنوز امتیازی ثبت نشده است.
بستن

نظر، تجربه و سوال خود را با ما در ارتباط بگذارید