ورزشگاه‌های قطر برای جام جهانی | ایران در چه ورزشگاه‌هایی بازی خواهد کرد؟
زهرا نیرومند 1401/01/22 496 بازدید 0 نظر زمان تقریبی مطالعه دقیقه


فوتبال، یکی از پرطرفدارترین ورزش‌های دنیاست. جام‌جهانی مهم‌ترین رویداد ورزشی بین تیم‌های فوتبال کشورهای مختلف جهان است که هر 4 سال یک‌ بار انجام می‌شود. تمامی کشورها تیم‎های ملی خود را برای این رویداد بزرگ آماده کرده و راهی مسابقات جام جهانی می‌کنند. در هر دوره یک کشور میزبان برگزاری مسابقات می‌باشد. میزبان باید از زیرساخت‌های لازم برای برگزاری مسابقات برخوردار باشد و بتواند از علاقه‌مندان بی‌شماری که برای تماشای بازی‌ها به این کشور سفر می‌کنند، به خوبی پذیرایی کند. در جام جهانی سال ۲۰۲۲ کشور قطر میزبان مسابقات است. این کشور در طول 4 سال گذشته تمامی توان خود را بکار گرفته و  با ساخت ورزشگاه‌های جدید، تجهیز استادیوم‌های قدیمی و افزایش ظرفیت آن‌ها برای پذیرایی از تیم‌های حاضر در جام‌جهانی آماده شده است. در این مقاله ورزشگاه‌های قطر برای جام جهانی را معرفی کرده و اطلاعاتی در مورد هریک از آن‌ها در اختیارتان قرار می‌دهیم. با ما همراه باشید.

همچنین می‌توانید لیست تورهای جام جهانی و قطر را روی صفحه قطر مشاهده کنید.

استادیوم بین‌المللی خلیفه (khalifa international stadium)

خلیفه، یک از معروف‌ترین استادیوم‌های قطر است که در شهر دوحه‌ی این کشور قرار دارد. این استادیوم در سال 1976 ساخته شده و میزبان تعدادی از بازی‌های آسیایی، جام ملت‌های آسیا و جام خلیج بوده است. این ورزشگاه در ابتدا ظرفیت پذیرش 20 هزار تماشاگر را داشت، اما بعدها گسترش یافت و  تعداد صندلی‌ها را به 40 هزار عدد افزایش داد.

زمانی که بحث میزبانی قطر برای جام‌جهانی مطرح شد، این کشور شروع به ارتقا و تجهیز ورزشگاه خلیفه نمود و تغییراتی را در آن ایجاد کرد.  نوسازی جایگاه‌ها، امکانات مهمان‌نوازی، ساخت سیستم خنک‌کننده برای جایگاه تماشاگران و فضای بازی از جمله این تغییرات بود. علاوه بر این، یک طاق جذاب و مدرن نیز در این ورزشگاه ساخته شد. این طاق حدود 70 درصد از استادیوم را در برمی‌گیرد و مانند یک سایبان جایگاه تماشاگران را می‌پوشاند. استادیوم بین‌المللی خلیفه اولین استادیوم قطر بود که خود را برای میزبانی جام‌جهانی آماده کرد. استادیوم با ویژگی‌های جدید در ماه می سال 2017 افتتاح شد.

استادیوم بین‌المللی خلیفه (khalifa international stadium)

استادیوم لوسیل (Lusail Stadium)

لوسیل یکی از جدیدترین استادیوم‌های قطر است که برای میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ ساخته شده است.   ساخت ورزشگاه در سال 2017 آغاز شد و در سال 2020 به اتمام رسید. البته این استادیوم هنوز افتتاح نشده و طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده در سال 2022 این اتفاق خواهد افتاد. استادیوم لوسیل در حال حاضر دارای 86 هزار صندلی برای تماشاگران می‌باشد، اما پس از برگزاری مسابقات کوچک‌تر شده و به یک مرکز تفریحی اقامتی تبدیل می‌شود.

ورزشگاه لوسیل در لبه شمالی دوحه و در مرکز توسعه شهر جدید لوسیل ساخته شده و حدود 20 کیلومتر با مرکز دوحه فاصله دارد.  این ورزشگاه در جام جهانی 2022  میزبان شش بازی دور اول گروهی و یک مسابقه در هر دور حذفی، بازی نیمه‎‌نهایی و فینال خواهد بود.

استادیوم لوسیل (Lusail Stadium)

استادیوم الثمامه (Al Thumama Stadium)

الثمامه یک ورزشگاه جدید است که برای برگزاری بازی‌های جام جهانی 2022 ساخته شده است. ساخت ورزشگاه در سال 2017 آغاز شد و به طور رسمی در 22 اکتبر 2021 با برگزاری چهل و نهمین فینال امیر کاپ بین السد و الریان افتتاح گردید. استادیوم الثمامه در حال حاضر دارای 40 هزار صندلی برای تماشاگران می‌باشد، اما پس از برگزاری مسابقات کوچک‌تر شده و تعداد صندلی‌های آن به 20 هزار عدد کاهش خواهد یافت. 

ورزشگاه الثمامه در 7 کیلومتری جنوب دوحه واقع شده و نمایی زیبا از فرهنگ عرب را به نمایش می‌گذارد. معماری ساختمان ورزشگاه با الهام از  قهفیه (gahfiya)،  کلاه سنتی مردان عرب ساخته شده است. ورزشگاه الثمامه در جام جهانی 2022  میزبان پنج بازی دور اول گروهی، یک بازی مرحله یک شانزدهم نهایی و یک بازی مرحله یک چهارم نهایی خواهد بود.  

استادیوم الثمامه (Al Thumama Stadium)

استادیوم الجنوب (Al Janoub Stadium)

استادیوم الجنوب، که با نام الوکره نیز شناخته می‌شود، یکی از ورزشگاه‌های قطر برای جام جهانی است. ساخت این ورزشگاه در سال 2016 آغاز شد و به طور رسمی در 16 می 2019 با بازی بین الدحیل و السد افتتاح گردید. استادیوم الجنوب در حال حاضر دارای 40 هزار صندلی برای تماشاگران می‌باشد، اما پس از برگزاری مسابقات کوچک‌تر شده و تعداد صندلی‌های آن به 20 هزار عدد کاهش خواهد یافت.   

ورزشگاه الجنوب در بخش جنوبی دوحه و در شرق شهر الوکره ساخته شده است. طراحی ورزشگاه بر عهده گروه معماری زاها حدید بوده و تصویری از بدنه قایق‌های سنتی برای صید مروارید را به نمایش می‌گذارد. این استادیوم شرایط میزبانی مسابقات جام جهانی تا مرحله یک چهارم نهایی را دارد.

استادیوم الجنوب (Al Janoub Stadium)

استادیوم البیت (al bayt stadium)

استادیوم البیت، که با نام الخور نیز شناخته می‌شود، یکی از جدیدترین ورزشگاه‌های قطر برای جام جهانی است. ساخت این ورزشگاه در اواخر سال 2015 آغاز شد و به طور رسمی در 30 نوامبر 2021 با بازی دور اول گروهی بین قطر و بحرین در جام عرب 2021 افتتاح گردید. استادیوم البیت در حال حاضر دارای 60 هزار صندلی برای تماشاگران می‌باشد. این صندلی‌ها در 3 طبقه قرار دارند. پس از اتمام جام جهانی صندلی‌های ردیف بالا حذف شده و ظرفیت ورزشگاه به 32  هزار صندلی کاهش می‌یابد.

ورزشگاه البیت در 40 کیلومتری شمال دوحه و در حاشیه جنوب شرقی شهر الخور قرار دارد. طراحی این استادیوم به صورت چادر بادیه‌نشین‌ها انجام شده و تصویری از سبک زندگی عشایر این منطقه را به تصویر می‌کشد. این ورزشگاه دارای سقف جمع‌شونده می‌باشد که در طول 20 دقیقه باز و بسته می‌شود. ورزشگاه البیت در جام جهانی 2022  میزبان بازی افتتاحیه، تعدادی از بازی‌های دور اول گروهی، مرحله یک هشتم نهایی، یک چهارم نهایی و نیمه نهایی خواهد بود.

استادیوم البیت (al bayt stadium)

استادیوم احمد بن علی (Ahmad Bin Ali Stadium)

استادیوم احمد بن علی، یکی از ورزشگاه‌های قطر برای جام جهانی است که در سال 2020 افتتاح شده است. این ورزشگاه به جای استادیوم قدیمی احمد بن علی، محل استقرار یکی از مشهورترین تیم‌های فوتبال قطر با نام الریان ساخته است. به همین دلیل با عنوان استادیوم الریان نیز شناخته می‌شود. ورزشگاه قدیمی در سال 2014 تخریب شد و ساخت مجدد آن در اواخر سال 2016 آغاز گردید. ورزشگاه  جدید 18 دسامبر 2020 با دیدار فینال امیر کاپ بین السد و العربی به طور رسمی افتتاح شد. استادیوم احمد بن علی برای جام جهانی حدود 40 هزار صندلی دارد، اما پس از برگزاری مسابقات نیمی از صندلی‌ها حذف شده و تعداد آن‌ها به 21 هزار صندلی می‌رسد. 

ورزشگاه احمد بن علی در  حومه شهر الریان و در حاشیه شرقی دوحه واقع شده و حدود 20 کیلومتر تا مرکز دوحه فاصله دارد. طراحی این استادیوم با الهام از تپه‌های شنی صحرای مجاور انجام شده و نمادهای مختلفی از فرهنگ قطر را به تصویر می‎‏کشد. ورزشگاه الریان در جام جهانی 2022  میزبان پنج بازی دور اول گروهی و یک بازی مرحله یک شانزدهم نهایی خواهد بود.

استادیوم احمد بن علی (Ahmad Bin Ali Stadium)

 استادیوم شهرک آموزش (Education City Stadium)

استادیوم شهرک آموزش، که در قطر با عنوان مدینه التعلیمیه شناخته می‌شود، گزینه دیگری است که در لیست ورزشگاه‌های قطر برای جام جهانی قرار می‎گیرد. ساخت این ورزشگاه در اواخر سال 2016 آغاز شد و به طور رسمی در 15 ژوئن 2020 به صورت مجازی در یک برنامه تلویزیونی افتتاح گردید. اولین بازی در استادیوم شهرک آموزش در 3 سپتامبر 2020 برگزار شد. استادیوم شهرک آموزش در حال حاضر دارای 40 هزار صندلی برای تماشاگران می‌باشد، اما پس از برگزاری مسابقات کوچک‌تر شده و تعداد صندلی‌های آن به 20 هزار عدد کاهش خواهد یافت.  

این ورزشگاه در مجموعه شهرک آموزش ساخته شده است. مجموعه‌ای بزرگ که شامل چندین دانشگاه و موسسات تحقیقاتی داخلی و خارجی می‌باشد. استادیوم در بخش شرقی این شهرک قرار دارد. شهرک آموزش در شمال غربی دوحه واقع شده و حدود 14 کیلومتر با مرکز این شهر فاصله دارد.  ورزشگاه شهرک آموزش به زیبایی می‌درخشد و تصویری از یک الماس در بیابان را تداعی می‌کند. این استادیوم در جام جهانی 2022 میزبان پنج بازی دور اول گروهی، یک بازی مرحله یک شانزدهم نهایی و یک بازی مرحله یک چهارم نهایی خواهد بود.

 استادیوم شهرک آموزش (Education City Stadium)

استادیوم ۹۷۴ (Stadium 974)

استادیوم ۹۷۴، که در گذشته با نام راس ابوعبود شناخته می‌شد، یکی از جدیدترین و البته خلاقانه‌ترین ورزشگاه‌های قطر برای جام جهانی است. ساخت این ورزشگاه در سال 2018 آغاز شد و به طور رسمی در نوامبر 2021 با بازی گروهی جام عرب بین امارات متحده عربی و سوریه افتتاح گردید. استادیوم ۹۷۴ از بلوک‌های ساختمانی مدولار از جمله کانتینرهای حمل و نقل ساخته شده و نام خود را نیز از 974، کد تماس بین المللی قطر دریافت کرده است. علاوه بر این­، ۹۷۴ تعداد کانتینرهای حمل‌ونقل مورد استفاده در ساخت این ورزشگاه می‌باشد. این ورزشگاه  پس از جام جهانی، به طور کامل برچیده شده و تغییر کاربری خواهد داد.   

ورزشگاه  974 در ساحل افق خلیج غربی دوحه بنا شده و در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی حمد قرار دارد. این استادیوم در جام جهانی 2022 میزبان پنج بازی دور اول گروهی  و بازی مرحله یک هشتم نهایی خواهد بود.

استادیوم ۹۷۴ (Stadium 974)

ایران در چه ورزشگاه‌هایی بازی خواهد کرد؟

مراسم قرعه‌کشی جام جهانی 2022 روز جمعه ۱۲ فروردین ماه 1401 در شهر دوحه قطر برگزار شد. در نتیجه این قرعه‌کشی تیم ملی ایران به همراه تیم‌های انگلیس، آمریکا و برنده پلی‌آف اروپایی (ولز، اوکراین یا اسکاتلند) در یک گروه قرار گرفت. طبق برنامه اعلام شده، تیم ملی کشورمان بازی اول خود را در تاریخ 30 آبان 1401 در مقابل انگلیس انجام می‌دهد و پس از آن در 4 آذر به  مصاف یکی از تیم‌های ولز، اوکراین یا اسکاتلند خواهد رفت.  بازی نهایی تیم ملی در دور اول مقابل تیم فوتبال آمریکا می‌باشد که در  8 آذر انجام می‌شود.

انگلیس – ایران: 30 آبان، ساعت 16:30، ورزشگاه بین‌المللی الخلیفه

پلی‌آف اروپا – ایران: 4 آذر، ساعت 13:30، ورزشگاه احمد بن علی

ایران – آمریکا: 8 آذر، ساعت 22:30، ورزشگاه الثمامه

ایران در چه ورزشگاه‌هایی بازی خواهد کرد؟

در این مقاله ورزشگاه‌های قطر برای جام جهانی را معرفی کرده و اطلاعاتی در مورد ویژگی‌های هر ورزشگاه و مکان آن‌ها در اختیارتان قرار دادیم. همان‌طور که مشاهده کردید،  بازی‌های ایران در مرحله گروهی در  سه ورزشگاه الثمامه، احمد بن علی و الخلیفه برگزار خواهد شد. الخلیفه، اصلی‌ترین ورزشگاه دوحه قطر است که به تازگی بازسازی شده و آماده برگزاری مسابقات جام‌جهانی می‌باشد. احمد بن علی محل استقرار تیم فوتبال الریان قطر است. ساختمان قدیمی این ورزشگاه در سال 2014 تخریب شد و به جای آن ورزشگاه دیگری ساخته شد. الثمامه یکی از جدیدترین استادیوم‌های قطر است که برای جام‌جهانی ساخته شده است. این استادیوم طراحی خاص و منحصر بفردی دارد و به فرودگاه بین‌المللی دوحه نزدیک می‌باشد. اگر دوست دارید در زمان برگزاری مسابقات جام جهانی به قطر سفر کنید و تیم ملی کشورمان را از نزدیک تشویق نمایید، پیشنهاد می‌کنیم با تورهای جام‌جهانی 2022 قطر همراه شوید و صفر تا صد برنامه‌ریزی سفر خود را به افراد حرفه‌ای و خبره بسپارید. اگر مایل به سفر انفرادی هستید، می‌توانید خرید بلیط هواپیما، رزرو اتاق، دریافت ویزا و ... را از طریق آژانس گردشگری کایت انجام دهید. برای این کار کافیست لینک‌های موجود در بالای صفحه را دنبال نمایید. در صورتی که نیاز به راهنمایی و مشاوره دارید، با شماره 75097700-021 تماس بگیرید و سوالات خود را از کارشناسان کایت بپرسید.

تور جام جهانی 2022 قطر

تور جام‌جهانی 2022 قطر

نظرات

نظر، تجربه و سوال خود را بنویسید.

با ثبت نظر خود در مورد این تور، به دیگر مسافران برای داشتن تجربه بهتر کمک کنید.

نظرات

بستن

نظر، تجربه و سوال خود را با ما در ارتباط بگذارید