20  فرودگاه‌ دنیا که به نام افراد مشهور ساخته شده‌اند!
زهرا نیرومند 1399/08/17 824 بازدید 0 نظر زمان تقریبی مطالعه دقیقه


حتما دیده‌اید که نام یک خیابان، کوچه، مدرسه، دانشگاه و ... را با نام افراد مشهور و شناخته شده در یک کشور یا شهر نام‌گذاری می‌کنند. در واقع این نام‌گذاری به پاس احترام و یادبود فرد موردنظر انجام می‌شود و در تمامی کشورهای دنیا نیز رواج دارد. در این بخش قصد داریم 20 فرودگاه‌ دنیا که به یاد افراد مشهور نام‌گذاری شده‌اند، را معرفی کرده و اطلاعات مختصری در مورد هریک از آن‌ها در اختیارتان قرار دهیم. با ما همراه باشید.

فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (khomeini imam)

فرودگاه بین‌المللی امام خمینی، بزرگ‌ترین فرودگاه کشور است که بسیاری از پروازهای بین‌المللی خطوط هوایی داخلی و خارجی ایران از طریق آن انجام می‌شود. این فرودگاه در 30 کیلومتری شهر تهران و در میان بزرگراه تهران-قم واقع شده و حدود 14 هزار هکتار مساحت دارد. فرودگاه بین‌المللی تهران به یاد بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران،  امام خمینی نام گرفت.

فرودگاه بین‌المللی سنت‌ اگزوپری (Lyon Saint-Exupéry) در فرانسه

فرودگاه سنت اگزوپری یکی از مهم‌ترین فرودگاه‌های کشور فرانسه است که در سال ۱۹۷۵ در شهر لیون   ساخته شد. این فرودگاه در سال 2000 به یاد یکی از معروف‌ترین نویسندگان لیونی با نام آنتوان دو سنت اگزوپری، تغییر نام داد. آنتوان دو سنت اگزوپری نویسنده کتاب معروف شازده کوچولو است.  فرودگاه لیون 13 کیلومتر با مرکز شهر فاصله دارد و سالانه بیش از 10 میلیون مسافر را جابجا می‌کند.

فرودگاه بین‌المللی سنت‌ اگزوپری در فرانسه

فرودگاه بین‌المللی ونیز مارکو پولو (Venice Marco Polo) در ایتالیا

ونیز، یکی از توریستی‌ترین شهرهای دنیاست که به دلیل ساختار زیبایی که دارد، مورد توجه بسیاری از گردشگران قرار گرفته و سالانه افراد بسیاری را به سمت خود می‌کشاند. . فرودگاه بین‌المللی ونیز مارکو پولو پنجمین فرودگاه پر رفت‌وآمد ایتالیاست که ظرفیت جابجایی حجم بالای مسافران شهر توریستی ونیز را دارد. نام این فرودگاه با نام تاجر و جهانگرد معروف، مارکو پولو، نام‌گذاری شده است. مارکو پولو در قرن سیزدهم میلادی زندگی می‌کرده و اصالتا ونیزی بوده است.

فرودگاه بین‌المللی مونترال پیر الیوت ترودو (Montréal-Pierre Elliott Trudeau) در کانادا

فرودگاه شهر مونترال واقع در استان کبک کانادا، یک فرودگاه بین‌المللی است که در 20 کیلومتری مرکز شهر واقع شده است. این فرودگاه نام خود را از جوزف فیلیپ پیر ایوس الیوت ترودو، پانزدهمین نخست وزیر کانادا گرفته است. فرودگاه  مونترال ترودو سومین فرودگاه پرتردد کشور کاناداست که پروازهای متعددی را به سراسر نقاط دنیا انجام می‌دهد.

فرودگاه بین‌المللی مونترال پیر الیوت ترودو در کانادا

فرودگاه بین‌المللی شوپن ورشو (Warsaw Chopin) در لهستان

فرودگاه بین‌المللی شوپن ورشو، شلوغ‌ترین فرودگاه کشور لهستان است که در شهر ورشو، پایتخت این کشور قرار دارد. فرودگاه ورشو در سال 1934 ساخته شد و ورشو اکسی نام گرفت. این فرودگاه بعدها در سال 2006 به افتخار موسیقی‌دان و پیانیست معروف لهستانی فردریک شوپن، به فرودگاه بین‌المللی شوپن ورشو تغییر نام داد.

فرودگاه بین‌المللی پیرسون تورنتو (Toronto Pearson) در کانادا

فرودگاه تورنتو، بزرگ‌ترین و شلوغ‌ترین فرودگاه کشور کاناداست که دستور ساخت آن در سال 1937  توسط دولت این کشور صادر شد. این فرودگاه در ابتدا به دلیل قرارگیری در نزدیکی شهر مالتون، به این نام شناخته میشد، اما پس از واگذاری به ترابری کانادا، نام آن به لستر بولز پیرسون تغییر پیدا کرد. پیرسون، چهاردهمین نخست وزیر کانادا و  برنده‌ جایزه‎ صلح نوبل بود.

فرودگاه بین‌المللی پیرسون تورنتو در کانادا

فرودگاه شارل دوگل (Charles de Gaulle) در فرانسه

فرودگاه شارل دوگل واقع در شهر پاریس، یکی از مهم‌ترین فرودگاه‌های فرانسه است که به نام یکی از رئیس‌جمهورهای این کشور نام‌گذاری شده است. شارل آندره ژوزف ماری دو گل معروف به  ژنرال دو گل، یکی از افسران ارتش فرانسه بود که در جنگ جهانی دوم حضور داشت. او در دوران ریاست جمهوری خود توانست یک کشور جنگ‌زده را به یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای دنیا تبدیل کند.

فرودگاه بین‌المللی  برلین تگل (Berlin Tegel ) در آلمان

تگل، یکی از مهم‌ترین فرودگاه‌های کشور آلمان است که در منطقه شمالی رینیکندورف شهر برلین قرار دارد. این فرودگاه با نام اتو لیلینتال (Otto Lilienthal)، که یک مهندس آلمانی بوده است، نام‌گذاری شده است. فرودگاه بین‌المللی  برلین تگل سالانه بیش از 20 میلیون مسافر را به سراسر نقاط دنیا جابجا می‌کند.

فرودگاه بین‌المللی  برلین تگل در آلمان

فرودگاه بین‌المللی تریب هوان (Tribhuvan) در نپال

فرودگاه تریب هوان، تنها فرودگاه بین‌المللی نپال است که در کاتماندو، پایتخت این کشور قرار دارد. این فرودگاه در سال 1955 توسط شاه ماهندرا افتتاح شد و در سال 1964 به تریب هوان تغییر نام دارد. تریب هوان بیر بیکرام شاه، یکی از پادشاهان نپال و پدر شاه ماهندرا بود که در سال 1955 از دنیا رفت و سلطنت را به فرزند خود سپرد.

فرودگاه سلطان عبدالعزیز شاه (Sultan Abdul Aziz Shah) در مالزی

فرودگاه سلطان عبدالعزیز شاه، یکی از فرودگاه‌های شهر کوالالامپور است که در منطقه سوبانگ قرار دارد. این فرودگاه در سال 1965 تاسیس شد و تا سال 1998 و قبل از ساخت فرودگاه جدید، به عنوان فرودگاه اصلی کوالالامپور فعالیت می‌کرد.  نام این فرودگاه از نام صلاح الدین عبدالعزیز شاه، یازدهمین پادشاه مالزی گرفته شده است. عبدالعزیز شاه محبوبیت بسیاری در بین مردم داشت و در دوران سلطنت خود نیز کارهای زیادی برای کشورش انجام داد.

فرودگاه سلطان عبدالعزیز شاه در مالزی

فرودگاه بین‌المللی آتاترک (Ataturk) در ترکیه

فرودگاه آتاترک بزرگ‌ترین فرودگاه ترکیه و اصلی‌ترین فرودگاه شهر توریستی استانبول می‌باشد. این فرودگاه نام خود را از مصطفی کمال آتاترک، بنیانگذار جمهوری ترکیه و یکی از برجسته‌ترین شخصیت‌های سیاسی این کشور گرفته است. فرودگاه آتاترک در بخش اروپایی استانبول قرار دارد و مهم‌ترین دروازه ورودی گردشگران خارجی به این شهر محسوب می‌شود.


مطالب مرتبط:

ترسناک‌ترین فرودگاه‌های جهان

فرودگاه جدید استانبول بزرگترین فرودگاه جهان در آینده


فرودگاه بین‌المللی حیدر علی‌اف (Heydar Aliyev ) در جمهوری آذربایجان

فرودگاه بین‌المللی حیدر علی‌اف مهم‌ترین فرودگاه باکو، پایتخت آذربایجان و یکی از 5 فرودگاه بین‌المللی این کشور است. این فرودگاه تا سال 2004 با نام فرودگاه بین‌المللی بینا شناخته میشد اما در همان سال به فرودگاه بین‌المللی حیدر علی‌اف تغییر نام داد. حیدر علی‌رضا اوغلی علی‌اف، یکی از دولت‌مردان و سیاستمداران برجسته آذربایجان بود که در بین سال‌های 1993 تا 2003 ریاست جمهوری این کشور را برعهده داشت.

فرودگاه بین‌المللی حیدر علی‌اف در جمهوری آذربایجان

فرودگاه بین‌المللی رفیق حریری بیروت (Beirut–Rafic Hariri) در لبنان

رفیق بهاءالدین حریری، سیاستمدار و نخست‌وزیر لبنانی بود که نقش مهمی در بازسازی شهر بیروت داشت. فرودگاه بین‌المللی بیروت به افتخار این سیاستمدار، رفیق حریری نام گرفت. فرودگاه رفیق حریری در فاصله 9 کیلومتری شهر بیروت، پایتخت لبنان، واقع شده و دروازه اصلی ورود به این کشور می‌باشد.

فرودگاه بلگراد نیکولا تسلا (Belgrade Nikola Tesla) در صربستان

فرودگاه بین‌المللی بلگراد نیکولا تسلا، شلوغ‌ترین فرودگاه کشور صربستان است که در 18 کیلومتری بلگراد، پایتخت این کشور، قرار دارد. این فرودگاه در ابتدا بانجیکا (Banjica) نام داشت و بعدها با عنوان فرودگاه بین‌المللی بلگراد شناخته میشد. در سال 2006 فرودگاه بلگراد به یاد نیکولا تسلا، مخترع و دانشمند صربستانی، تغییر نام یافت.  

فرودگاه بلگراد نیکولا تسلا در صربستان

فرودگاه بین‌المللی بوداپست فرنک لیست(Budapest Ferenc Liszt) در مجارستان

بوداپست فرنک لیست، یکی از مهم‌ترین فرودگاه‌های مجارستان است که در 16 کیلومتری شهر بوداپست، پایتخت این کشور قرار دارد. نام این فرودگاه در سال 2011 به یاد فرانک لیست، آهنگساز و پیانست مجارستانی تغییر یافت.

فرودگاه بین‌المللی چاتراپاتی شیواجی بمبئی (Chhatrapati Shivaji) در هند

فرودگاه چاتراپاتی شیواجی، دومین فرودگاه پر رفت‌وآمد هند پس از فرودگاه دهلی است. این فرودگاه در سال ۱۹۴۲ در شهر توریستی-تجاری بمبئی ساخته شد و در ابتدای ساخت، سحر نام گرفت.  فرودگاه سحر بعدها به دلیل ادای احترام به بنیان‎گذار امپراتوری مارات، به چاتراپاتی شیواجی تغییر نام داد.

فرودگاه بین‌المللی چاتراپاتی شیواجی بمبئی در هند

فرودگاه بین‌المللی آنتونیو کارلوس ژوبیم (Antonio Carlos Jobim) در برزیل 

ریو دوژانیرو، دومین شهر بزرگ برزیل و فرودگاه این شهر نیز یکی از شلوغ‌ترین فرودگاه‌های برزیل است. این فرودگاه به دلیل قرار گرفتن در ساحل گالئون، فرودگاه گالیائو نامیده شد، اما بعدها به افتخار آنتونیو کارلوس ژوبیم، موسیقی‌دان، شاعر و آهنگ‌ساز برجسته برزیلی تغییر نام داد. فرودگاه آنتونیو کارلوس ژوبیم در 20 کیلومتری شمال ریودوژانیرو واقع شده و از لحاظ مساحت بزرگ‌ترین فرودگاه برزیل محسوب می‎شود.

فرودگاه بین‌المللی هنری کواندا (Henri Coanda) در رومانی

هنری کواندا، شلوغ‌ترین فرودگاه بین‌المللی رومانی است که در شهر اوتوپنی در فاصله 16 کیلومتری شمال بخارست قرار دارد. این فرودگاه نام خود را از فیزیک‌دان و مهندس رومانیایی، هنری کواندا، گرفته است. فرودگاه بین‌المللی هنری کواندا ظرفیت جابجایی بیش از 12 میلیون مسافر در سال را دارد و اصلی‌ترین شاهراه ورود گردشگران به رومانی محسوب می‌شود.

فرودگاه بین‌المللی هنری کواندا در رومانی

فرودگاه بین‌المللی جناح (Jinnah) در پاکستان

فرودگاه جناح بزرگ‌ترین فرودگاه بین‌المللی پاکستان است که در شهر کراچی، پایتخت این کشور قرار دارد. این فرودگاه نام خود را از محمد علی جناح، بنیان‌گذار کشور پاکستان گرفته است. فرودگاه جناح در سال 1932 به منظور انتقال بسته‌های پستی بین کراچی و  محمودآباد راه‌اندازی شد و بعدها کم‌کم گسترش یافت و به یک فرودگاه بین‌المللی تبدیل شد.  این فرودگاه در حال حاضر دارای 3 پایانه و 2 باند پروازی است و ظرفیت جابه‌جایی 12 میلیون مسافر در سال را دارد.

فرودگاه بین‌المللی جان اف کندی (John F. Kennedy) در آمریکا

فرودگاه بین‌المللی جان اف کندی، شلوغ‌ترین فرودگاه نیویورک است که در منطقه کویینز این شهر قرار دارد. این فرودگاه در سال 1948 با نام فرودگاه بین‌المللی نیویورک افتتاح شد و در سال 1963 به یاد جان اف کندی، پنجمین رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا که ترور شده بود، به این نام تغییر پیدا کرد.  فرودگاه بین‌المللی جان اف کندی در حال حاضر ظرفیت جابجایی بیش از 50 میلیون مسافر در سال را دارد و پنجمین فرودگاه پر رفت‌وآمد آمریکا محسوب می‌شود.

فرودگاه بین‌المللی جان اف کندی در آمریکا

در این مقاله به معرفی 20  فرودگاه‌ دنیا که به نام افراد مشهور ساخته شده‌اند، پرداختیم و اطلاعات مختصری در مورد شخصیت موردنظر در اختیارتان قرار دادیم. از امروز اگر گذرتان به یکی از این فرودگاه‌ها بیفتد یا نام آن‌ها را بشنوید، معنای نام آن را می‌دانید و شخصیت مشهور آن را نیز می‌شناسید.

نظرات، تجربیات و سوالات

ارسال پیام

نظر، تجربه و سوال خود را با ما در ارتباط بگذارید

ارسال پیام