تحصیل در ترکیه | بررسی همه جانبه شرایط تحصیل در ترکیه
مجتبی پورموسوی 1399/08/14 1020 بازدید 0 نظر زمان تقریبی مطالعه دقیقه


زمانی که به فکر تحصیل در کشورهای خارجی می‌افتید، ممکن است قیمت سرسام‌آور دلار، شما را از این تصمیم تحصیل در کشورهای خارجی، منصرف کند. اما برخی از کشورها، به نسبت دیگر کشورهای اروپایی، هزینه‌های کمتری را برای تحصیل، در نظر دارند. یکی از این کشورها، ترکیه است. شرایط تحصیل در ترکیه به قدری مناسب‌تر از کشورهای اروپایی و آمریکایی، است که ما تصمیم گرفتیم، مطالبی در خصوص هزینه تحصیل در ترکیه و نکات مهم آن، برای شما مشتاقان ادامه تحصیل، در کشورهای خارجی، تهیه کنیم.

انگیزه‌های تحصیل در ترکیه شامل فرصت تحصیل نسبتاً ارزان و با کیفیت خوب، با فرصت برای بورسیه‌های تحصیلی است که همچنین کمک هزینه ماهانه، پوشش هزینه‌های خوابگاه و شهریه، بیمه درمانی و هزینه‌های سفر را نیز بیشتر دانشگاه‌های ترکیه، پرداخت می‌کند.

ابتدا بهتر است در مورد شرایط زندگی برای دانشجویان در ترکیه، نکاتی را با هم بررسی کنیم.همچنین پیشنهاد می‌کنیم برای مشاهده تورهای استانبول وارد صفحه "تور استانبول" شوید.

بررسی شرایط زندگی برای دانشجویان بورسیه در ترکیه

شما به عنوان دانشجویی که در ترکیه زندگی می‌کنید (مخصوصاً اگر در یکی از شهرهای بزرگ مقیم باشید) فرصت‌ها و کارهای زیادی را برای انجام دادن و حتی یادگیری حرفه‌ای خاص، را دارید. به عنوان مثال ادامه تحصیل در ترکیه برای علاقه‌مندان به موسیقی تنوع زیادی از موسیقی محلی، تکنو، کلاسیک گرفته تا پاپ و هیپ هاپ، جاز به علاوه همه چیز در این موضوع نیز به راحتی قابل پیدا کردن است. این شهرها پر از مکان‌های پر جنب و جوش است و ترکیه هر ساله میزبان تعدادی از جشنواره‌های بین‌المللی موسیقی است. این شرایط برای دوستداران بازیگری و فیلم نیز به همین صورت است. شما می‌تواند به دانش قابل توجهی در سینمای ترکیه‌ای برسید.

برخلاف بسیاری از ما که سریال‌های ترکیه‌ای را نامناسب، پوچ و بی معنی می‌دانیم، اما این کشور، سرمایه‌گذاری قابل توجهی برای صنعت سینمای خود، کرده است.

این فقط دو رشته درسی بود که شما می‌توانید فعالیت بسیار خوبی را در این شهر داشته باشید و در کنار تحصیل به صورت عملی و حرفه ای، این رشته ها را بیاموزید.

تحصیل در ترکیه

شهر استانبول برای زندگی دانشجویی چگونه است؟

یکی از بهترین شهرهای ترکیه برای مهاجرت که مناسبترین شرایط تحصیل در ترکیه را دارد، شهر استانبول است. استانبول بزرگترین شهر ترکیه است و هزاران سال سابقه دارد، اما امروز به عنوان یک شهر با شهرت جهانی با سیر صعودی را برای پیشرفت، طی می‌کند. استانبول که بیش از 14 میلیون نفر در آن زندگی می‌کنند، تقریباً 40 میلیون گردشگر را در سال 2018 پذیرا شد، هشت سال پس از آن که به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا شناخته شود، این شهر را به یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری جهان تبدیل کرد. میراث فرهنگی این شهر جذابیت زیادی برای گردشگران دارد.

خب این موارد برای دانشجویانی که به قصد تحصیل به این شهر می‌آیند، چه فایده‌ای دارد. خب همین شهرت جهانی شهر استانبول، باعث شده که به تحصیل و توسعه فرهنگی آن نیز اهمیت داده شود. دانشگاه بوغازچی، دانشگاه Koç و دانشگاه Sabanci نیز از برترین دانشگاه‌های ترکیه هستند که در این شهر می‌باشد. اما جالب است بدانید که استانبول و مناطق اطراف آن، دارای 50 دانشگاه می‌باشد.

برای شناخت بهتر بهترین دانشگاه‌های دولتی و خصوصی استانبول ترکیه این مقاله را حتما مطالعه کنید.

تحصیل در ترکیه

آنکارا برای زندگی دانشجویی چگونه است؟

آنکارا پایتخت ترکیه و دومین شهر بزرگ ترکیه است. این پایتخت که یک مرکز تجاری و سیاسی پر سر و صدا است، دارای تعداد زیادی دانشجو و همچنین جامعه قابل توجهی از دیپلمات‌های بین‌المللی است.

دو دانشگاه با بالاترین رتبه در آنکارا، دانشگاه فنی خاورمیانه (METU) و دانشگاه بیلکنت هستند که به ترتیب در رتبه‌های هشتم و چهاردهم در رتبه بندی EECA قرار دارند. یکی دیگر از دانشگاه‌های دارای رتبه بالا در آنکارا، دانشگاه Hacettepe است که در رتبه بندی EECA سی و سوم است. از دیگر دانشگاه‌های آنکارا می‌توان به دانشگاه Enversites با رتبه 63، دانشگاه Gazi با رتبه 90 و TOBB که دانشگاه اقتصاد و فناوری ترکیه به حساب می‌آید با رتبه 145 در لیست بهترین دانشگاه‌های ترکیه و آنکارا، قرار دارد.

شرایط پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه به چه صورت است؟

هر دانشگاهی برای خود شرایطی دارد اما ما به طور کلی می‌خواهیم متداول‌ترین شرایط پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه را بررسی کنیم. روند درخواست بورسیه  و ثبت نام برای دانشگاه‌های ترکیه کار دشواری نیست و معمولاً متقاضیان خارجی مانند دانشجویان ایرانی باید دیپلم دبیرستان خود به صورت ترجمه شده (برای درخواست کارشناسی) یا مدرک چهار ساله لیسانس از دانشگاه سابق خود (برای درخواست ادامه تحصیل در ترکیه در رشته‌های کارشناسی ارشد) را به همراه خود داشته باشند. روند پذیرش در هر مقطعی که انتخاب می‌کنید منحصر به فرد و متفاوت است، با این حال، برخی شرایط عمومی وجود دارد که باید قبل از رویای رسیدن به ترکیه و زندگی در این کشور زیبا، در نظر بگیرید. این شرایط عبارت اند از:

  • تکمیل فرم درخواست ادامه تحصیل که معمولا، هر دانشگاه به صورت جداگانه آن را در اختیار، درخواست کنندگان، قرار می‌دهد.
  • مدرک فارغ التحصیلی به صورت ترجمه شده به زبان انگلیسی
  • در صورتی که برای زبان انگلیسی خود مدرکی دارید، آن را نیز به همراه داشته باشید
  • نامه درخواست ادامه تحصیل که به نوشته خود دانشجو، باید باشد
  • پرداخت وجوه مربوطه
  • پرداخت هزینه درخواست ادامه تحصیل به دانشگاه مربوطه که بین 35 تا 100 دلار، بسته به نوع دانشگاه، متفاوت است. این مورد را باید به هزینه‌ های تحصیل در ترکیه، اضافه کنید.

تحصیل در ترکیه

بررسی متداول‌ترین هزینه‌ های تحصیل در ترکیه

خب حال که قصد دارید اطلاعات بیشتری، درباره شرایط تحصیل در ترکیه بدانید. بهتر است با شهریه دانشگاه‌های ترکیه آشنا شوید. هزینه‌های تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی نسبتاً مقرون به صرفه است و بسته به برنامه تحصیلی آن ها، متفاوت است. دانشگاه‌های دولتی بسیار ارزان تر از موسسات خصوصی در ترکیه هستند، زیرا یک مدرک تحصیلات تکمیلی در یک دانشگاه دولتی ممکن است برای یک دوره تحصیلات تکمیلی برای شما هزینه‌ای در حدود 300 تا 800 دلار آمریکا داشته باشد اما دانشگاه‌های خصوصی هزینه‌های خود را خودشان تعیین می‌کنند (همانند دانشگاه آزاد و دانشگاه‌های غیرانتفاعی ایران) و حداکثر 20000 دلار از دانشجویان خارجی برای به نوع دوره تحصیلی، هزینه می‌گیرند. (این هزینه هر ساله از دانشجو اخذ می‌شود)

در دانشگاه‌های دولتی، هزینه‌های تحصیل به طور کلی برای کلاس‌هایی که به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند، گران تر است، از 600 تا 1500 دلار در سال متغیر است، در حالی که دوره‌های مشابه به زبان ترکی حدود 240 تا 750 دلار است. معمولا 90 درصد دانشجویان بورسیه ای، فقط کلاس‌هایی که به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند را انتخاب خواهند کرد.

هزینه‌های زندگی دانشجویی در ترکیه به چه صورت است؟

هزینه زندگی در مقایسه با سایر مقاصد تحصیلی در اروپا نسبتاً کم است، به طوری که برای تأمین هزینه‌های زندگی از جمله محل اقامت ماهیانه 400 تا 500 دلار تخمین زده می‌شود، اگرچه این به سبک زندگی و عادت‌های شما بستگی دارد. همچنین برای تأمین هزینه‌های کتب دوره و هزینه‌های اداری به حدود 100 تا 150 دلار در هر ترم نیاز خواهید داشت.

تحصیل در ترکیه

کارشناسی یا کارشناسی ارشد؛ مقرون به صرفه‌ترین دوره تحصیلی برای ادامه تحصیل در ترکیه است؟

یکی دیگر از جنبه‌هایی که باید در شرایط تحصیل در ترکیه، در نظر بگیرید، سطح مدرک تحصیلی است که دانشجویان خواهان آماده ادامه تحصیل در آن هستند. در ترکیه، دقیقاً مانند ایالات متحده آمریکا، دوره‌های کارشناسی 4 سال طول می‌کشد، در حالی که دوره‌های کارشناسی ارشد 2 سال و دوره‌های دکترا متفاوت است، گاهی اوقات شامل 3 سال تا 5 سال تحقیق می‌شود.

همانطور که در بالا گفته شد، دانشجویان متقاضی تحصیل در مقطع لیسانس در ترکیه، انتظار آن را باید داشته باشند که هر سال بین 250 تا 1500 دلار پرداخت کنند، بسته به زبان صحبت کردن و موسسه‌ای که انتخاب می‌کنند. افرادی که آماده ورود به مقطع کارشناسی ارشد هستند نیز باید پرداخت 300 تا 900 دلار را هر ساله انتظار داشته باشند.

در حالی که دانشگاه‌های دولتی بسته به سطح مدرک بسیار متفاوت از دانشگاه‌های غیردولتی می‌باشند، موسسات خصوصی سطح کیفیت علمی و امکانات مختلفی را با قیمت‌های مشابه ارائه می‌دهند (از 5000 تا 20،000 USD لیر) با این حال، مهم است که به خاطر داشته باشید که بسیاری از دانشگاه‌های خصوصی در ترکیه بسته به ماهیت مدرک شما بورس تحصیلی سخاوتمندانه قابل قبولی را ارائه می‌دهند. به عنوان مثال، دانشگاه اروپایی لفکه، یک دانشگاه خصوصی در قبرس که تقریباً 5600 دلار هزینه دارد، به کلیه دانشجویان بین‌المللی در مقطع کارشناسی 50٪ تخفیف ارائه می‌دهد، شهریه آنها فقط 2800 دلار است. همین پیشنهاد برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی در همان موسسه وجود ندارد.

تحصیل در ترکیه

سخن آخر

شاید در یک نگاه در تور ترکیه، این کشور را مناسب برای تحصیل دیدید، اما بررسی فراتر این موضوع، در این مقاله صورت گرفته است. ما در این مقاله سعی بر این داشتیم که به عنوان راهنمایی با تجربه، شرایط تحصیل در ترکیه را برای شما به طور کامل شرح دهیم. شما اگر قصد ادامه تحصیل در ترکیه را دارید، این مقاله می‌تواند کمک راهنمایی مناسب باشد. این اطلاعات برگرفته از نظرسنجی‌هایی است که ما برای این موضوع در شبکه‌های اجتماعی ترتیب داده ایم تا بتوانیم، ناب‌ترین اطلاعات را در این زمینه، در اختیار شما قرار دهیم.

تور جام جهانی 2022 قطر

تور جام‌جهانی 2022 قطر

ارسال پیام

نظر، تجربه و سوال خود را با ما در ارتباط بگذارید

بستن