کشور مالزی کشوری مسلمان نشین و مهاجر پذیر است  که در جنوب شرقی آسیا قرار دارد. پایتخت مالزی شهر زیبای کوالالامپور، به داشتن برج‌های بلند معروف است، مردم این کشور به زبان مالایایی صحبت می‌کنند و به دلیل این‌ که مالزی با آغوش باز مهاجران را می‌پذیرد و مردمی از همه جای آسیا از جمله افغانستان، هند، پاکستان و... در آن زندگی می‌کنند به مالزی تمام آسیا می‌گویند. به دلیل داشتن طبیعتی بکر، زیبا و شگفت انگیز و جاذبه‌های گردشگری طبیعی در کنار زندگی شهری بسیار مدرن و جدید، همه ساله گردشگران زیادی از سراسر دنیا به‌خصوص ایران به این کشور رهسپار می‎‌شوند و به آن علاقه‌ی زیادی دارند. از جاذبه‌های گردشگری کشور مالزی می‌توان به آکواریوم klcc  کوالالامپور، بلندی‌های گنتینگ، برج‌های دوقلوی پتروناس، غار میمون‌ها، پارک آبی سان وی و بسیاری مکان‌های زیبا و بی‌نظیر دیگر اشاره کرد. همان‌طور که سفر به هر کشوری در دنیا مستلزم داشتن ویزاست، مالزی نیز از این قاعده مستثنی نبوده و قبل از سفر به این کشور باید برای گرفتن ویزا اقدام کرد، این ویزاها انواع مختلفی دارد و برای هر کدام شرایط و ضوابط خاصی تعیین شده است. ما در این مقاله قصد داریم شما را با هریک از انواع ویزا مالزی، مدارک لازم برای صدور آن‎‌ها و سایر شرایط اقامت در مالزی آشنا کنیم. پس اگر قصد سفر به مالزی را دارید تا انتهای این مقاله با ما همراه شوید تا همه‌‌ی اطلاعات مورد نیاز در مورد ویزاهای مالزی و علی الخصوص ویزای سوشیال یا دوماهه مالزی را به‌دست آورید.

همچنین پیشنهاد می‌کنیم برای مشاهده تورهای مالزی وارد صفحه "تور مالزی" شوید.

برای گرفتن ویزای مالزی باید چه کارهایی انجام دهیم؟

اگر شما هنوز تصمیم نگرفنه باشید که به کدام کشور سفر کنید، ابتدا با کمک یکی از کارشناسان ما در زمینه‌ی اخذ ویزا، پس از مشخص کردن هدف خود از سفر و در نظر گرفتن تواناییهایتان از لحاظ تحصیلات، سابقه‌ی شغلی، وضعیت مالی و... کشوری را که بهترین گزینه برای سفر شماست انتخاب می‌نماییم، سپس با سفارت آن کشور هماهنگ می‌کنیم تا آن‌ها زمان مراجعه‌ی شما را به سفارت اعلام کنند، بعد از آن ما مدارکتان را تکمیل کرده و شما را برای مصاحبه‌ی سفارت آن کشور آماده می‌کنیم. بعد از مصاحبه، ما موقعیت شما را در سفارت کشور مورد نظر دنبال کرده زمان دقیق دریافت ویزا را به شما اطلاع می‌دهیم. حال اگر مقصد شما کشور مالزی باشد، ما در همه‌ی مراحل بالا تا گرفتن ویزای مالزی در کنار شما هستیم. فقط این نکته را در نظر داشته باشید که برای گرفتن هر نوع ویزایی پاسپورت شما حداقل باید 6 ماه اعتبار داشته باشد، در غیر این صورت شما اولین شرط دریافت ویزا را ندارید.

چگونه ویزای مالزی بگیریم؟

انواع ویزاهای مالزی

ویزاهای مالزی انواع مختلفی دارد ازجمله: ویزای توریستی، ویزای تحصیل، ویزای کار یا تجارت، ویزای اقامتی، ویزای ترانزیت و ویزای سوشیال یا دو ماهه. ما در این‌جا به اختصار به توضیح این انواع مختلف و شرایط هر کدام می‌پردازیم.

ویزای توریستی مالزی

ویزای توریستی برای ایرانیان، 14 روز اقامت دارد و به صورت voa یا فرودگاهی است. البته در گذشته مدت اعتبار این ویزا 3 ماه بود ولی از سال 2013 طبق قانون مالزی این زمان به دوهفته کاهش پیدا کرد. این ویزا برای کسانی است که قصد دارند در مالزی به گردش و تفریح بپردازند، برای گرفتن این ویزا لازم نیست به سفارت بروید بلکه با ورود به فرودگاه مالزی و داشتن مدارک لازم برای صدور این ویزا ماموران فرودگاه در پاسپورت شما مهری می‌زنند که این مهر به منزله‌ی اجازه‌ی ورود به مالزی و اقامت در آن به مدت 14 روز است. مدارک لازم برای ویزای توریستی عبارتند از:

 • اصل پاسپورت که حداقل باید 6 ماه اعتبار داشته باشد
 • رزرو بلیط رفت و برگشت
 • واچر هتل

چگونه ویزای مالزی بگیریم؟

تمدید ویزای توریستی مالزی

اگر پس از 14 روز قصد داشتید که به اقامت خود در مالزی ادامه دهید، می‌توانید با رفتن به سفارت و در دست داشتن مدارک کامل خود این ویزا را تمدید کنید که البته راه حل بهتر برای تمدید ویزای مالزی از نوع توریستی، این است که یکبار از مالزی خارج شوید و به یکی از کشورهای همسایه سفر کنید و بعد از 12 ساعت مجدد به مالزی برگردید تا مجدد ویزای 14 روزه توریستی برایتان در فرودگاه صادر شود. در نظر داشته باشید تمدید ویزای توریستی مالزی از این روش، فقط یک بار قابل انجام است و نمی‌توانید چند دفعه از مالزی خارج شوید و دوباره برگردید و ویزا بگیرید.


ویزای تحصیلی مالزی

مالزی یکی از کشورهایی است که چندین دانشگاه معتبر در سطح جهانی دارد و نکته مهم‌تر اینکه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دانشگاه‌های مالزی را به رسمیت می‌شناسد و مدارک دانشگاه‌های مالزی در ایران قابل ارائه و تطبیق هستند. برای تحصیل در مالزی ابتدا باید پذیرشنامه از یکی از دانشگاه‌های این کشور بگیرید و بعد از تکمیل مدارک مورد نیاز که در ادامه به آن‌ها اشاره شده، برای گرفتن ویزای تحصیلی مالزی اقدام کنید. این ویزا برای افرادی است که قصد دارند در مالزی تحصیل کنند، به مدت یک سال اعتبار دارد و قابل تمدید می‌باشد. مدارک لازم برای این ویزا عبارتند از:

 • اصل پاسپورت و کپی همه‌ی صفحات آن
 • فرم معاینات پزشکی
 • نامه‌ی ثبت نام نهایی در دانشگاه
 • رسید بیمه‌ی دانشجویی
 • دو قطعه عکس رنگی با زمینه‌ی آبی
 • هزینه‌ی نهایی ویزای دانشجویی

چگونه ویزای مالزی بگیریم؟

ویزای کار یا تجارت مالزی

این ویزا برای کسانی است که قصد کار کردن در مالزی را دارند، البته پیدا کردن شغل در مالزی کار چندان ساده‌ای نیست زیرا رقابت شدیدی بین افراد فارغ‌التحصیل برای یافتن کار وجود دارد و اولویت با کسانی است که در شغل مورد نظر سابقه دارند. ضمن اینکه همه در شرکت‌های مالزی به زبان مالایی صحبت می‌کنند و انگلیسی زبان دوم آن‌هاست پس برقراری ارتباط بنظر سخت می‌آید. مدت اعتبار این ویزا 24 ماه است که با توجه به شرایط، امکان تمدید آن وجود دارد. از دو راه می‌توان به این ویزا دست پیدا کرد:

 • تاسیس یک شرکت در مالزی
 • کار کردن در شرکتی که ضامن متقاضی ویزا باشد

مدارک لازم برای گرفتن این ویزا عبارتند از:

 • اصل و کپی پاسپورت
 • فرم درخواست ویزا
 • دو قطعه عکس 4 * 3
 • مدارکی که نشان دهد فرد یک شرکت در مالزی ثبت کرده یا در شرکتی کار می‌کند که ضمانت او را بر عهده می‌گیرد

چگونه ویزای مالزی بگیریم؟

ویزای اقامتی مالزی

دریافت این ویزا تنها برای کسانی امکان پذیر است که حداقل به میزان 40 هزار دلار در مالزی سرمایه‌گذاری کرده باشند، به این معنی که یا خانه‌ای در مالزی خریده  یا پول خود را در بورس یا بانک‌های مالزی سرمایه‌گذاری کرده باشند. مدت اعتبار این ویزا 5 سال می‌باشد و دارنده‌ی آن از تمامی امکانات یک شهروند مالزی برخوردار است ضمن اینکه می‌تواند برای سایر اعضای خانواده‌ی خود هم ویزا بگیرد.

ویزای ترانزیت مالزی

این ویزا مخصوص افرادی است که قصد ورود به مالزی را ندارند فقط می‌خواهند از طریق فرودگاه مالزی به سفر خود ادامه دهند، یعنی از کشور خود به مالزی رفته در فرودگاه مالزی از هواپیما خارج شده و هواپیمای خود را تغییر دهند.

چگونه ویزای مالزی بگیریم؟

ویزای سوشیال (اجتماعی) یا دو ماهه مالزی

این ویزا مخصوص کسانی است که برای تفریح، بیزینس‌های کوتاه‌مدت، یا دیدن خانواده‌ی خود به مالزی سفر می‌کنند ولی برای اقامت در آن‌جا به زمانی بیشتر از 14 روزکه مدت اعتبار ویزای عادی توریستی است نیاز دارند. هزینه‌‌ی اغلب ویزاها با دلار محاسبه می‌شود ولی هزینه‌ی ویزای سوشیال به ریال محاسبه شده و مقدار آن 2 میلیون ریال (200هزار تومان) است. از زمان اقدام تا لحظه ای که ویزای سوشیال به دست شما برسد 7 روز کاری زمان نیاز است و چون سفارت مالزی در ایران روزهای جمعه و شنبه تعطیل است، پس باید حدود 10 روز برای این کار زمان در نظر بگیرید. مدت اعتبار ویزای سوشیال دو نوع است.

 • مدت اعتبار ورود: که 3 ماه است و اگر تا 3 ماه پس از صدور ویزای سوشیال به مالزی وارد نشوید ویزای گرفته شده لغو می‌شود و برای ویزای جدید باید دوباره اقدام کنید.
 • مدت اعتبار اقامت: که 2 ماه می‌باشد، یعنی پس از ورود به مالزی تا 2 ماه یا 60 روز می‌توانید در این کشور اقامت کنید.

برای دریافت ویزای سوشیال فرد به یک دعوت‌نامه از طرف یک شخص یا یک شرکت که در مالزی است نیاز دارد، 4 نکته باید در این دعوت‌نامه رعایت شود:

 1. زبان دعوت‌نامه: زبان دعوت‎‌نامه حتما باید لاتین (English) باشد، دعوت‌نامه ای که به زبان دیگری باشد فاقد اعتبار است.
 2. متن دعوت‌نامه: ذکر دو نکته در مورد متن دعوت‌نامه الزامیست، یکی اینکه نویسنده‌ی این نامه همان فردی است که ضمانت فرد متقاضی ویزا را بر عهده دارد، و دیگری اینکه ضامن حتما باید در نامه ذکر کند که فرد متقاضی ویزا بیش از 2 ماه در مالزی نمی‌ماند.
 3. فرمت دعوت‌نامه: این نامه فرمت خاصی ندارد فقط دو نکته‌ای که در مورد قبل ذکر شد حتما باید در نامه رعایت شود.
 4. امضای حامی (فردی که ضمانت متقاضی دریافت ویزا را بر عهده دارد): فرد حامی حتما باید در پایان متن نامه امضای خود را بزند و‌گرنه دعوت‌نامه بدون امضا هیچ ارزش و اعتباری ندارد.

چگونه ویزای مالزی بگیریم؟

مدارکی مورد نیاز ویزای اجتماعی یا سوشیال مالزی:

 • کپی نامه‌ی پذیرش
 • کپی approval letter
 • اصل و کپی پاسپورت
 • 4 قطعه عکس رنگی پشت سفید و دارای سایز مناسب برای پاسپورت
 • پرینت حساب بانکی که حداقل باید 8 میلیون تومان در آن موجودی داشته باشد
 • تکمیل فرم درخواست ویزا که در سفارت موجود می‌باشد
 • بلیط مالزی که اگر دو طرفه هم نباشد مشکلی نیست، اما جهت صرفه‌جویی بهتر است بلیط دو طرفه تهیه کنید

چگونه ویزای مالزی بگیریم؟

نکات مهم در مورد ویزای دوماهه مالزی:

 1. از ویزای سوشیال مالزی تنها می‌توان یک بار برای ورود و اقامت در مالزی استفاده کرد، برای دفعات بعد دوباره باید ویزای سوشیال بگیرید.
 2. تا امروز همه‌ی درخواست‌ها برای ویزای سوشیال مالزی پذیرفته شده ولی اگر به دلیل ناقص بودن مدارک یا هر دلیل دیگری ویزا ریجکت شود، هزینه‌ی آن برگردانده نمی‌شود.
 3. تاریخ اعتبار این ویزا را نمی‌توان تمدید کرد ولی این نکته را در نظر داشته باشید گرفتن این ویزا سخت نیست.
 4. ویزای فوری سوشیال صادر نمی‌شود و سفارت مالزی اعلام کرده حداقل 7 روز کاری را برای صدور ویزا در نظر بگیرید.
 5. سفارت مالزی بدون داشتن سند خانه در مالزی یا اجاره‌نامه حتی با قبوض برق و آب و... از طرف فرد حامی متقاضی در مالزی به هیچ عنوان ویزای سوشیال صادر نمی‌کند.

نظرات، تجربیات و سوالات

ارسال پیام
 • 1400/07/16

  سلام دانشجوی افغانستانی مقیم ایران هستم و همسرم نیز ایرانی میباشد. میخواستم هزینه اخذ ویزای مالزی یا اندونزی برای بنده از تهران به کوالالامپور و یا مشهد به کوالالامپور بصورت رفت و برگشت چند اب میخوره و چند روز کاری را در بر میگیرد؟ با تشکر

نظر، تجربه و سوال خود را با ما در ارتباط بگذارید

ارسال پیام