ایران و عراق دو کشور همسایه هم هستند که اشتراکات مذهبی و فرهنگی فراوانی باهم دارند. سالانه مسافران زیادی بین دو کشور رد‌وبدل می‌شوند که اغلب آن‌ها به قصد زیارت سفر می‎کنند. عراقی‌ها برای زیارت حرم امام رضا‌ (ع) به ایران می‌آیند و ایرانیان نیز برای زیارت امام علی (ع)، امام حسین (ع) و دیگر اماکن مقدس به کشور عراق سفر می‌کنند. به هر دلیلی که به عراق سفر می‌کنید، ابتدا باید ویزای این کشور را دریافت نمایید. در مقابل، اتباع عراقی که به ایران سفر می‌کنند نیز باید برای دریافت ویزای ایران اقدام نمایند. ویزای ایران نیز مانند دیگر کشورهای دنیا انواع مختلفی دارد که با توجه به درخواست فرد متقاضی صادر می‌شود.  از این رو، شهروندان عراقی که برای کار، تحصیل، سیاحت و ... به ایران سفر می‌کنند، باید ابتدا هدف خود را تعیین کرده و برای دریافت ویزای مربوطه اقدام نمایند. دریافت ویزا برای عراقی‌ها در حال حاضر هیچ هزینه‌ای ندارد، اما نیاز به مدارک و شرایطی دارد که در ادامه به توضیح آن می‌پردازیم. با ما همراه باشید تا با شرایط ویزای ایران برای عراقی‌ها آشنا شوید.

انواع ویزای ایران برای عراقی‌ها

سالانه بسیاری از شهروندان عراقی به دلایل مختلفی چون کار، تحصیل، درمان و ... به ایران سفر می‌کنند و برای ورود به کشور نیز باید ویزای ایران را دریافت نمایند. یکی از مهم‌ترین دلایل سفر عراقی‌ها به ایران، وجود حرم حضرت امام رضا (ع) در مشهد است که سالانه بسیاری از علاقه‌مندان و شیفتگان حضرت را از نقاط مختلف دنیا، از جمله عراق، به ایران می‌کشاند. دلیل دیگری که باعث سفر عراقی‌ها به ایران می‌شود، استفاده از خدمات درمانی و پزشکی ایران است. ایران از جهت تجهیزات پزشکی وضعیت بهتری نسبت به عراق داشته و پزشکان حاذقی را نیز در اختیار دارد. با توجه به نزدیک بودن کشور ایران به عراق، هزینه‌های پایین سفر به ایران و صدور ویزای آسان، بسیاری از عراقی‌ها ترجیح می‌دهند در ایران به درمان بپردازند و مشکلات جسمی خود را برطرف کنند.

انواع ویزای ایران برای عراقی‌ها عبارت است از:

 • ویزای توریستی: با توجه به نزدیک بودن دو کشور به هم و تشابهات فرهنگی که بین ایران و عراق وجود دارد، بسیاری از خانواده‌های عراقی از گذشته‌های دور در ایران اقامت داشته و در واقع شهروند ایرانی محسوب می‌شوند. از این رو، سالانه تعداد زیادی از اتباع عراقی به قصد دید و بازدید از خانواده و دوستان خود به ایران سفر می‌کنند که در این صورت باید ویزای توریستی ایران را دریافت نمایند. در حال حاضر بیش از 500 هزار عراقی به صورت کاملا قانونی در ایران زندگی می‌کنند.
 • ویزای تحصیلی: یکی از دلایلی که باعث سفر عراقی‌ها به ایران می‌شود، ادامه تحصیل است. برخی از دانشگاه‌های ایران سطح علمی بالایی داشته و موردتوجه دانشجویان خارجی قرار دارند. دانشجویان عراقی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های ایران را دارند می‌توانند با بخش بین‌الملل دانشگاه موردنظر ارتباط برقرار کرده و پس از اخذ پذیرش، با ارائه مدارک ویزای تحصیلی خود را دریافت نمایند.
 • ویزای تجاری: هریک از شهروندان عراقی که قصد تجارت در ایران را دارند، باید برای دریافت ویزای تجاری اقدام نمایند. لازمه این کار داشتن یک دعوت‌نامه از طرف شرکت ایرانی است که در آن اهداف تجارت مشخص شده باشد. ویزای تجاری ایران 3 ماه اعتبار دارد و از طرف شرکت دعوت‌کننده برای فرد متقاضی اخذ می‌گردد.
 • ویزای کار: ویزای کار در صورتی صادر می‌شود که فرد در یک شرکت ایرانی استخدام شود. شرکت موردنظر باید ثبت رسمی باشد و سمت و عنوان فرد متقاضی نیز در آن مشخص شده باشد. ویزای کار ایرانی 1 تا 3 ماه اعتبار دارد که میزان آن از سمت اداره کار و مهاجرت و وزارت امورخارجه تعیین می‌گردد.
 • ویزای درمان: ویزای درمانی از جمله پرطرفدارترین ویزای ایرانی برای عراقی‌هاست. بسیاری از مردم این کشور بیمارستان‌ها و مراکز درمانی ایران را برای انجام معالجات خود انتخاب می‌کنند. طبق توافقات صورت گرفته بین دو کشور، شهروندان عراقی به راحتی  می‌توانند ویزای درمانی ایران را دریافت نمایند و از تجهیزات بیمارستان‌ها و تخصص پزشکان خوب ایرانی استفاده کنند.

ویزای-ایران-عراق

مراحل اخذ ویزای ایران برای عراقی‌ها

دریافت ویزای ایران برای عراقی‌ها کار چندان سختی نیست و شرایط خاصی ندارد. در واقع می‌توان گفت تمامی اتباع عراقی در صورتی که سوءپیشینه نداشته باشند، می‌توانند به راحتی ویزای ایران را دریافت نمایند. متقاضیان دریافت ویزا باید با در دست داشتن مدارک لازم به سفارت ایران در کشور عراق مراجعه نموده و فرم درخواست ویزا را پر کنند. مدارک از طرف سفارت مورد بررسی قرار گرفته و در صورت تایید، ویزای ایران برای عراقی‌ها صادر خواهد شد.

مدارک لازم جهت صدور ویزای ایران برای عراقی‌ها

متقاضی دریافت ویزا با توجه به نوع ویزا، مدارک موردنظر را آماده کرده و به سفارت تحویل می‌دهد. مدارک عمومی دریافت ویزا عبارتند از:

 • فرم درخواست ویزا
 • اسکن گذرنامه
 • عکس پرسنلی
 • مدارک لازم جهت دریافت ویزای تحصیلی، کاری، تجاری، درمانی و ...  

ویزای-ایران-عراق

تمدید ویزای ایران برای عراقی‌ها

مدت اعتبار ویزای ایران برای عراقی‌ها با توجه به نوع ویزا، متفاوت است. در صورتی که اعتبار  ویزای متقاضی در حال اتمام باشد، اما او هم‌چنان قصد اقامت در ایران را داشته باشد، باید ویزای خود را تمدید کند. فرد متقاضی برای تمدید ویزا باید شخصا به دفاتر پلیس اتباع خارجی مراجعه کرده و اقدام به انجام این کار نماید.

نکات دیگر

 • افرادی که به طور مکرر به ایران سفر می‌کنند بهتر است از همان ابتدا ویزای مولتی ایران را دریافت نمایند تا در وقت و هزینه خود صرفه‌جویی کنند. توجه داشته باشید که ویزای مولتی تنها برای سفرهای تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای ویزای توریستی قابل دریافت نیست.
 • افرادی که قصد دریافت ویزای مولتی ایران را دارند باید در طی یک سال گذشته حداقل سه بار به ایران سفر کرده باشند. در این صورت می‌توانند با ارائه سه ویزای خود ویزای 3 ماهه مولتی را دریافت نمایند. مدت اقامت در ایران با ویزای مولتی 15 روز است.
 • افرادی که موفق به دریافت ویزای سه ماهه مولتی شده‌اند، با اقامت‌های طولانی مدت می‌توانند ویزای 6 ماهه و یک ساله مولتی را نیز دریافت نمایند.
 • اتباع کشور عراق در صورتی که مایل باشند می‌توانند ویزای خود را به صورت فرودگاهی دریافت کنند. البته ویزای فرودگاهی برای عراقی‌ها تنها از طریق فرودگاه شهید هاشمی‌نژاد مشهد قابل دریافت است.

ویزای-ایران-عراق

در این مقاله در مورد دریافت ویزای ایران برای عراقی‌ها صحبت کردیم و ضمن معرفی انواع ویزا، شرایط و مدارک موردنیاز را نیز بیان نمودیم. همان‌طور که مشاهده کردید دریافت ویزای ایران برای عراقی‌ها کار  چندان سختی نیست و نیاز به شرایط خاصی ندارد. فرد متقاضی تنها با ارائه مدارک موردنیاز به سفارت ایران در عراق، می‌تواند ویزای موردنظر خود را دریافت کرده و به ایران سفر کند. اگر مهمان عراقی دارید و می‌خواهید از ایران برای دریافت ویزای او اقدام کنید، می‌توانید از طریق آژانس‌های گردشگری این کار را انجام دهید. کافیست مدارک لازم را به آژانس موردنظر تحویل داده و منتظر دریافت ویزای خود بمانید. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 75097700- 021  تماس گرفته و سوالات خود را از کارشناسان کایت بپرسید.

نظرات، تجربیات و سوالات

 • 1400/05/29

  سلام علیکم با عرض احترام خواستم بپرسم این شرکت ویزای ایران به عراقی ها هم صادر میکنه و اگر انجام میده شرایطش را اعلام فرمایید. متشکرم

 • 1400/06/01

  سلام من باسبورتم بوردم اصفهان بله تمدید یه سال ولش کردم بعدا رفتم دمبلش کفتن نیست بردن بایه گانی امدم طهران گفتن همجین نام نداریم جه کار بید کرد

نظرات

نظر، تجربه و سوال خود را بنویسید.

با ثبت نظر خود در مورد این تور، به دیگر مسافران برای داشتن تجربه بهتر کمک کنید.

نظرات

بستن

نظر، تجربه و سوال خود را با ما در ارتباط بگذارید