لیست مطالب این صفحه

حتما دیده‌اید که برخی از افراد برای انجام خدمات پزشکی و درمانی خود به کشورهای دیگر سفر می‌کنند. این افراد برای ورود به کشور مقصد و استفاده از خدمات مربوط به درمان، باید ویزای درمانی کشور موردنظر را دریافت کنند. از سوی دیگر، تابعین کشورهای دیگر که برای انجام خدمات پزشکی به ایران می‌آیند، باید برای اخذ ویزای درمان ایران اقدام نمایند. کشور ایران نیز مانند دیگر کشورهای دنیا برای پذیرش بیمارهای بین‌المللی قوانین خاصی دارد که فرد متقاضی ملزم به رعایت آن و داشتن فاکتورهای لازم می‌باشد. یکی از این فاکتورها، دریافت دعوت‌نامه از سوی بیمارستان یا پزشک معتبر در ایران است. در این‌ موارد تنها مرکزی معتبر شناخته می‌شود که دارای مجوز IPD باشد. در ادامه این مقاله مجوز IPD را معرفی کرده و اطلاعاتی در مورد اخذ ویزای ایران در اختیارتان قرار می‌دهیم. با ما همراه باشید.

ویزای درمان ایران

سفر کردن همیشه به معنی گشت‌وگذار و تفریح نیست. گاهی اوقات افراد برای استفاده از فرصت‌های تحصیلی یا شغلی به کشور دیگری سفر می‌کنند، قصد تجارت یا سرمایه‌گذاری دارند و در برخی مواقع نیز برای ازدواج و اقامت دائم به کشور دیگر می‎روند. با هر انگیزه و هدفی که سفر می‌کنید، ابتدا باید ویزای مربوطه را دریافت کنید تا اجازه ورود به کشور مقصد و انجام فعالیت‌های مشخص شده را داشته باشید.

یکی از مهم‌ترین دلایلی که افراد را وادار به سفر می‌کند، استفاده از خدمات پزشکی و درمانی کشور مقصد است. برخی از کشورها از سیستم درمانی مجهز و پیشرفته‌ای برخوردار هستند و پزشکان بسیار خوبی را در اختیار دارند. این کشورها می‌توانند بر روی گزینه توریسم درمانی سرمایه‌گذاری کرده و از طریق پذیرش بیمارهای بین‌المللی، درآمد کلانی را وارد کشورشان کنند. در واقع توریسم درمانی یکی از شاخه‌های مهم صنعت گردشگری است که در سال‌های اخیر موردتوجه بسیاری از کشورها، خصوصا کشورهای جهان سوم، قرار گرفته است.  با توجه به این‌که کشور ایران از جهات گوناگون بسیار غنی بوده و منابع طبیعی متعدد، بیمارستان‌های مجهز و پزشکان حاذقی را در دست دارد، بر روی این گزینه تمرکز کرده و تمام تلاش خود را برای جذب بیماران از دیگر کشورها، خصوصا کشورهای اطراف، بکار می‌گیرد.

اتباع کشورهای خارجی که برای استفاده از خدمات سلامتی و درمانی به ایران سفر می‌کنند، باید ویزای درمان ایران را دریافت نمایند. ویزای درمان ایران یک ویزای کوتاه‌ مدت است که به بیمار اجازه می‌دهد به مدت 90 روز برای انجام معالجات پزشکی و استفاده از خدمات درمانی در این کشور اقامت داشته باشد. این ویزا شامل مواردی چون چکاب، خدمات پزشکی، درمانی، سلامتی، خدمات زیبایی و حتی استفاده از منابع طبیعی مانند آب گرم می‌باشد.

مجوز IPD چیست

مجوز IPD چیست؟

IPD  مخفف عبارت International Patient Department، به معنای بخش بیماران بین‌المللی است. دریافت این مجوز برای بیمارستان‌ها و کلینیک‌هایی که قصد دارند بیماران بین‌المللی را پذیرش نمایند، الزامی است. در واقع می‌توان گفت تنها بیمارستان‌هایی می‌توانند در زمینه توریسم درمانی فعالیت داشته باشند که مجوز IPD را دریافت کنند. آن‌گاه می‌توانند واحد IPD را در بیمارستان راه‌اندازی نمایند. فعالیت‌های این واحد شامل موارد زیر می‌باشد:

 • واحد IPD بیمارستان هزینه تقریبی درمان را با توجه به بیماری  برآورد کرده و قبل از سفر به بیمار اعلام می‌دارد.
 • این واحد تمامی کارهای مربوط به پذیرش بیمار در بیمارستان و مراحل درمان وی را انجام می‎دهد و اتاق عمل، پزشک، اتاق بستری، مسائل مربوط به امور مالی و ... را برای بیمار هماهنگ می‌کند.
 • هماهنگی کارهای خارج‌ از بیمارستان اعم از استقبال در فرودگاه، رزرو هتل، مترجم و تمام فعالیت‌های گردشگری و رفاهی در مدت اقامت بیمار در ایران، به عهده واحد IPD می‌باشد.

دریافت مجوز  IPD برای تمامی بیمارستان‌های دولتی یا خصوصی که حداقل استاندارهای لازم برای پذیرش بیماران خارجی را داشته باشند، امکان‌پذیر است. از این رو، بیمارستان‌هایی که دارای درجه عالی، یک یا حداقل دو هستند می‌توانند برای دریافت این مجوز اقدام نمایند. البته دریافت مجوز IPD مرحله اول جذب بیمار بین‌المللی است. پس از آن بیمارستان باید شروع به برندسازی کرده و با تبلیغات درست، خود را به دنیا معرفی کند.

مجوز IPD چیست

اعضای واحد IPD

واحد IPD   بیمارستان‌ها و مراکز درمانی دارای تعدادی عضو است که هرکدام از آن‌ها مسئولیتی را برعهده داشته و بر اساس آن خدمات لازم را به بیمار خارجی ارائه می‌دهند. اعضای واحد IPD عبارتند از:

 • کمیته IPD: این کمیته تدوین سیاست‌های اجرایی را برعهده داشته و اهداف بیمارستان در زمینه ارائه خدمات به بیماران بین‌الملل را مشخص می‌کند.
 • کارشناس IPD: قطعا بیمار خارجی با روند کار و درمان در ایران آشنایی ندارد. او با ویزای درمان ایران وارد کشور شده و می‌خواهد بهترین خدمات پزشکی و درمانی را دریافت نماید. در این مواقع تمامی خدمات پزشکی از پذیرش بیمار تا ترخیص او از بیمارستان به فردی آگاه با قوانین سپرده می‌شود که عنوان کارشناس IPD را دارد. کارشناس IPD هماهنگی‌های لازم جهت بستری شدن بیمار، هماهنگی با پزشک، برآورد هزینه درمان و دیگر موارد مربوط به این بخش را انجام می‌دهد. در واقع تمامی فعالیت‌هایی که در زمینه خدمات درمانی باید انجام گیرد، توسط کارشناس هماهنگ می‌شود.
 • پزشکIPD : پزشک IPD شخصی است که تمامی کارهای مربوط به درمان بیمار را پیگیری می‌کند. ویزیت اولیه بیمار، ارائه دستورات اولیه، هماهنگی با پزشک پذیرش‌دهنده، هماهنگی با سرپرستار و پرستارها برای انجام کارها، ویزیت روزانه بیمار، آماده کردن خلاصه پرونده، هماهنگی با مسئول کامپیوتر برای تهیه پرونده الکترونیک، پیگیری اتفاقات اورژانسی و... بر عهده پزشک IPD است.
 • پزشک پذیرش‌دهنده: مسئولیت درمان بیمار بر عهده پزشک پذیرش‌دهنده است.
 • تیم مراقبین: تیم مراقبین به گروهی گفته می‌شود که در طول حضور بیمار در بیمارستان کنار او بوده و او را در پروسه درمان همراهی می‌کنند. مترجمی که مکالمات بین بیمار و کادر درمان را انجام می‌دهد و افرادی که مسئولیت ارتباط بیمار با کارشناس IPD را برعهده دارند، جزو این تیم محسوب می‌شوند.
 • شرکت تسهیل‌گر: علاوه بر موارد عنوان شده، یک شرکت با عنوان تسهیل‌گر خدمات توریسم پزشکی وجود دارد. این شرکت قرارداد بین بیمار با بیمارستان را تنظیم کرده و در واقع بیمار را به بیمارستان معرفی می‌کند. تمامی خدمات گردشگری و رفاهی مربوط به بیمار و همراهان او توسط این شرکت انجام می‌شود.

مجوز IPD چیست

اخذ ویزای درمان ایران

تا این‌جا، مجوز IPD را معرفی نمودیم و اطلاعاتی در مورد آن در اختیارتان قرار دادیم. همان‌طور که دیدید، بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در صورتی می‌توانند بیماران خارجی را جذب کنند که این مجوز را داشته باشند و برای دریافت آن نیز باید استاندارهای لازم برای جذب بیماران بین‌المللی را فراهم کنند. در این صورت می‌توانند بخشی با عنوان IPD را در بیمارستان راه‌اندازی کرده و با کمک شرکت‌های تسهیل‌گر بیماران خارجی را به بیمارستان خود دعوت نمایند. 

اتباع خارجی که قصد دارند روند درمانی خود را در ایران دنبال کنند، باید مراحلی را بگذرانند و مدارکی را آماده نمایند تا بتوانند ویزای درمان ایران را دریافت کنند. مدارک موردنیاز شامل موارد زیر می‌باشد:

 • بیمار باید علاوه بر مدارک تشخیص هویت مانند شناسنامه، کارت ملی، گذرنامه و ...، مدارک پزشکی کامل خود را نیز به سفارت ایران ارائه دهد تا مورد بررسی قرار گیرد. در این مدارک نوع بیماری باید به طور کامل مشخص شده باشد.
 • فرد متقاضی باید با یکی از مراکز درمانی دارای مجوز IPD ارتباط برقرار کرده و یک دعوت‌نامه معتبر از طرف بیمارستان یا پزشک معالج دریافت نماید و آن را به سفارت ایران تحویل دهد.
 • فرد متقاضی باید بتواند توانایی مالی خود جهت تامین هزینه‌های درمانی بیمارستان در کشور مقصد را ثابت کند.

فرد متقاضی درخواست ویزا باید مدارک موردنیاز را تهیه کرده و به سفارت تحویل دهد. سفارت پس از بررسی مدارک، در صورتی که مشکلی وجود نداشته باشد، ویزای درمان ایران را برای بیمار صادر می‌کند. صدور انواع مختلف ویزا معمولا با تعیین وقت قبلی سفارت، انجام مصاحبه و ... انجام می‌شود و مدتی زمان می‌برد، اما در مورد ویزای پزشکی جریان کمی متفاوت است. با توجه به موقعیت خاص بیمار و اهمیت حفظ جان و سلامتی او، صدور ویزای درمان ایران در کمترین زمان ممکن صورت گرفته و معمولا بین 7 تا 10 روز کاری طول می‌کشد. در صورتی که حال بیمار وخیم باشد و نیاز به ویزای فوری باشد،  ویزا در عرض 24 تا 48 ساعت آماده می‌شود. علاوه بر این، مدت اعتبار این ویزا دو برابر و هزینه آن نیز نصف ویزای توریستی است.

مدت اعتبار ویزای درمان ایران  30 روز است، اما اگر پزشک معالج تشخیص دهد که بیمار باید زمان بیشتری بستری باشد، این مدت تا 90 روز نیز قابل تمدید است. در این صورت بیمار می‌تواند با ارائه نظر پزشک معالج، روند پیشرفت درمان، ارائه هزینه‌های پرداخت شده و مدارک لازم جهت توانایی پرداخت هزینه‌های بعدی، برای تمدید ویزای درمان ایران اقدام نماید.

مجوز IPD چیست

در این مقاله به معرفی مجوز IPD پرداخته و روند دریافت ویزای درمان ایران را توضیح دادیم. یکی از راه‌های دریافت ویزای درمان ایران یا دیگر کشورها، مراجعه به شرکت‌های گردشگری است. آژانس‌های گردشگری لیست بیمارستان‌ها و مراکز درمانی دارای مجوز IPD را در اختیار دارند و با روند کار نیز به خوبی آشنا هستند. بنابراین می‌توانند کارها را در سریع‌ترین زمان ممکن و به بهترین نحو برای فرد متقاضی انجام دهند. اگر قصد دریافت ویزای درمان ایران را دارید و مراحل انجام کار را نمی‌شناسید، می‌توانید با شماره 75097700-021 تماس بگیرید و سوالات خود را از کارشناسان کایت بپرسید.

امتیاز و نظرات

هنوز امتیازی ثبت نشده است.

نظر، تجربه و سوال خود را بنویسید.

با ثبت نظر خود در مورد این تور، به دیگر مسافران برای داشتن تجربه بهتر کمک کنید.

امتیاز و نظرات

هنوز امتیازی ثبت نشده است.
بستن

نظر، تجربه و سوال خود را با ما در ارتباط بگذارید