کویر ابوزید آباد | راهنمای سفر به ابوزید آباد کاشان
مجتبی پورموسوی 1399/06/23 3806 بازدید 0 نظرشهر کاشان شهری می‌باشد که با بوی گلاب عجین شده در همین رابطه سالانه گردشگران زیادی به این شهر خوش بو و معطر سفر ‌‌می‌کنند. هر سالانه مراسم‌هایی به منظور گلاب‌گیری در سطح شهر کاشان بر پا ‌‌می‌شود. شهر کاشان جاذبه‌های بی نظیر و زیبایی دارد. یکی از این جاذبه‌های گردشگری، کویر ابوزید آباد می‌باشد. سفر به کویر ابوزید آباد یک سفر به یاد ماندنی را برای گردشگران رقم ‌‌می‌زند. در پاییز و زمستان که هوا نسبتا سرد میشوند، علاقه‌مندان به کویر به فکر سفر به کویر ابوزید آباد و شب‌های پر از ستاره آن ‌‌می‌افتند. در حالت کلی کویر روز‌هایی گرم اما شب‌هایی سرد دارد اما این شرایط در فصول مختلف دچار تغییراتی نیز ‌‌می‌شود.

این کویر به خاطر جنبه‌های تاریخی و هیجان‌انگیزی که در سرتاسر خود جای داده است هر ساله تعداد انبوهی از گردشگران به این کویر سفر ‌‌می‌کنند. کویر ابوزید آباد در موقعیت مکانی نسبتا خوبی برخوردار است و که در سی کیلومتری شهر کاشان و در ارتفاع نهصد و پنجاه کیلومتری از سطح دریا قرار دارد.

همچنین پیشنهاد می‌کنیم برای مشاهده تورهای طبیعت گردی ابوزید آباد وارد صفحه "کویر ابوزید آباد" شوید.

جاذبه‌های گردشگری در سفر به کویر ابوزید آباد

بعد از کویر مصر که پر طرفدار‌ترین کویر در ایران است ، کویر ابوزید آباد در حال تبدیل شدن به یکی از کویر‌های محبوب و پرطرافدار در کشور ایران می‌باشد. در این منطقه کویری علاوه بر این طبیعت بکر کویری جاذبه‌هایی بی نظیری دیگری از جمله شهر زیرزمینی اویی ، قلعه شاهی، روستای ابیانه، شهر تاریخی نوش‌آباد آب انبار صفوی قرار دارند.

جاذبه‌های گردشگری در سفر به کویر ابوزید آباد

شهر زیر زمینی اویی؛ شهری که 4 کیلومتر در زیر زمین قرار دارد.

ساختار بسیارزیبای شهر زیرزمینی اویی که هر گردشگری را مجذوب خود میکند شامل کوچه‌های باریک و اتاق‌هایی با ابعاد بسیار کوچک میباشد. عمق این شهر از چهار کیلومتر تا شانزده کیلومتر تخمین زده شده است. این شهر به صورت دست کن بنا شده است به صورتی که امروزه اثری از تیشه را ‌‌می‌تواند در قسمت‌هایی از این شهر زیر زمینی مشاهده کرد. گردشگران باید برای وارد شدن به این شهر زیر زمینی و تاریخی به تنها ورودی مراجعه کنند که پس از عبور از 45 پله به دالان‌ها و ساختار شگفت انگیز شهر ‌‌می‌رسند.

شهر زیر زمینی و تاریخی اویی یکی از فوق العاده‌ترین مکان‌های گردشگری در اطراف کویر ابوزید آباد می‌باشد که توصیه میشود در طول سفر به کویر ابوزید آباد به این شهر زیبا و تاریخی مراجعه کنید و از جاذبه‌های آن لذت ببرید.

قلعه شاهی؛ قلعه ای تاریخی وزیبا

این قلعه در شمال شرقی کویر ابوزید آّباد می‌باشد. این قلعه تاریخی محل جمع شدن سپاه نایب حسین کاشی بود یکی از راهزنان زمان رضاشاه بود که به دست رضاشاه به قتل رسید.

این قلعه مساحتی نزدیک به 4000 متر مربع دارد که در آن مکان قلعه بسیار عظیم و زیبایی بنا شده است. قلعه ای خشتی که از آثار به جا مانده از زمان قاجار می‌باشد. یکی از ویژگی‌های منحصر بفرد این قلعه آب زایی این مکان می‌باشد که در اطراف این قلعه و حتی زیر این قلعه بدلیل نازکی ضخامت و نزدیک بودن به سفره‌های زیر زمینی همیشه مرطوب می‌باشد در صحن این قلعه حوض آبی وجود دارد که به همین بهانه همواره پر از آب بوده است. یکی از بهترین پیشنهاد‌ها برای اقامت در کویر ابوزید آباد این محل می‌باشد زیرا بدلیل اینکه اغلب کویر آب فراوانی وجود ندارد اما این قلعه و این منطقه از این نعمت حیات بخش بسیار یافت ‌‌می‌شود.

روستای ابیانه؛ روستایی به قدمت 1500 سال

روستای ابیانه یکی از مرتفع‌ترین و کهن‌ترین روستای ایران می‌باشد. ارتفاع بسیار زیاد این روستا از سطح دریا باعث شده که به مرتفع‌ترین محل سکونت در ایران بر سر زبان‌ها بیوفتد و با قدمتی نزدیک به هزار و پنصد سال این روستا به کهن‌ترین روستای کشور معروف شده است. در این روستا جاذبه‌های گردشگری فوق العاده زیبایی وجود دارد که عبارتند از:

 • امام زاده یحیی (ع) و عیسی (ع)
 • موزه مردم شناسی و شناخت فرهنگ
 • کاروانسرا‌ها و اشترخانه‌ها
 • مسجد‌هایی با معماری‌های قدی‌‌می‌و زیبا
 • روستای ابیانه دارای سه قلعه به نام: همونه، هرده و پاله می‌باشد.
 • آتشکده
 • خانقاه
 • آسیاب قدیمی
 • چشمه‌های جوشان و طبیغت بی نظیر

این جاذبه‌های گردشگری بی نظیر و فوق‌العاده باعث ‌‌می‌شود که در طول سفر به کویر ابوزید آباد لذت سفر دو چندان سفر شود و سفر خاطرانگیز برای گردشگران رقم بخورد.

اقامت در کویر ابوزید آباد

برای اتراق و اقامت در شب در کویر پرستاره ابوزید آباد، بهترین گزینه استفاده از کاروانسرا‌های کویری می‌باشد که شرایط فوق‌العاده ای را برای گردشگران صورت داده است.

جاذبه‌های گردشگری در سفر به کویر ابوزید آباد

کاروانسرای صفوی

یکی از بهترین مکان‌ها برای اقامت در کویر ابوزید آباد کاروانسرای صفوی می‌باشد. این کاروانسرا با قدمتی چهار صد ساله در دل کویر ابوزید آباد قرار گرفته است. این کاروانسرا دو سال قبل باز سازی شده است و دارای بیست اتاق می‌باشد که ابعاد این اتاق‌ها بسته به تعداد نفرات متغییر می‌باشد که شامل اتاق‌هایی تک نفره، اتاق‌هایی سه نفره، اتاق‌هایی چهار نفره، اتاق‌هایی پنج نفره و دارای دو سالن بزرگ که حداقل گنجایش این سالن‌ها پانزده الی سی نفر می‌باشد. در حالت کلی این کاروانسرا دارای گنجایش صد مهمانان و گردشگرانی که قصد اقامت در کویر ابوزید آباد را دارند میزبان آنها می‌باشد.

به دلیل اینکه این کاروانسرای صفوی حالت معماری قدیمی‌ خود را حفظ کند معماران تصمیم بر این گرفتند که برای هر اتاق سرویس بهداشتی مجزا در نظر نگیرند. به همین دلیل باید گردشگران و مهمانان گرا‌‌می ‌از سرویس بهداشتی‌های عمو‌‌می ‌استفاده کنند.

امکانات و خدمات کاروانسرای صفوی

این کاروانسرا برای راحتی و رفاه هر چه بیشتر میهمانان و گردشگران امکانات بسیار خوبی را در نظر گرفته اند.

از جمله ای امکانات ‌‌می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پارکینگ مسقف
 • سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی
 • رستوران‌هایی با منویی منحصربفرد
 • شربت خانه

یکی از ویژگی‌های و نکات این کاروانسرا وجود پرسنلی با تجربه می‌باشد و مهم‌ترین نکته در مورد پرسنل این کاروانسرا ادب و احترام پرسنل به میهمانان و گردشگران می‌باشد. احترام بالای این پرسنل به میهمانان و گردشگران باعث شده است که گردشگران زیادی این کاروانسرا را برای اقامت در کویر ابوزید آباد انتخاب کنند. یکی دیگر از ویژگی‌های مثبت پرسنل این کاروانسرا تسلط کامل پرسنل به زبان خارجی می‌باشد که برای ارتباطبات با مهمان و گردشگران خارجی مشکلی پیش نیاید.

تجهیزات مورد نیاز برای سفر به کویر

برای سفر به کویر ابوزید آباد باید کاملا مجهز و با تجهزات کامل دل به کویر دلربای ابوزید آباد زد. زیرا با توجه به آب و هوای این کویر از موارد الزا‌‌می‌سفر کاپشن باد گیر، دستکش و کلاه گرم می‌باشد چون همانطور که گفته شد کویر ابوزید آباد دارای شب‌هایی بسیار سرد می‌باشد. برای راحتی هر چه بیشتر ‌‌می‌بایست از یک کوله استفاده کرد و کفش سبک کوه پیمایی از واجبات سفر به کویر ابوزید آباد می‌باشد.

تجهیزات مورد نیاز برای سفر به کویر

برای پیشگیری از اتفاقات احتمالی مانند گم شدن در کویر حتما یک نقشه یا GPS به همراه داشته باشد. با توجه اینکه در نقطی از کویر استرحتگاه‌هایی و کانروانسرا‌هایی موجود می‌باشد اما در اکثر نقاط کویر این امکانات مانند برق موجود نمی‌باشد پس از پاور بانک، چراغ قوه فراموش نکنید. برای در امان ماندن از آفتاب سوزان کویر ابوزید آباد از عینک دودی و کرم زد آفتاب استفاده کنید. همراه داشتن دارو‌های عمو‌‌می‌وجعبه کمک‌های اولیه جز مهم‌ترین تجهیزات در سفر به کویر ابوزید آباد می‌باشد.

داشتن آب آشامیدنی در طول سفر لازم می‌باشد زیرا با توجه به گرمای هوای کویر در طول روز باعث ‌‌می‌شود که گردشگران و کویر نوردان به آب نیاز پیدا کنند. باتوجه به گفته کویر نوردان هر شخص در کویر به چهار لیتر آب آشامیدنی در طول روز نیاز پیدا میکند. کویر دارای حشرات متفاوتی می‌باشد که کویر ابوزید آباد نیز از آن مستسنی نمی‌باشد به همین منظور داشتن حشره کش کوتاهی نفرمایید. در کویر ابوزید آباد باید از جوانوران آن نیز غافل نشویم از جمله این جانوران عبارتند از:

 • گرگ
 • مار
 • شاهین
 • روباه
 • عقاب
 • گربه شنی
 • خرگوش

اما کویر ابوزید آباد به نسبت سایر کویر‌ها دارای امینت بیشتری برای کویر نوردان و گردشگران می‌باشد.

کویر ابوزید آباد

مسیر دسترسی به کویر ابوزید آباد

فاصله از پایتخت تا کاشان برای سفر به کویر ابوزید آباد حدودا به چهار ساعت ‌‌می‌رسد که برای دسترسی به مکاشان سپس کویر ابوزید آباد باید از بزرگ راه تهران قم مراجعه کنید. بعد از رسیدن به شهر زیارتی قم و ادامه دادن مسیر به طرف بزرگراه امیر کبیر یا جاده مربوط به قم به کاشان حرکت کنید پس از رسیدن به شهر عطر و گلاب شهر کاشان به سمت بلوار قطب راوندی حرکت کنید پس از رسیدن به بلوار ملاصدرا به دوراهی کویر ابوزید آباد ‌‌می‌رسید که با توجه به تابلو‌های موجود به کویر زیبا و دلربای ابوزید آباد ‌‌می‌رسید.

نظرات، تجربیات و سوالات

ارسال پیام

نظر، تجربه و سوال خود را با ما در ارتباط بگذارید

ارسال پیام