سوغات استان خوزستان | معرفی 19 سوغات معروف خوزستان
حامد مقتدایی 1399/02/30 24312 بازدید 0 نظر زمان تقریبی مطالعه دقیقهاگر قصد سفر به خوزستان را دارید و در بازگشت می‌خواهید با خوش‌مزه‌ترین و بی‌نظیرترین انواع خرما و فرآورده‌های آن در کنار شیرینی‌ها و حلواها و نیز زیباترین، خوش‌ساخت‌ترین و هنرمندانه‌ترین صنایع دستی خوزستان آشنا شوید، در این مقاله از مجله گردشگری کایت توضیحاتی کوتاه را همراه با تصاویری از 19 سوغات معروف در خوزستان برایتان آورده‌ایم.


1.انواع خرما


بدون شک مهم‌ترین سوغات خوزستان، خرما است. اما چندین نوع خرما در این استان وجود دارد که در ادامه برایتان آن‌ها را شرح داده‌ایم:


1. استعمران: حائز‌اهمیت‌ترین خرمای تولیدی خوزستان که 70 درصد نخلستان‌های این استان را به خود اختصاص داده و به علت نیمه‌خشک بودن، زمان طولانی‌تری می‌توان از آن نگهداری کرد.
2. کبکاب: یکی از مرغوب‌ترین نوع خرما و خوشمزه‌ترین سوغات خوزستان که در بهبهان کشت شده و بیشتر به صورت رطب و پرشیره است.
3. خضراوی: به لحاظ کشت، بعد از استعمران در جایگاه دوم و در دسته خرماهای نیمه‌خشک جای دارد.
4. برهی: خرمایی زرد، ترد و رسیده بوده که مزه کارامل می‌دهد.
5. زاهدی: خرمای طلایی سوغات خوزستان که بافتی نرم و طعمی آجیل‌طور داشته، نیمه‌خشک بوده و شیرینی‌اش از باقی خرماها کمتر است.
6. گنتار: خرمایی ریزدانه‌ و تر در بین خرماهای خوزستان محسوب می‌شود.
7. خاصویی: این خرما ظاهرش همچون شیرینی بامیه است.


سوغات-خوزستان


2. فرآورده‌های خرما


1. شیره خرما: شیره خرما یا سیلو به عنوان خوشمزه‌ترین سوغات خوزستان، خیلی طرفدار دارد.
2. قند خرما: قند خرما جایگزینی است بسیار مناسب برای شکر و قند که در خوزستان رواج دارد.
3. سرکه خرما: از فرآورده‌های مغذی و پرخاصیت خرما که از خرماهای دارای شیرینی کمتر تهیه می‌شود.
4. قهوه خرما: هسته خرما در جنوب پس از تفت‌داده‌شدن، آسیاب شده و به عنوان قهوه خرما مورداستفاده قرار می‌گیرد.


فرآورده‌های-خرما


3. کلیچه


نوعی کلوچه با تزئین کنجد و مغزی خرما با خمیری از آرد، ماست و زیره که در خرمشهر، دزفول و شوشتر به عنوان سوغات خوزستان به فروش می‌رسد.


کلیچه


4. کلوچه خرمایی دزفول


کلوچه خرمایی دزفول، به‌راحتی در مغازه‌ها و شیرینی‌فروشی‌های خوزستان که با خرمای له‌شده به عنوان مغز کلوچه و نانش از خمیر مایه، شکر، شیر، گاهی زیره، روغن، آرد و ... تهیه می‌شود، به فروش می‌رسد.


کلوچه-خرمایی-دزفول


5. لوز کنجدی دزفول


لوز کنجدی، شیرینی خوشمزه‌ای به عنوان سوغات خوزستان است که با مقدار زیادی کنجد، کره، شکر و گاهی گردو تهیه می‌شود.


لوز-کنجدی


6. رنگینک


رنگینک شیرینی سنتی تهیه‌شده از خرمای اعلای جنوب است که رویش با مایعی مخصوص و ترکیبی از آرد گندم بوداده و روغن پوشانده می‌شود که جزو سوغات خوزستان به شمار می‌رود.


رنگینک


7. حلوا ارده


حلوا ارده شیرینی سنتی است که از مقدار زیادی کنجد، شکر، هل، گیاه چوبک و... تهیه شده و با انواع مغزها همچون پسته، پودر نارگیل و... تزئین می‌شود.


حلوا-ارده


8. حلوا خرمایی


حلوا خرمایی از خرما، آرد گندم، روغن مایع، زعفران، گلاب و دارچین تهیه شده و شیرینی‌اش از خود خرما گرفته می‌شود و نیازی به شکر ندارد و از خوشمزه‌ترین سوغات خوزستان به شمار می‌رود.


حلوا-خرمایی


9. کلوچه شوشتری


کلوچه شوشتری از خوشمزه‌ترین سوغات خوزستان از موادی همچون آرد، شیر، شکر، روغن، مایه خمیر و زیره، کلوچه شوشتری را معمولاً مثل باقلوا در سینی پهن می‌کنند و بعد از پخت برش می‌دهند.


کلوچه-شوشتری


10. حلوا سفید


حلوا سفید در شهرهای دزفول و شوشتر بسیار محبوب بوده و از سفیده تخم مرغ، شکر، زردچوبه و گاهی روغن حیوان تهیه می‌‌شود.


حلوا-سفید


11. عسلیه دزفولی


برای تهیه این شیرینی از رنگ‌های خوراکی، شکر و آرد استفاده شده و شباهت زیادی به آبنبات‌های رنگی سنتی و یکی از خوش‌رنگ‌‎ترین سوغات خوزستان به حساب می‌آید.


عسلیه-دزفولی


12. ادویه


در هر کوچه و بازار، ادویه مرغوب و ویژه این استان، به عنوان یکی از کاربردی‌ترین سوغات خوزستان به فروش می‌رسد.


ادویه


13. مرکبات


بیش از 12 نوع مرکبات در دزفول به ثمر می‌رسد که پرتغال بومی، مشهورترین آن‌ است و فصل برداشت و خریدش از آذر تا اواسط اسفند ماه است.


مرکبات


14. کپوبافی


دست‌بافت‌های رنگارنگ کپوبافی که نوعی حصیربافی است از جنس الیافی از برگ خرما تهیه می‌شود و محصولات ساخته‌شده از آن به صورت ظروف دردار به عنوان سوغات خوزستان فروش می‌رود.


کپوبافی


15. حصیربافی


محصولات حصیربافی همچون زیرانداز، انواع سبد، انواع ظرف و... به عنوان سوغات خوزستان به فروش می‌رسد.


حصیربافی


16. گلیم افشار


گلیم افشار، گلیم‌های بافته‌شده از پشم بوده که از سایر گلیم‌ها زبرتر و ضخیم‌تر با حاشیه‌ای باریک و دارای شکلی مستطیلی با رنگ‌هایی محدود است.


گلیم-افشار


17. احرامی بافی


احرامی‌بافی هنری برگرفته از جاجیم‌بافی است که از پنبه و پشم و ترکیب‌شان بدون نقشه و با دو رنگ سیاه و سفید، سبز و سفید یا قرمز و سفید در شهرهای مهران، شوشتر، دزفول و بهبهان، احرامی بافته می‌شود.


احرامی‌بافی


18. خراطی


محصولات ساخته‌شده از هنر خراطی در شهرهای بهبهان و دزفول، 200 سالی قدمت داشته و قلیان، پایه آباژور، تزئینات چوبی و... از محصولات این هنر بوده و جزو سوغات خوزستان به شمار می‌رود.


خراطی


19. قلم‌نی


قلم‌نی از ابزارهای مهم خوش‌نویسی بوده که نوع مرغوبش قلم‌نی دزفولی و از بهترین ابزار این هنر به شمار رفته و به عنوان سوغات خوزستان خیلی طرفدار دارد.


قلم‌نی


در این مقاله از مجله گردشگری کایت ما شما را با دانستنی‌های مفید و کاربردی از انواع خرما و فرآورده‌های آن، شیرینی‌ها و حلواها و صنایع دستی خوزستان آشنا کردیم. اگر قصد سفر به خوزستان را دارید، می‌توانید با شماره تلفن 02175097700 تماس بگیرید تا کارشناسان کایت شما را درخصوص ثبت نام در تور خوزستان راهنمایی کنند.

تور جام جهانی 2022 قطر

تور جام‌جهانی 2022 قطر

ارسال پیام

نظر، تجربه و سوال خود را با ما در ارتباط بگذارید

بستن