بیمه مسافرتی | بیمه مسافرتی چیست و چه مواردی را پوشش میدهد؟
زهرا نیرومند 1399/01/07 1161 بازدید 0 نظر زمان تقریبی مطالعه دقیقهقبل از این که بخواهیم سفر خود را آغاز کنیم، موارد زیادی را در نظر می‌گیریم و برای آن‌ها به دقت برنامه‌ریزی می‌کنیم. این موارد شامل تهیه بلیط رفت و برگشت، اجاره اقامتگاه، نوع خورد و خوراک، تفریحات و سرگرمی‌ها، بازدید از اماکن دیدنی و ... است. برنامه‌ریزی دقیق و حساب‌شده از بسیاری از مشکلاتی که ممکن است در طول سفر برای ما ایجاد شود، پیشگیری کرده و روزهای سفر را تبدیل به دفترچه‌ای از خاطرات خوب و به یادماندنی می‌کند. اما، برخی مواقع حوادث غیرقابل پیش‌بینی در طول سفر رخ می‌دهد که ما را دچار مشکل و بحران کرده و شیرینی سفر را به کام ما تلخ می‌کند. اتفاقاتی مانند بیماری، گم شدن مدارک، سرقت پول، تصادفات رانندگی، حوادث پرواز و ... که پیش‌آمدشان چندان هم دور از ذهن نیست. اگر سفر شما یک سفر داخلی باشد، به راحتی می‌توانید از دوستان و آشنایان خود کمک بخواهید و مشکلتان را با یک تماس حل کنید. بحران زمانی پیش می‌آید که به خارج از کشور سفر کرده باشید و حتی زبان و قوانین مردم کشور مقصد را نیز ندانید. در این‌جا بیمه مسافرتی به میدان آمده و در رفع مشکلات و مسائل ایجاد شده به شما خواهد کرد. اگر با بیمه مسافرتی آشنایی ندارید، ادامه مطلب را دنبال کنید تا با دریافت بیمه و مواردی که تحت پوشش آن قرار می‌گیرد، آشنا شوید.


بیمه مسافرتی چیست؟


فرض کنید در کشور مقصد حضور دارید و خدایی نکرده دچار بیماری یا حادثه‌ای می‌شوید. قطعا نیاز دارید تا به بیمارستان و مراکز درمانی مراجعه نمایید و  شاید لازم باشد چند روزی را نیز بستری باشید. اگر بخواهید هزینه بیمارستان را به صورت آزاد پرداخت کنید، باید مبالغ هنگفتی را بپردازید. این مبلغ با توجه به رشد روزافزون نرخ ارز و هزینه‌های بالای درمان در کشورهای خارجی، برای شما بسیار گران خواهد بود. در این مواقع اگر به اندازه کافی پول به همراه نداشته باشید، چه می‌کنید؟ فرض کنید چمدان خود را در کشور مقصد گم کنید، آن هم در حالی که تمام مدارک و پول خود را در آن قرار داده‌اید. بدون پول و کارت شناسایی در یک کشور غریب که حتی زبان مردمان آن را نمی‌دانید، چه می‌کنید؟ آیا تا بحال به این موارد فکر کرده‌اید و راه‌حلی برای مقابله با این بحران‌ها دارید؟
قطعا برخورد با هریک از این مشکلات، آن هم زمانی که به هیچ‌یک از دوستان و آشنایان خود دسترسی ندارید و تنها هستید، بسیار پراسترس خواهد بود و شما را نگران خواهد کرد. اما نگران نباشید! شما با یک برنامه‌ریزی درست و دریافت بیمه مسافرتی قبل از سفر می‌توانید از این بحران‌ها به راحتی عبور کرده و با آرامش خاطر سفر خود را به پایان برسانید.
بیمه مسافرتی، بیمه‌ایست که از مسافران در برابر حوادث غیرمترقبه در سفر محافظت کرده و در رفع مشکل پیش‌آمده به آنان کمک می‌کند. میزان کمک بیمه و حتی جبران زیان‎‌های مالی ایجادشده برای مسافر با توجه به شرکت ارائه دهنده بیمه و موارد پوشش داده شده در بیمه‌نامه بستگی دارد. قراردادی که امضا می‌کنید موارد مختلفی از جمله گم شدن چمدان، تاخیر در پروازها، هزینه‌های درمان و ... را شامل شده و خسارت و هزینه‌های هنگفت واردشده بر بیمه‌گزار را تا حدودی جبران می‌کند. سقف پرداخت بیمه و پوشش‌های آن بر اساس توافقاتی که با شرکت ارائه دهنده انجام می‌شود و هزینه‌ای که بابت آن پرداخته می‌شود، متفاوت است.

بیمه مسافرتی چیست؟


موارد پوشش بیمه مسافرتی


در این بخش به معرفی موارد تحت پوشش بیمه مسافرتی پرداخته و در مورد هریک از آن‌ها توضیحات کوتاهی ارائه می‌دهیم. البته توجه داشت هباشید که موارد پوشش بیمه مسافرتی بستگی به شرکت ارائه دهنده بیمه و قرارداد فرد بیمه‌گزار با شرکت دارد، اما به طور کلی موارد زیر را در برمی‌گیرد.

موارد پوشش بیمه مسافرتی

 • پرداخت هزینه‌های درمانی و پزشکی: چنان چه فرد در کشور مقصد دچار بیماری شود و نیاز به درمان داشته باشد، هزینه‌های پزشکی و درمان تا سقف قراداد بیمه پرداخت می‌گردد. این هزینه‌ها شامل هزینه معاینه، بستری در بیمارستان، دارو، عمل جراحی، موارد اورژانسی دندان پزشکی و ... می‌شود.
 • پرداخت هزینه‌های ارسال دارو: در صورتی که فرد بیمه‌گزار داروهای خود را گم کند، شرکت موظف به ارسال دارو و تحویل آن به فرد بیمار خواهد بود.
 • پرداخت هزینه‌های مربوط به فرد همراه بیمه‌گزار: در صورتی که فرد بیمه‌گزار دچار بیماری شده و مجبور به ماندن در کشور مقصد باشد، هزینه‌های اقامت و رفت و آمد یکی از همراهان درجه یک او توسط شرکت بیمه پرداخت خواهد شد.
 • بازگرداندن فرد بیمه‌گزار به کشور در صورت بروز مشکل: در صورتی که فرد بیمه‌گزار دچار مشکلی شود و شرکت بیمه تشخیص به بازگشت وی به کشورش دهد، انتقال او توسط شرکت انجام خواهد شد.
 • بازگرداندن جسد فرد بیمه‌گزار: در صورتی که فرد بیمه‌گزار به هر دلیلی در کشور مقصد فوت کند، شرکت بیمه موظف به برگرداندن جسد او به کشور خودش می‌باشد.
 • بازگرداندن فرد بیمه‌گزار در صورت فوت اقوام: در صورتی که فرد بیمه‌گزار در سفر باشد و یکی از اقوام درجه یک یا دو او در کشور محل اقامتش فوت کند، شرکت بیمه موظف به بازگرداندن فرد به کشور و پرداخت هزینه برگشت می‌باشد. البته این در صورتی است که فرد نتواند با وسیله نقلیه‌ای که از قبل رزرو کرده است، برگردد.
 • پرداخت هزینه‌ها در صورت گم شدن مدارک شناسایی: در صورتی که فرد بیمه‌گزار در کشور مقصد مدارک شناسایی خود را گم کند، شرکت بیمه به او در دفاع از هویتش کمک کرده و هزینه‌های مربوط به صدور مدارک المثنی را پرداخت خواهد کرد.
 • حواله وجه نقد از طرف شرکت و به فرد بیمه‌گزار: در صورتی که فرد در کشور مقصد پول نقد خود را گم کند، شرکت بیمه موظف به پرداخت وجه نقد به وی خواهد بود. البته این در صورتی است که فرد بیمه‌گزار بتواند ادعای خود را مبنی بر گم کردن یا سرقت پول ثابت کند.
 • حواله وجه الضمانه: در صورتی که فرد بیمه‌گزار در کشور مقصد نیاز به وجه نقد داشته باشد، شرکت بیمه موظف به پرداخت وجه نقد تا سقف مشخص به وی خواهد بود. البته این در صورتی است که فرد پیش از سفر معادل مبلغ موردنظر را در قالب وجه نقد یا چک نزد شرکت گذاشته باشد.
 • هزینه‌های تاخیر در پرواز: در صورتی که هواپیما یا وسیله نقلیه‌ای که فرد با آن سفر می‌کند، تاخیر داشته باشد و این تاخیر زمان زیادی طول بکشد،  شرکت بیمه موظف به پرداخت هزینه‌های اقامت و خورد و خوراک فرد تا زمان حرکت خواهد بود.
 • پرداخت هزینه‌ها در صورت تاخیر چمدان: اگر بار مسافر تاخیر داشته باشد و در موعد مقرر تحویل داده نشود، شرکت موظف است هزینه وسایل ضروری مانند لوازم بهداشتی،  لباس و ... را تا رسیدن بار به دست مسافر پرداخت نماید.
 • پرداخت هزینه‌ها در صورت گم شدن وسایل: اگر بار مسافر در کشور مقصد گم شود و تا 21 روز پیدا نشود، شرکت موظف است خسارت فرد را با توجه به شرایطی که در بیمه‌نامه ذکر شده است، پرداخت نماید.
 • جستجو و ارسال وسایل گمشده: در صورتی که وسایل مسافر در کشور مقصد گم شود، شرکت بیمه موظف است در صورت پیدا شدن، آن‌ها را به دست فرد بیمه‌گزار برساند. فرد بیمه‌گزار در قبال دریافت بار باید خسارت پرداخت شده توسط شرکت را برگرداند.
 • پرداخت هزینه‌های مربوط مسائل حقوقی: در صورتی که فرد بیمه‌گزار در مقصد دچار مشکل شود و نیاز به پیگیری حقوقی داشته باشد، شرکت بیمه تمامی هزینه‌های مربوط به پیگیری حقوقی و دفاع فرد از خود را پرداخت می‌کند.
 • برگرداندن فرزندان بی‌سرپرست فرد بیمه‌گزار به کشور محل اقامت: در صورتی که فرد بیمه‌گزار در کشور مقصد فوت کند یا دچار حادثه شود به طوری که قادر به نگهداری از کودک خود نباشد، شرکت بیمه وظیفه دارد فرزند او را به کشور محل اقامتش برگردانده و به خانواده یا یک فرد مورد اعتماد تحویل  دهد.

بیمه مسافرتی


همان‌طور که دیدیم، بیمه مسافرتی یکی از گزینه‌های بسیار مهم و حیاتی در سفرهای خارجی است و داشتن آن مزیت‌های زیادی برای شخص بیمه‌گزار دارد. پیشنهاد می‌کنیم قبل از دریافت بیمه‌نامه حتما شرکت‎‌های ارائه دهنده بیمه مسافرتی را مورد مطالعه قرار داده و بهترین آن‌ها را برای بستن قرارداد انتخاب نمایید. توجه داشته باشید که بیمه‌نامه‌ای که امضا می‌کنید چه مواردی را در برمی‌گیرد و سقف هزینه‎‌های آن چقدر است. در واقع بیمه سفر شما همان مواردی را پوشش می‌دهد که در بندهای بیمه نامه‌تان ذکر شده است. سقف هزینه‌هایی که بیمه در مقابل حوادث ایجاد شده پرداخت می‌کند و مدت اعتبار آن نیز در بیمه‌نامه بیان می‌شود.


تور جام جهانی 2022 قطر

تور جام‌جهانی 2022 قطر

نظرات

نظر، تجربه و سوال خود را بنویسید.

با ثبت نظر خود در مورد این تور، به دیگر مسافران برای داشتن تجربه بهتر کمک کنید.

نظرات

بستن

نظر، تجربه و سوال خود را با ما در ارتباط بگذارید