نکات عجیب و جذاب در مورد پاسپورت کشورهای مختلف
حامد مقتدایی 1398/12/14 2163 بازدید 0 نظر زمان تقریبی مطالعه دقیقهدر ارتباط با پاسپورت کشورهای مختلف جهان، نکات عجیب‌و‌غریب و جالب‌توجهی وجود دارد که داشتن یک سری اطلاعات عمومی و اولیه درموردشان خالی از لطف نیست.


همه‌ پاسپورت‌ها چهاررنگ دارند.


همه پاسپورت‌های ملی در چهار رنگ قرمز، آبی، سبز و سیاه دیده می‌شوند و فقط از این چهار رنگ استفاده می‌شود. 81 کشور پاسپورت آبی، 65 کشور پاسپورت قرمز، 45 کشور پاسپورت سبز و 7 کشور پاسپورت سیاه دارند.


جالب‌ترین-پاسپورت‌های-کشورهای-جهان


معمولاً پاسپورت کشورهای اروپایی قرمز رنگ است، اما پاسپورت‌ کشورهای شمال و جنوب قاره آمریکا، آبی رنگ هستند. کشورهای مسلمان نیز به علت اهمیت این رنگ در مذهب‌شان، به رنگ سبز می‌باشد.
پاسپورت کشورمان ایران نیز در بین کشورهای دارای پاسپورت قرمز رنگ جای می‌گیرد.


2. اماراتی‌ها پرقدرت‌ترین پاسپورت جهان را دارند.


با داشتن یک پاسپورت آلمانی می‌توانید به 178 کشور جهان بدون نیاز به اخذ ویزا سفر کنید. از پاسپورت‌های قدرتمند بعدی جهان در این فهرست در رده دوم کشورهای آلمان، فنلاند، لوگزامبورگ و اسپانیا (مجوز ورود به 171 کشور جهان بدون نیاز به اخذ ویزا) و در رده سوم نیز کشورهای دانمارک، ایتالیا، هلند، اتریش، پرتغال، سوئیس، ژاپن، کره جنوبی، ایرلند و ایالات متحده آمریکا (مجوز ورود به 170 کشور جهان بدون نیاز به اخذ ویزا) قرار دارند.
در انتهای این فهرست، کشورهایی جای دارند که اخیراً جنگ را تجربه کرده‌اند. کشور افغانستان در رتبه 91 (دارای مجوز ورود بدون ویزا به 35 کشور)، عراق در رتبه 90 (دارای مجوز ورود بدون ویزا به 37 کشور) و سوریه در رتبه 89 (دارای مجوز ورود بدون ویزا به 40 کشور) قرار دارند.
و جالب است بدانید که با داشتن پاسپورت ایران می‌توان به 49 کشور جهان بدون ویزا سفر کرد و در رتبه 83 جهان در کنار کره شمالی و لیبی جای دارد.


3. در برخی پاسپورت‌ها ویژگی‌های پنهانی نهفته شده است.


هر صفحه از پاسپورت کانادایی‌ها، یک تصویر متفاوت از نمادهای مهم ملی زیر نور فرابنفش دیده می‌شود. صفحات یک پاسپورت نروژی نیز نمایانگر تصویر نورهای شمالی تحت نور فرابنفش است.
پاسپورت‌های فنلاند و اسلوونی نیز به مانند کتاب‌های فلیپ هستند. اگر یک پاسپورت فنلاندی را به دست بگیرید و آن را به سرعت ورق بزنید، در گوشه پایین و سمت راست آن، شاهد دویدن یک موش خواهید بود.


تاثیر-نورفرابنفش-در-پاسپورت‌های-کشورهای-جهان


4. کار هنری پاسپورت‌های ایالات متحده، اجرایش شش سال زمان برد.


زمانی‌که پاسپورت‌های الکترونیکی در سال 2007 در ایالات متحده معرفی شدند، مقامات از این فرصت استفاده کردند و کمیته‌ای 6 سال زمان گذاشت تا به صفحات جدید، یک طراحی زیبا و منحصربه‌فرد ببخشد. کار هنری، شامل تصاویر میهن‌پرستانه‌ای همچون پرچم آمریکا، عقاب طاس و کوه راشمور را شامل میشد.


5. در پاسپورت نیکاراگوئه، 89 ویژگی امنیتی وارد شده است.


پاسپورت‌های نیکاراگوئه را می‌توان یکی از دشوارترین اسناد برای جعل در سراسر جهان دانست. ویژگی‌های امنیتی متعددی همچون بارکدهای زیست‌‌بعدی، هلوگرام‌ها، و واترمارک‌ها در آن دیده می‌شود. دشواری تلاش برای جعل، عامل بازدارندگی بسیار فوق‌العاده‌ای دربرابر کلاهبرداران و شیادان است.


6. گران‌قیمت‌ترین پاسپورت جهان متعلق به ترکیه است.


پاسپورت‌های ترکیه هزینه‌ای نجومی برابر با 250 دلار آمریکا دارند. یک شهروند با دستمزد عادی در ترکیه، باید برای دریافت چنین پاسپورتی، 95 ساعت باید کار کند. در رتبه‌های بعدی، استرالیا، سوئیس، مکزیک و ایالات متحده آمریکا با هزینه‌های به ترتیب 206، 159، 155 و 135 دلاری قرار دارند.
و ارزان‌ترین پاسپورت جهان نیز متعلق به کشور سوازیلند با هزینه 3 دلاری است.


7. پاسپورت‌های اسپانیایی صادرشده برای شهروندان عالی‌رتبه‌اش، تاریخ انقضاء ندارد.


اعتبار استاندارد یک پاسپورت معمولی، بین 5 الی 10 سال است. بااین‌حال، شهروندان عالی‌رتبه اسپانیا، پاسپورت‌شان تاریخ انقضاء ندارد.


انواع-مهرها-روی-پاسپورت‌های-کشورهای-جهان


اسپانیا یکی از بالاترین نرخ‌های امید به زندگی در جهان را داراست، و جای تعجب نیست که پاسپورت‌هایشان بیش از 20 سال اعتبار داشته باشند.


8. واتیکان روی پاسپورت‌ها مهر نمی‌زند.


دریافت یک مهر بازدیدکننده روی پاسپورت برای اینکه نشان دهد شما در یک کشور خارجی بوده‌اید، مسئله‌ای رایج و طبیعی است. این مهرها در طرح‌های مختلفی زده می‌شوند: در پرو، مهرشان نمایانگر یک ماچو پیچوی کوچک است و مهر شیلی، نمایانگر جزیره ایستر.
اما، در کوچکترین کشور جهان، واتیکان، هیچ کنترل مهاجرتی صورت نمی‌گیرد. کل این کشور در داخل شهر رم واقع شده است.


9. اگر وزن‌تان کم شود، در آمریکا باید پاسپورت‌ تازه بگیرید.


در ایالات متحده، اگر وزن‌تان خیلی زیاد یا کم شد، جراحی صورت داشتید، یا تتو و پیرسینگ برداشتید و اضافه کردید، باید تصویر پاسپورت‌تان را تغییر دهید.


پاسپورت-ایالات-متحده


در این مقاله از مجله گردشگری کایت ما شما را با دانستنی‌های مفید و کاربردی از نکات عجیب‌وغریب و جذاب و جالب‌توجه بیشتر پاسپورت‌های کشورهای جهان آشنا کردیم. اگر قصد سفر به کشورهای خارجی را دارید، می‌توانید با شماره تلفن 02175097700 تماس بگیرید تا کارشناسان کایت شما را درخصوص ثبت نام در تورهای خارجی راهنمایی کنند.

تورهای اقساطی کایت

خرید تور اقساطی

نظرات

نظر، تجربه و سوال خود را بنویسید.

با ثبت نظر خود در مورد این تور، به دیگر مسافران برای داشتن تجربه بهتر کمک کنید.

نظرات

بستن

نظر، تجربه و سوال خود را با ما در ارتباط بگذارید