باداب سورت دومین میراث طبیعی ایران در فهرست آثار ملی
14164 بازدید 0 نظر


آیا تا به حال کنجکاو شده‌اید که اولین و دومین میراث طبیعی ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران کدام اند؟ اولین میراث طبیعی ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران، کوه دماوند است که اصلا جای تعجبی در انتخاب آن نیست. اما جالب است بدانید که عنوان دومین میراث طبیعی این لیست، به باداب سورت تعلق گرفته. شاید بسیاری از گردشگران اصلا نام باداب سورت را هم نشنیده باشند. اما باید بدانید که علاوه بر دومین میراث طبیعی ثبت شده ایران، دومین چشمه آب شور جهان نیز به شمار می‌آید! آب این چشمه‌ در پلکان‌های تراورتنی خیره کننده‌ای جریان پیدا می‌کند و باعث خلق منظره‌ای منحصر به فرد می‌شود. با کایت همراه شوید تا تور باداب سورت را به شما معرفی کنیم تا این پدیده طبیعی زیبا را بهتر بشناسید. 

برای مشاهده تورهای باداب سورت بر روی "تور باداب سورت" کلیک کنید.

باداب سورت کجاست؟ 

چشمه باداب سورت در مرزبندی کشوری، جزئی از استان مازندران به حساب می‌آید. باداب سورت در قسمت جنوبی ساری و در بخش چهاردانگه قرار دارد. اگر دقیق تر نگاه کنیم، این پلکان‌های تراورتنی زیبا بین روستاهای مال خواست و اروست واقع شده‌اند. جالب است بدانید که بخش شمالی این چشمه، پوشیده از جنگل‌های سوزنی برگ است و به همین خاطر است که آب و هوای چشمه باداب سورت بسیار خنک و کوهستانی است. اگر به دنبال وجه تسمیه باداب سورت می‌گردید، باید بدانید که باداب به معنای آب گازدار بوده و سورت، شدت اثر معنا می‌دهد.

باداب سورت کجاست؟

دیدنی‌های تور باداب سورت 

قطعا پیش از اینکه در تور باداب سورت شرکت کنید، می‌خواهید در مورد دیدنی‌هایی که در آنجا انتظار شما را می‌کشند اطلاعاتی داشته باشید. قبل از هر چیز باید گفت که مشابه این پدیده طبیعی را می‌توان تنها در ترکیه دید. یعنی در دنیا پس از ترکیه، تنها جایی که چنین چشمه آب شور و پلکان‌های تراورتنی را دارد، ایران است. پس در حقیقت شما در تور باداب سورت می‌توانید یکی از جاذبه‌های خاص بین المللی را ببینید. باداب سورت یکی از عجیب‌ترین چشمه‌های جهان است که حالت منحصر به فرد آن سالانه گردشگران زیادی را جذب خود می‌کند. 

یک تپه را تصور کنید که از پلکان‌های مختلف تشکیل شده. آب در بالاترین بخش تپه از دل سنگ می‌جوشد و به سمت پایین سرازیر می‌شود. آب شور باداب سورت یک آب شور معمولی نیست و املاح زیادی همانند آهن، مس، آهک، نمک و گوگرد دارد. در مرور زمان، جریان آب باعث شده تا در این پلکان‌های تراورتنی، صد‌ها حوضچه مختلف ایجاد شود. آب از چشمه جوشیده و پله پله به سمت پایین سرازیر می‌شود. در هر پله حوضچه‌ها را پر کرده و به سمت پایین می‌آید. رسوبات بر اساس چگالی خود در هر حوضچه باقی می‌مانند و آبی زلال‌تر به سمت پایین جاری می‌شود. به همین دلیل حوضچه‌های بالایی املاح و رسوبات زیادی دارند و آب آنها کدرتر است. به این ترتیب برای درمان امراض مختلف بسیار مناسب خواهند بود. 

از طرف دیگر تصور کنید که پشت این همه زیبایی، نمای جنگل ‌های برگ سوزنی را خواهید دید. شما می‌توانید داخل حوضچه‌های آب رفته و نسیم خنک جنگل را روی صورت خود احساس کنید. باداب سورت را باید یک ترکیب جادویی از جاذبه‌های مختلف طبیعی دانست.

دیدنی‌های تور باداب سورت


حوضچه‌های رنگارنگی که در تور باداب سورت خواهید دید

نکته جالب توجه از نظر اکثر گردشگران، آب این حوضچه‌ها است. حوضچه‌های هر پلکان بر اساس تراکم رسوبات خود، رنگی منحصر به فرد دارند. به عنوان مثال رسوبات آهن باعث قرمز شدن آب می‌شوند و با رسوبات مس، آب به رنگ سبز در می‌آید. برخی حوضچه‌ها به خاطر وجود گوگرد به رنگ زرد هستند و آنهایی که آهک زیادی دارند، به رنگ شیری در آمده‌اند. 

به همین دلیل هر یک از این حوضچه‌ها، رنگ، مزه و بوی متفاوتی دارند و برای درمان کردن یک بیماری خاص مناسب هستند. برخی از آنها می‌توانند برای کاهش درد میگرن مناسب باشند در حالی که حوضچه‌ای دیگر می‌تواند دردهای مفصلی را کاهش دهد. در حقیقت انگار چشمه باداب سورت یک ساختمان پزشکان است که در هر طبقه یک بیماری خاص را درمان می‌کند! پزشکان توصیه می‌کنند کسانی که دارای سینوزیت مزمن هستند، حتما به استخر آب شور باداب سورت بروند. همچنین همه افراد می‌توانند با نوشیدن از حوضچه آب ترش، اکثر سموم بدن خود را دفع نمایند. پس برای حفظ سلامت خود باید تور باداب سورت را انتخاب کنید! 

حوضچه‌های رنگارنگی که در تور باداب سورت خواهید دید


امکانات اقامتی، رفاهی و خدماتی باداب سورت

نزدیک‌ترین آبادی به چشمه باداب سورت، روستای اروست است. معمولا تور باداب سورت جزء تورهای یک روزه محسوب می‌شود. اما اگر به هر دلیلی قصد اقامت در این منطقه را پیدا کردید، باید به روستای اروست مراجعه کنید. در این روستا، محلیان منطقه اتاق‌هایی را به مسافران کرایه می‌دهند. حتی اگر بخواهید می‌توانید به حسینیه روستا رفته و شب را به صورت رایگان در اروست سپری کنید. اینها تنها گزینه‌های نزدیک باداب سورت به شمار می‌آیند. پس اگر این گزینه‌ها برای شما مناسب نیستند، باید راهی ساری شوید. 

در اطراف چشمه‌ باداب سورت خبری از امکانات رفاهی و خدماتی نیست. اما اگر به دنبال نمازخانه، سرویس بهداشتی یا سوپرمارکت و رستوران می‌گردید، باید به روستای اروست مراجعه کنید. پس پیش از حرکت به سمت چشمه، این مسائل را در نظر بگیرید. 

امکانات اقامتی، رفاهی و خدماتی باداب سورت

چه وسایلی باید همراه خود داشته باشیم؟ 

در تور باداب سورت نیاز به وسایل خاصی نخواهید داشت. بهتر است سبک سفر کنید و تنها یک کوله پشتی همراه داشته باشید. حتما حوله و یک دست لباس تمیز همراه خودتان بیاورید، زیرا قطعا خیس خواهید شد. بهتر است برخی وسایل خود را در زیپ کیپ قرار دهید تا دچار آسیب دیدگی نشوند. یک وعده غذای سبک مثل یک لقمه نان و پنیر و یک بطری آب در کوله پشتی خود داشته باشید. کفش پیاده روی را فراموش نکنید. در فصل تابستان بهتر است از کرم ضد آفتاب و کلاه آفتاب گیر استفاده کنید. 

چه وسایلی باید همراه خود داشته باشیم؟

بهترین زمان برای تور باداب سورت 

همانطور که اشاره کردیم، باداب سورت در میان مناطق کوهستانی قرار گرفته. به همین دلیل قطعا باید انتظار داشته باشید که فصل پاییز و زمستان، هوا در اینجا بسیار سرد خواهد شد. اما با این حال باداب سورت در پاییز هم زیبایی‌های منحصر به فرد خود را دارد. ولی بهترین زمان برای تور باداب سورت را باید اردیبهشت ماه دانست. در این زمان، جنگل‌های اطراف بسیار سرسبز هستند و هوا بهاری و لذت بخش است. از طرف دیگر به دلیل حجم بارندگی در این ماه، فشار آب چشمه بسیار زیاد است و می‌توانید از حوضچه‌های پر آب آن لذت ببرید. 

بهترین زمان برای تور باداب سورت

دسترسی به باداب سورت 

بهترین روش برای بازدید از این چشمه آب شور زیبا، تور باداب سورت است. معمولا این حجم از رانندگی برای یک سفر یک روزه خسته کننده خواهد بود. پس بهتر است از تور استفاده کنید. از ساری تا باداب سورت حدود دو ساعت و نیم راه پیش رو خواهید داشت. هرچه به چشمه باداب سورت نزدیک تر می‌شوید، رانندگی دشوارتر خواهد شد و به دلیل خاکی بودن جاده، بیش از 10 کیلومتر در ساعت نمی‌توانید سرعت داشته باشید. 

بهترین مسیر این است که از سمنان به سمت سه راه تلمادره رفته و از آنجا عازم باداب سورت شوید. از سه راه تا باداب سورت تنها حدود 20 دقیقه راه است. اما اگر قصد حرکت از ساری را دارید، باید به کیاسر رفته و از آنجا حدود یک ساعت و نیم در راه باشید تا به سه راه تلمادره برسید. بهتر است قید سفر با وسایل نقلیه عمومی را بزنید، زیرا هیچ اتوبوسی بیشتر از سه راه تلمادره شما را نمی‌رساند و از آنجا باید به دنبال یک وسیله شخصی باشید تا به چشمه برسید. 

دسترسی به باداب سورت

جاذبه‌های اطراف باداب سورت 

به احتمال زیاد تا به حال نام دریاچه زیبای چورت را شنیده‌اید. این دریاچه شگفت انگیز دقیقا در 80 کیلومتری باداب سورت قرار دارد. به همین دلیل بهتر است در سفر خود به باداب سورت، حتما از این دریاچه تماشایی که به شکل بیضی است، هم دیدن فرمایید. این دریاچه در میان جنگلی انبوه قرار گرفته و فضایی بسیار آرامش بخش دارد. شما  می‌توانید ساعت‌ها کنار این دریاچه بنشینید و از دیدن زیبایی های طبیعت لذت ببرید. 

جاذبه‌های اطراف باداب سورت

نکته‌ای که باید به یاد داشته باشید 

باید به یاد داشته باشید که در تور باداب سورت ، حین راه رفتن، تنها از مسیر خاکی استفاده کنید. بسیاری از بازدیدکنندگان روی سنگ‌های آهکی قدم می‌گذارند. این کار باعث تخریب سنگ‌ها می‌شود و بر اساس گفته کارشناسان، حدود 300 سال طول می‌کشد تا این سنگ‌ها ترمیم شوند. این جاذبه طبیعی چیزی است که هر ایرانی باید به وجود آن افتخار کند. پس بهتر است از آن به خوبی محافظت کنیم. 

خب همراهان عزیز، نظر شما در مورد تور یک روزه باداب سورت چیست؟ به نظر شما این چشمه چقدر خواص درمانی دارد؟ آیا تا به حال از خواص درمانی آن استفاده کرده‌اید؟ از نظر شما بهترین راه برای سفر به باداب سورت چیست؟ آیا چندین ساعت رانندگی برای چند ساعت بازدید منطقی به نظر می‌رسد؟ فراموش نکنید که با کایت می توان بر فراز آسمان سفر کرده و آرامش را حس کرد! 

نظر، تجربه و سوال خود را با ما در ارتباط بگذارید

اطلاعات زیر را پر کنید