پاسپورت چیست؟معرفی انواع پاسپورت و مراحل دریافت آن
حامد مقتدایی 1398/10/11 8439 بازدید 0 نظر زمان تقریبی مطالعه دقیقهاگر کلمه پاسپورت به گوشتان خورده و قصد سفر به خارج از کشور را دارید و می‌خواهید با یکی از محبوب‌ترین اسناد رسمی کشور آشنا شوید، با ما همراه باشید.


پاسپورت چیست؟ مشخصات ظاهری، انواع، مراحل و شرایط دریافت آن

در این مقاله توضیحاتی کامل و جامع در ارتباط با پاسپورت و همه آن‌چیزی که باید پیرامونش بدانید، آورده شده است. 


پاسپورت یا گذرنامه چیست؟

پاسپورت یا گذرنامه، نوعی مدرک رسمی بوده که از سوی دولت هر کشور بمنظور سفرهای بین‌المللی صادر می‌گردد. در پاسپورت مشخصاتی همچون ملیت، تاریخ تولد، محل تولد، تصویر و امضای دارنده آن و برخی اطلاعات دیگر درج شده و دارنده آن در حین ورود و خروج به کشور خود یا سایر کشورها باید آن را به مسئولات کنترل پاسپورت ارائه کند. 

صدور پاسپورت در انحصار دولت هر کشور بوده و هیچ سازمان یا فردی نمی‌تواند برای خود یا دیگری چنین مدرک رسمی را صادر نماید. قوانین مرتبط با گذرنامه در کشورها بسته به شرایط اختصاصی دولت آن وضع شده و مقررات یکسانی برایش در سراسر جهان وجود ندارد. 


پاسپورت


در کشوری همچون بریتانیا، شهروندان براساس معیارهایی خاص دسته‌بندی‌ می‌شوند و در کشور کره شمالی که به داشتن قوانین عجیب‌وغریب مشهور است، شمار محدودی از شهروندان توانایی اخذ پاسپورت را داشته و سایرین برای تردد بین شهر و روستاهای داخلی کشورشان نیاز به دریافت مجوز از مراکز قانونی و دولتی دارند. در بیشتر کشورها داشتن یک پاسپورت مجاز است، اما در برخی کشورها مانند استرالیا، سوئیس، فرانسه، یونان و بیشتر کشورهای اروپایی داشتن بیش از یک پاسپورت قانونی است. 

مدت زمان اعتبار پاسپورت‌ها در کشورهای سراسر جهان با توجه به شرایط دولتی، یکسان نبوده و در ایران این اعتبار 5 ساله و در ایالات متحده آمریکا 10 ساله درنظر گرفته شده است. البته کشورهای بریتانیا و آمریکا، قوانین محدودکننده‌ای وجود دارد: افراد زیر 16 سال، اعتبار پاسپورت‌شان 5 ساله بوده و پس از این سن باید مجدداً نسبت به دریافت گذرنامه اقدام کنند. 


انواع پاسپورت

در جدول زیر به ارائه توضیحاتی مختصر درارتباط با انواع پاسپورت می‌پردازیم: 

معمولی

توریستی

رایج‌ترین نوع پاسپورت بوده که بیشتر شهروندان بنابه‌درخواست آن را دریافت می‌کنند.

خدماتی

رسمی

برای کارکنان دولتی جهت انجام امور محوله در ارتباط با دولت صادر می‌گردد.

دیپلماتیک

سیاسی

برای افراد سرشناس سیاسی یک کشور در سفرهای رسمی بین‌المللی صادر می‌گردد.

اضطراری

موقت

به مدت بسیار محدود و برای افرادی صادر گشته که به دلایلی همچون گم کردن پاسپورت یا به سرقت رفتن آن، قادر به ارائه پاسپورت نبود و با اخلال در سفر مواجه شده‌اند و تاریخ انقضای آن‌ها بسیار کم است.

اشتراکی

-

زمانی صادر می‌گردد که گروهی قصد سفر به یک مقصد واحد را داشته باشند، همچون ورزشکاران برای شرکت در مسابقات بین‌المللی ورزشی.

خانوادگی

-

برای یکی از اعضای خانواده صادر شده و دارنده می‌تواند با داشتنش سایر افراد را در سفر همراهی کند، اما بدون حضور وی، سایر اعضا سفرشان با اشکال مواجه می‌شود.

داخلی

-

برای سفر شهروندان داخل یک کشور طراحی‌شده و انجامش جهت کنترل مهاجرت‌ها و شمار سفرهای بین شهری صورت گرفته است.

پاسپورت‌های ایران تنها سه مورد اول را شامل شده و در دو نوع کاغذی و بایومتریک (برای جلوگیری از جعل و تقلب) طراحی و صادر می‌گردند. 


پاسپورت-قدیمی


مشخصات ظاهری پاسپورت

ظاهر پاسپورت‌های کشورهای متفاوت با هم فرق داشته، اما یک سری ویژگی‌ها هست که از سوی سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی (ICAO) وضع شده که دولت‌ها را ملزم کرده تا مشخصات زیر را رعایت کنند:

1. ابعاد پاسپورت: 88 در 125 میلی‌متر

2. تعداد برگه‌های پاسپورت

3. اطلاعات ضروری برای ثبت در پاسپورت: نام و نام خانوادگی، ملیت، تصویر، امضاء، مشخصات عکس دارنده گذرنامه و...

4. جلدی با طراحی نام کشور صادرکننده و نماد آن کشور

5. داشتن حداقل 8 صفحه خالی با فضای کافی جهت مهر ویزا

و اینکه عموم کشورها در سراسر جهان از زبان انگلیسی در گذرنامه‌های خود استفاده می‌کنند. 


انواع-پاسپورت


مراحل و شرایط دریافت پاسپورت

برای دریافت پاسپورت در ایران می‌توانید با مراجعه به دفاتر پلیس+10 و ارائه درخواست‌تان مبنی بر دریافت پاسپورت و ارائه مدارک لازم (با توجه به مدارک و شرایط لازم برای آقایان و بانوان) و پرداخت هزینه‌های مربوطه، منتظر بمانید که ظرف 6 الی 8 روز کاری پاسپورت‌تان آماده شده و در درب منزل آن را با ارائه رسید به مامور پست، دریافت کنید. 

شرایط خاصی برای بانوان و آقایان در ارائه درخواست مربوط به پاسپورت وجود دارد که تعدادی از آن به شرح زیر است: 

برای بانوان: اجازه محضري برای بانوان متأهل از سوی همسر، ارائه اصل گواهي فوت همسر يا اصل شناسنامه باطل‌شده همسر فوت‌شده، ارائه اصل طلاق‌نامه برای بانوان مطلقه

برای آقایان: ارائه اصل و کپي کارت پايان خدمت يا معافيت هوشمند و يا موافقت‌نامه سازمان وظيفه عمومي برای مشمولین.


افرادی که پاسپورت برایشان صادر نمی‌شود

گروه‌ها و افراد زیر نمی‌توانند برای خروج از کشور درخواست صدور پاسپورت دهند: 

1. افرادی که براساس اعلام کتبی مقامات قضایی اجازه خروج از کشور را نخواهند داشت.

2. افرادی که در خارج از کشور ایران دارای سوءپیشینه هستند. 

3. افرادی که سفرشان به خارج از کشور بنا به تشخیص مقامات قضایی مخالف مصالح جمهوری اسلامی ایران است. 

4. افرادی که دارای بدهی مالیاتی و اجرایی دادگستری و ثبت اسناد هستند. 


نمایی-از-پاسپورت


در این مقاله از مجله گردشگری کایت ما شما را با دانستنی‌های مفید و کاربردی در ارتباط با پاسپورت، مشخصات ظاهری، انواع، مراحل، شرایط دریافت آن و افرادی که نمی‌توانند درخواست پاسپورت دهند، آشنا کردیم. اگر قصد سفر به خارج از کشور را دارید، می‌توانید با شماره تلفن 02175097700 تماس بگیرید تا کارشناسان کایت شما را درخصوص ثبت نام در تورهای خارجی راهنمایی کنند.

بنر وان سیما شوق

نظرات، تجربیات و سوالات

ارسال پیام

نظر، تجربه و سوال خود را با ما در ارتباط بگذارید

بستن