افراد بسیاری در سراسر جهان هستند که بیماری خاصی داشته و برای درمان در کشور خود به نتیجه نرسیده‌اند. اغلب این افراد تصمیم می‌گیرند برای درمان بیماری خود به کشور دیگری سفر کرده و روند درمان خود را در آن کشور پیگیری نمایند. گام اول در این راه اقدام به اخذ ویزای درمانی آن کشور است که برای این منظور باید مراحل مختلفی پشت سر گذاشته شود. در این مقاله تصمیم داریم در مورد ویزای درمانی و نکات مرتبط با آن اطلاعاتی در اختیارتان قرار دهیم تا در صورت نیاز بتوانید از این اطلاعات استفاده کنید، پس تا انتهای مقاله ما را همراهی نمایید.

ویزای درمانی یا پزشکی (medical visa) چیست؟

افرادی که دارای نوعی بیماری جسمی هستند که در کشور خودشان قابل درمان نیست یا هزینه‌های درمان در کشورشان بالاست برای درمان این بیماری و برخورداری از تجهیزات پزشکی پیشرفته به کشورهای دیگر که دارای این تجهیزات هستند یا هزینه‌ی درمان در آن‌ها پایین‌تر است سفر می‌کنند، برای انجام این سفر فرد باید ویزای درمانی یا پزشکی کشور مقصد را اخذ نماید. ویزای درمانی یکی از انواع ویزاست که در زمان کوتاهی صادر می‌شود و فرد متقاضی با داشتن آن بدون هیچ دغدغه و نگرانی می‌تواند به درمان بیماری خود در کشور مقصد بپردازد.

ویزای_درمانی

اخذ ویزای پزشکی چه شرایطی دارد؟

در گذشته ویزای درمانی تنها برای درمان بیماری‌ها به افراد تعلق می‌گرفت، برای مثال افرادی که بیماری‌هایی مانند تومور مغزی، تومور چشم، تومور نخاع یا ستون فقرات، تومور گوش، تومور کبد، تومور کلیه، تومور ریه، تومور پانکراس، تومور رحم و تخمدان، تومور سینه، تومور شش، تومور مغز استخوان، تومور پروستات را داشتند یا اعمال جراحی بزرگ، عمل‌های پیوند عضو و جراحی‌های تعویض زانو، لگن و... انجام داده بودند می‌توانستند ویزای درمانی سایر کشورها را دریافت نمایند. اما امروزه دایره‌ی فعالیت‌هایی که ویزای درمانی به آن‌ها تعلق می‌گیرد بسیار وسیع‌تر شده و جراحی‌های زیبایی، چک آپ، مراقبت از پوست و مو و حتی استفاده از چشمه‌های آب معدنی کشور مقصد نیز، در این حوزه قرار می‌گیرد. افراد می‌توانند برای انجام هر کدام از این فعالیت‌ها در یک کشور اقدام به اخذ ویزای درمانی آن کشور نمایند.

اخذ ویزای پزشکی چه مراحلی دارد؟

هر فرد برای اخذ ویزای درمانی، باید مراحل زیر را طی کند:

ابتدا باید در کشور خود از یک پزشک متخصص یک گواهی که نشان دهنده‌ی بیماری اوست دریافت کند، سپس اقدام به دریافت یک دعوت نامه از طرف یک کلینیک یا بیمارستان در کشور مقصد نماید، ( که این کار معمولا به وسیله‌ی شرکت‌های تسهیلگر انجام می‌گیرد). در مرحله‌ی بعد با همراه داشتن گواهی پزشک، دعوت نامه و سایر مدارک که به صورت کامل و دقیق آماده شده، به سفارت کشور مورد نظر در کشور محل اقامت خود مراجعه کرده و پس از انجام مصاحبه منتظر می‌ماند تا ویزای درمانی‌اش صادر گردد.

ویزای_درمانی

برای اخذ ویزای پزشکی چه مدارکی مورد نیاز است؟

فرد متقاضی برای دریافت ویزای درمانی باید مدارک زیر را به طور کامل و مرتب آماده نماید:

 • پاسپورت شخص متقاضی (که حداقل باید 6 ماه اعتبار داشته باشد) و کپی از صفحات آن
 • عکس مناسب برای ویزای درمانی
 • تکمیل فرم درخواست ویزای پزشکی به صورت خوانا
 • بیمه‌ی مسافرتی و کپی از آن
 • دعوت نامه‌ی رسمی از طرف یک مرکز درمانی معتبر درکشور مقصد (در این دعوت نامه باید زمان شروع درمان، مدت زمان لازم برای معالجه و هزینه‌های درمان، با دقت و کامل ذکر شود)
 • نامه‌ای با مهر رسمی از طرف یک پزشک متخصص در کشور محل اقامت فرد متقاضی در مورد بیماری و نحوه‌ی درمان او
 • رزومه‌ای که در آن تمامی اطلاعات فرد ذکر شود، اطلاعاتی از قبیل مشخصات فردی، آدرس و شماره تماس خود فرد، همراهان و میزبانش، تحصیلات فرد، شغل فرد و... .
 • آزمایشات و فعالیت‌های انجام شده برای بیمار مانند سونوگرافی، رادیوگرافی، سی تی اسکن و... که باید جدید باشند

نکته

 • مدارک باید به طور کامل و دقیق جمع آوری شود در غیر این صورت اجازه‌ی صدور ویزای پزشکی برای فرد صادر نمی‌شود

هزینه‌ی اخذ ویزای پزشکی چه میزان است؟

هر فرد باید برای دریافت ویزای درمانی 2 هزینه پرداخت کند:

 1. هزینه‌ای که بابت دریافت دعوت نامه‌ی بیمارستان یا مرکز درمانی کشور مقصد به شرکت تسهیلگر پرداخت می‌کند که این مبلغ برای کشورهای مختلف و شرکت‌های تسهیلگر گوناگون متفاوت است.
 2. هزینه‌ای که در هنگام حضور در سفارت کشور مقصد در محل اقامتش پرداخت می‌نماید که این مبلغ برای کشورهای مختلف متفاوت بوده و مقدار آن در سفارت کشور مقصد مشخص می‌گردد.

ویزای_درمانی

چه کشورهایی بیشترین متقاضی ویزای پزشکی را دارند؟

کشورهای بسیاری در سراسر جهان هستند که پذیرای گردشگران سلامت بوده و ویزای درمانی صادر می‌کنند، اما در میان همه‌ی این کشورها، کشورهای اروپایی خصوصا 3 کشور آلمان، انگلستان و سوئد در زمینه‌ی گردشگری سلامت و صدور ویزای درمانی پیشرو بوده و سالانه افراد بسیاری برای درمان بیماری‌ یا برخورداری از امکانات پزشکی و درمانی، به این کشورها سفر می‌کنند. هر کدام از این 3 کشور دارای ویژگی‌های منحصر بفردی هستند که سبب شده در زمینه‌ی گردشگری سلامت شهرت زیادی داشته باشند، برای مثال آلمان به سبب برخورداری از امکانات بسیار پیشرفته‌ی پزشکی، انگلستان به دلیل داشتن پزشکان متبحر و سوئد بخاطر پایین بودن هزینه‌های پزشکی نزد گردشگران سلامت بسیار محبوب هستند.

شرایط ویزای درمانی در ایران چگونه است؟

ویزای درمانی ایران (ویزای نوعT ) از چند سال اخیر به انواع ویزای ایران اضافه شده و یکی از ویزاهایی است که بسیار سریع صادر می‌شود، اعتبار ویزای درمانی ایران 30 روز است، یعنی فرد متقاضی می‌تواند با این ویزا به مدت 30 روز در ایران اقامت کرده و مراحل درمان بیماری‌اش را پشت سر بگذارد. ویزای درمانی ایران را به 2 روش می‌توان اخذ کرد:

 • دریافت ویزای درمانی فرودگاهی ایران

در سال‌های گذشته امکان دریافت ویزای درمانی ایران به صورت فرودگاهی فراهم شده و شهروندان کشورهای بسیاری می‌توانند در چندین فرودگاه‌ ایران، ویزای درمانی فرودگاهی دریافت کنند. البته در شرایط کنونی و به دلیل شیوع ویروس کرونا ویزای درمانی فرودگاهی ایران برای اتباع هیچ  یک از کشورهای جهان صادر نمی‌شود، این شرایط تا زمانی که این ویروس در سطح جهان شیوع دارد پابرجاست.

 • اقدام برای دریافت ویزای پرشکی ایران از طریق یک شرکت تسهیلگر

روش دوم برای دریافت ویزای درمانی ایران درخواست از یک شرکت تسهیلگر برای گرفتن دعوت نامه و پیگیری مراحل دریافت ویزای درمانی ایران می‌باشد، شما می‌توانید برای دریافت دعوت نامه‌ی رسمی به کایت که یکی از این شرکت‌های تسهیگر است مراجعه نمایید.

تمدید ویزای پزشکی چه مراحلی دارد؟

اگر مراحل درمان فردی که با استفاده از ویزای درمانی برای درمان بیماری‌اش به کشوری سفر کرده در مدت اعتبار ویزایش تمام نشود و فرد ناچار باشد مدت بیشتری در آن کشور بماند، فرد باید ویزای درمانی خود را تمدید کند، مدت تمدید ویزا در کشورهای مختلف متفاوت است، ولی در صورتی که فرد به زمان بیشتری برای درمان نیاز داشته باشد باید از طریق مراکز مسئول در کشور مقصد اقدام نموده و اجازه‌ی تمدید ویزایش را بگیرد.

در این مقاله شما را با ویزای درمانی و چگونگی اخذ و تمدید آن آشنا کردیم، در صورتی که قصد داشتید به عنوان گردشگر سلامت به کشور ایران سفر کنید می‌توانید با کایت تماس گرفته و از مشاوره‌ی کارشناسان ما استفاده کنید.

نظرات، تجربیات و سوالات

 • 1400/07/09

  من شهروند افغانستان و دارنده گرین کارت امریکا هستم میخواهم ویزای ایران دریافت کنم مشکل مریضی دارم و دیدن فامیل هم می‌روم چیطور می‌توانم به زودی ویزا دریافت نمایم؟؟؟

 • 1400/07/25

  سلام من ایرانی هستم برای دخترم که کانادا بدنیا اومده خواستم ویزای درمانی بگیرم امکانش هست؟

نظرات

نظر، تجربه و سوال خود را بنویسید.

با ثبت نظر خود در مورد این تور، به دیگر مسافران برای داشتن تجربه بهتر کمک کنید.

نظرات

بستن

نظر، تجربه و سوال خود را با ما در ارتباط بگذارید