بلیط NoShow چیست؟ منظور از نوشو NoShow چیست؟
زهرا نیرومند 1399/03/26 2059 بازدید 0 نظر زمان تقریبی مطالعه دقیقهشاید برایتان پیش آمده باشد که برای سفرتان کلی برنامه‌ریزی کرده‌اید و تمامی تدارکات لازم را دیده‌اید. حتی بلیط هواپیما را نیز از مدت‌ها پیش خریداری کرده‌اید، اما در روز موعود، سفرتان لغو شده و تمامی برنامه‌هایتان بهم خورده است. در این‌ موارد اولین چیزی که از ذهنتان خطور می‌کند، هزینه بلیط هواپیما و سوخت شدن آن است. اگر با قوانین کنسلی آشنایی نداشته باشید، حتما از خیر پولتان می‌گذرید و برای دریافت هزینه کنسلی بلیط نمی‌روید. برای این‌که متضرر نشوید، باید قوانین و مقررات تغییر و کنسلی بلیط هواپیما را بدانید تا در مواقع لزوم بتوانید حق و حقوق خود را از ایرلاین‌ها دریافت نمایید. در این مطلب قصد داریم شما را با اصطلاح NoShow آشنا کرده و اطلاعاتی را در مورد قوانین بلیط نوشو و کنسلی آن در اختیارتان قرار دهیم.


بلیط NoShow


در هر شغل، حرفه یا صنعت، اصطلاحات و عباراتی وجود دارد که سایر افراد با آن‌ها آشنایی ندارند و کمتر به دنبال شناخت آن هستند. صنعت گردشگری و در کنار آن شرکت‌های هواپیمایی نیز اصطلاحات و قوانینی دارند که مردم عادی معمولا از آن بی‌اطلاعند. گاهی این بی‌اطلاعی به ضرر افراد تمام می‌شود و آن‌ها از دریافت حقوق قانونی خود محروم می‌نماید. یکی از این اصطلاحات که در شرکت‌های هواپیمایی مطرح می‌شود، بلیط NoShow است.
نوشو در واقع به مسافری گفته می‌شود که به هر دلیلی، سفرش لغو شده و پرواز خود را انجام نداده است. بر اساس قوانین ایرلاین، در این حالت بخشی از هزینه بلیط خریداری شده به مسافر برگردانده خواهد شد. البته این در صورتی است که مسافر بلیط خود را به صورت سیستمی تهیه کرده باشد. اگر مسافر بلیط را چارتری خریده باشد، هیچ مبلغی به او برگردانده نخواهد شد و هزینه بلیط به طول کامل سوخت می‌شود. اصطلاح نوشو برای مسافرینی که 24 ساعت قبل از پرواز بلیط خود را کنسل کرده باشند نیز بکار می‌رود و همین قانون در مورد آن‌ها اجرا می‌شود. میزان هزینه برگردانده شده بر اساس شرکت هواپیمایی موردنظر، متفاوت است.
همان‌طور که گفتیم، واژه NoShow در مورد بلیط‌های سیستمی مطرح می‌شود و ربطی به بلیط‌های چارتری ندارد. در این‌جا ممکن است این سوال برایتان پیش آید که بلیط‌های سیستمی و چارتری چه تفاوتی باهم دارند؟ بهتر است با قوانین و مقررات کنسلی بلیط سیستمی و چارتری آشنایی داشته باشید تا خرید مناسب‌تر و بصرفه‌تری انجام دهید.


بلیط NoShow


بلیط‌های سیستمی و قوانین کنسلی آن


بلیط‌های سیستمی، بلیط‌هایی هستند که مستقیما از طریق ایرلاین‌ها یا نمایندگان فروش آن‌ها به مشتریان عرضه می‌شوند. این بلیط‌ها نرخ ثابتی دارند. تعرفه بلیط‌های سیستمی توسط سازمان هواپیمایی کشور تصویب شده و در همه‌جا یکسان است. خرید بلیط‌های سیستمی مزایایی دارد که عبارتند از:
بلیط‌های هواپیما بر اساس یک برنامه‌ریزی از قبل تعیین شده، عرضه می‌شوند. از این رو، امکان خرید آن از ماه‌ها قبل از سفر وجود دارد. هر زمان که بخواهید برای سفر خود برنامه‌ریزی کنید، می‌توانید به این بلیط‌ها دسترسی داشته باشید.
بلیط‌های سیستمی بر اساس سن تعرفه‌گذاری می‌شود. هزینه بلیط برای نوزادان و کودکان زیر 2 سال 15 درصد کل مبلغ بلیط و برای کودکان ۲ تا ۱۲ سال ، نیم بها محاسبه می‌گردد. خرید این نوع بلیط برای خانواده‌هایی که دارای فرزند هستند، مقرون بصرفه است.
اگر به هر دلیلی زمان پرواز شما تغییر کرد و تصمیم به لغو بلیط هواپیمایی خود را داشتید، به راحتی می‌توانید وارد سیستم رزرواسیون شده و بلیط خود را لغو کنید. هزینه خسارت کنسلی بلیط به کلاس پرواز و زمان لغو بستگی دارد. درصد خسارت دریافت شده در شرکت‌های هواپیمایی مختلف با یکدیگر متفاوت است. به عنوان مثال، میزان خسارت کنسلی هواپیمایی ایران‌ایر برای کلاس‌های J ،C ،Y ،V ،Q ،M ،N ،L ،O ،K ،S ،I ،X  نیم ساعت قبل از پرواز، 60 درصد مبلغ بلیط خواهد بود. مسافر در صورتی که نتواند خود را به پرواز برساند، می‌تواند پس از پرواز هواپیما نیز می‌توانید با کسر مبلغ جریمه، هزینه بلیط را دریافت نمایند.


بلیط‌های سیستمی و قوانین کنسلی آن


بلیط‌های چارتری و قوانین کنسلی آن


زمانی که آژانس‌های هواپیمایی تعدادی از صندلی‌های هواپیما یا تمامی آن‌ها را به صورت یک‌جا خریداری کنند، به آن‌ها چارترکننده گفته می‌شود و بلیط‌های خریداری شده نیز چارتر نامیده می‌شوند. بلیط‌های چارتر توسط آژانس‌های هواپیمایی به فروش می‌رسند و نرخ ثابتی ندارند. در واقع چارترکننده می‌تواند بلیط را به هر قیمتی که دوست دارد به مسافر خود بفروشد. در فصل‌های پرگردشگر، تعطیلات آخر هفته و زمان‌هایی که مسافر به تعداد کافی وجود دارد، بلیط‌ها به قیمت اصلی خود فروخته می‌شوند. در صورتی که مسافر کم باشد و صندلی هواپیما خالی بماند، چارترکننده برای این‌که کمتر متضرر شود، بلیط‌های خود را به قیمت پایین‌تری عرضه می‌کند. هرچه به زمان سفر نزدیک‌تر شویم، قیمت بلیط کاهش بیشتری پیدا می‌کند. به همین دلیل بلیط‌های چارتر در برخی مواقع بسیار ارزان‌تر از قیمت واقعی خود به فروش می‌رسد. البته در کنار قیمت مناسب بلیط، معایبی نیز وجود دارد که عبارتند از:


بلیط‌های ارزان در لحظات آخر سفر، حدود 15 روز قبل، عرضه می‌شوند. از این رو، شما نمی‌توانید از مدت‌ها قبل برای خرید بلیط اقدام نمایید. ممکن است زمان سفر شما برسد و هیچ بلیطی برای خرید وجود نداشته باشد. در واقع صندلی‌های هواپیما پر شده باشد. دقت داشته باشید که اگر بخواهید بلیط‌ خود را در روزهای پرگردشگر و لحظات آخر تهیه کنید، شاید مجبور به پرداخت هزینه بیشتری شوید.
هزینه بلیط‌های چارتری برای سنین مختلف یکسان است و فرقی باهم ندارد.
در صورتی که به هر دلیلی سفر شما لغو شود، امکان استرداد مبلغ برای بلیط چارتری وجود نخواهد داشت یا بسیار سخت خواهد بود. امکان استرداد بلیط ‌NoShow زمانی که به صورت چارتری خریداری کرده باشید، وجود ندارد و صددرصد هزینه بلیط سوخت خواهد شد. خسارت کنسلی بلیط یک روز قبل از پرواز ، 80 درصد مبلغ و دو روز قبل از پرواز 70 درصد مبلغ خریداری شده می‌باشد.


بلیط‌های چارتری و قوانین کنسلی آن


در این مقاله در مورد بلیط ‌NoShow صحبت کردیم و شما را با این اصطلاح هواپیمایی و قوانین مربوط به آن برای بلیط‌های سیستمی و چارتری آشنا نمودیم. همان‌طور که گفتیم ‌NoShow در بلیط‌های خریداری شده به صورت سیستمی، قابلیت استرداد مبلغ را دارد و مسافر می‌تواند با کسر خسارت تعیین‌شده، مابقی هزینه پرداخت‌شده برای بلیط را دریافت نماید. از این رو، اگر امکان این را می‌دهید که سفر شما به دلایل مختلف لغو شود یا عقب بیفتد، بهتر است بلیط خود را به صورت سیستمی تهیه نمایید تا در صورت عدم حضور در پرواز بتوانید بخشی از مبلغ بلیط را پس بگیرید. دقت داشته باشید که امکان دریافت هزینه بلیط پروازهای چارتری برای ‌NoShow وجود نخواهد داشت. وب‌سایت کایت امکان رزرو بلیط را به صورت آنلاین برای مسافران فراهم آورده و خرید را برای شما عزیزان آسان‌تر کرده است. برای آگاهی از پروازهای موجود در تاریخ موردنظر خود می‌توانید به بخش بلیط هواپیما مراجعه نمایید.

بنر وان سیما شوق

نظرات، تجربیات و سوالات

ارسال پیام

نظر، تجربه و سوال خود را با ما در ارتباط بگذارید

بستن