هزینه‌ سفر به وان در سال 99 چقدر است؟ هزینه تور + غذا + خرید
زهرا نیرومند 1399/04/11 23513 بازدید 0 نظر زمان تقریبی مطالعه دقیقه


وان، یکی از توریستی‌ترین شهرهای ترکیه است که به دلیل نزدیک بودن به ایران، امکان سفر زمینی و ارزان‌تر بودن، طرفداران بسیاری در بین ایرانیان دارد.  برای سفر به این شهر راه‌های مختلفی دارید. می‌توانید با استفاده از هواپیما به وان سفر کنید یا راه زمینی و استفاده از قطار، اتوبوس یا ماشین شخصی را انتخاب نمایید. در هر صورت باید با هزینه‌های حمل‌ونقل، اقامت‌گاه، غذا و ... در وان آشنایی داشته باشید تا بتوانید برنامه‌ریزی درست و دقیقی را انجام دهید. ادامه مطلب را دنبال نمایید تا با  هزینه‌ سفر به وان در سال 99 آشنا شوید.

همچنین پیشنهاد می‌کنیم برای مشاهده تورهای وان وارد صفحه "تور وان" شوید.

مدارک و هزینه‌های پیش از سفر

برای سفر به هر کشور خارجی، ابتدا باید گذرنامه‌ی خود را دریافت نمایید. برای دریافت گذرنامه باید به یکی از نزدیک‌ترین دفاتر پلیس+ 10 مراجعه نموده و درخواست خود را به همراه مدارک ارائه دهید. هزینه دریافت گذرنامه در سال 99 شامل:

 • هزینه دریافت شناسه : 1000 تومان
 • هزینه عوارض شهرداری: 3750 تومان
 • هزینه صدور گذرنامه: 100 هزار تومان
 • هزینه خدمات دفاتر پلیس+ ۱۰ و هزینه پست: 36.980 تومان

در کل می‌توان گفت هزینه دریافت گذرنامه در سال 99 چیزی حدود 141.730 تومان است.

از دیگر هزینه‌های سفر خارجی، هزینه دریافت ویزا است که در مورد کشور ترکیه موردنیاز نمی‌باشد. با توجه به توافقاتی که بین دو کشور ایران و ترکیه انجام شده است، ایرانیان عزیز برای سفرهای توریستی به ترکیه نیاز به دریافت ویزا ندارند و می‌توانند بدون ویزا به مدت 90 روز در این کشور اقامت داشته باشند. بنابراین، می‌توان هزینه سفر به وان و دیگر شهرهای ترکیه شامل هزینه ویزا نمی‌شود. البته به این نکته توجه داشته باشید که گذرنامه‌تان باید حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد تا اجازه ورود به کشور به شما داده شود.

مدارک و هزینه‌های پیش از سفر

راه‌های دسترسی به وان و هزینه‌ها

با توجه به این‌که شهر وان در مرز بین کشور ایران و ترکیه قرار دارد، امکان سفر زمینی به این شهر فراهم شده است.  برای سفر زمینی به وان راه‌های مختلفی پیش‌رو دارید که بر اساس شرایط خود می‌توانید یکی از وسایل نقلیه هواپیما، قطار، اتوبوس یا ماشین شخصی را انتخاب نمایید.

هزینه سفر به وان با هواپیما: قیمت بلیط هواپیما از فرودگاه امام خمینی تهران تا فرودگاه شهر وان ترکیه در حال حاضر چیزی حدود 2  تا 7 میلیون تومان می‌باشد که بسته به نوع هواپیما و پرواز، متفاوت است. با توجه به بالا بودن هزینه سفر به وان با هواپیما، بسیاری از مسافران ترجیح‌می‌دهند سفر زمینی را انتخاب نمایند. از این رو، اغلب آژانس‌های گردشگری نیز تورهای وان خود را به صورت زمینی برگزار می‌کنند.

هزینه سفر به وان با قطار: قطار تهران – وان هر هفته دوشنبه‌ها مسافران را بین این دو شهر جابه‌جا می‌کند. این قطار ساعت 9:30 صبح از تهران حرکت کرده و عصر همان ‌روز به ایستگاه تبریز می‌رسد که پس از مسافرگیری از ایستگاه تبریز، به سمت وان حرکت می‌کند. هزینه بلیط قطار تهران- وان برای بزرگسالان حدود 375,000 تومان و برای کودکان، 195.000 تومان می‌باشد. مسافرینی که از ایستگاه تبریز با قطار همراه می‌شوند، باید مبلغی حدود 233,000 تومان برای خرید بلیط بپردازند.

هزینه سفر به وان با اتوبوس: از دیگر راه‌های رسیدن به وان، سفر با اتوبوس است که از شهر ارومیه انجام می‌شود. هرجای ایران که هستید ابتدا باید خود را به ارومیه برسانید. از آن‌جا می‌توانید با مبلغ 85000 تومان بلیط اتوبوس را تهیه کرده و به شهر زیبای وان سفر کنید.

هزینه سفر به وان با ون‌های ترکی: همان‌طور که گفتیم، شهر وان با سه شهر خوی، بازرگان و ارومیه در ایران، مرز مشترک دارد. شما می‌توانید با اتوبوس یا خودروی شخصی خود را به یکی از این شهرها رسانده و با ون‌های ترکی به شهر توریستی وان سفر کنید.  کرایه ون از شهر خوی تا وان  حدود 60,000 تومان،  از تبریز تا وان  حدود 70,000 تومان و کرایه ون‌های مرز رازی تا وان 69,000 تومان می‌باشد.

هزینه سفر به وان ماشین شخصی: اگر بخواهید با ماشین شخصی خود از مرز رد شوید، باید هزینه‌های قبل از سفر را برای کاپوتاژ ماشین در نظر بگیرید. علاوه بر این، هزینه بنزین نیز به سفر شما اضافه خواهد شد. هزینه کاپوتاژ کردن ماشین شامل:

 • دریافت گواهینامه بین‌المللی یک‌ساله: 141,000 تومان
 • دریافت پلاک بین‌المللی: 425,000 تومان
 • دریافت کارت مالکیت خودرو: 130,000 تومان
 • دریافت برچسب CD و IR: 5,400 تومان
 • دریافت مجوز خروج از کشور: 16,500 تومان

هزینه بنزین به ازای هر لیتر: 6.5 لیر ترکیه معادل 8500 تومان

راه‌های دسترسی به وان و هزینه‌ها

هزینه اقامت در شهر وان

وان یک شهر توریستی است که هتل‌های متعددی را در خود جای داده است. با هر بودجه‌ای که به وان سفر کنید می‌توانید هتل مناسب خود را پیدا کرده و در آن اقامت داشته باشید. هزینه هتل‌های وان با توجه به امکانات هتل  و درجه آن متفاوت است. میانگین هزینه یک شب اقامت در هتل‌های این شهر با توجه به تعداد ستاره و خدماتی که به مهمانان خود ارائه می‌کند، برابر است با:

 • هزینه هتل‌های تک ستاره و یک ستاره: 100 هزار تومان به بالا
 • هزینه اقامت در هتل 3 ستاره: 150  هزار تومان به بالا
 • هزینه اقامت در هتل 4 ستاره: 250  هزار تومان به بالا
 • هزینه اقامت در هتل 5 ستاره: 300  هزار تومان به بالا

هزینه اقامت در شهر وان

هزینه غذا در شهر وان

شهر وان رستوران‌ها  و غذاخوری‌های زیادی دارد که با توجه به بودجه خود می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب نمایید. میانگین هزینه غذا در رستوران‌های وان عبارت است از:

 • هزینه غذا در رستوران ارزان‌قیمت: 20 لیر ترکیه
 • هزینه غذا در رستوران متوسط: 50 لیر ترکیه
 • هزینه غذا در شعبه‌های مک‌دونالد: 25 لیر ترکیه
 • هزینه یک بطری آب (1.5 لیتری): 2 لیر ترکیه
 • هزینه یک فنجان کاپوچینو: 10 لیر ترکیه

اگر بخواهید خودتان آشپزی کنید، باید مواد موردنیاز را از بازارچه‌ها و سوپرمارکت‌های وان خریداری کنید که قیمت آن‌ها در سال 99 عبارتند از:

 • شیر (یک لیتر): 5 لیر ترکیه
 • نان سفید (500 گرم): 2.5 لیر ترکیه
 • برنج سفید (یک کیلوگرم): 9 لیر ترکیه
 • تخم‌مرغ (12 عدد): 9.6 لیر ترکیه
 • پنیر محلی (یک کیلوگرم) : 35 لیر ترکیه
 • فیله مرغ (یک کیلوگرم): 14 لیر ترکیه
 • گوشت قرمز (یک کیلوگرم): 50 لیر ترکیه
 • سیب‌زمینی (یک کیلوگرم): 3 لیر ترکیه
 • گوجه‌فرنگی (یک کیلوگرم): 4 لیر ترکیه
 • پیاز (یک کیلوگرم): 3 لیر ترکیه
 • کاهو ( یک بته): 3 لیر ترکیه
 • سیب (یک کیلوگرم): 5 لیر ترکیه 
 • پرتقال (یک کیلوگرم): 4 لیر ترکیه 
 • موز (یک کیلوگرم): 12 لیر ترکیه 

هزینه غذا در شهر وان

هزینه حمل‌ونقل در وان

وان، شهر کوچکی است و در آن خبری از سیستم‌های حمل‌ونقل‌ گسترده مانند ناوگان اتوبوس‌رانی داخل شهری یا مترو، نیست. عمده‌ترین وسیله‌ای که از آن برای سفرهای داخل شهری یا حتی بین‌ شهری استفاده می‌شود، دلموش‌ها یا همان ون‌ها هستند. هزینه کرایه ون بسته به مقصد و میزان مسیر طی شده، متفاوت است، اما شروع آن از 2.5  لیر ترکیه معادل 3000  تومان می‌باشد.

برای سفرهای داخل شهری می‌توانید از تاکسی نیز استفاده کنید، اما کمی برایتان گران‌تر تمام می‌شود. هزینه سوار شدن در تاکسی حدود 4 لیر ترکیه و برای هر یک کیلومتر 3  لیر می‌باشد.  

 اگر با ماشین شخصی به وان سفر می‌کنید، باید بدانید که در حال حاضر هزینه یک لیتر بنزین در این شهر 6.5 لیر ترکیه می‌باشد.

هزینه حمل‌ونقل در وان

خرید در وان

یکی از مهم‌ترین دلایلی که گردشگران را به سمت وان می‌کشاند، مراکز خرید متعدد این شهر است که انواع لباس‌ها و کالاهای موردنیاز را با قیمت‌هایی بسیار مناسب به مشتریان عرضه می‌کنند. اگر در حراج‌های آخر فصل به این شهر سفر کنید، می‌توانید اجناس را با قیمت‌های بسیار ارزان و باورنکردنی بخرید. در واقع وان، شهر خرید در ترکیه است. امکان ندارد به این شهر سفر کنید، اما به فکر خرید نباشید. در این‍‌جا می‌توانید نمایندگی‌های برندهای معروف دنیا را نیز پیدا کنید و کالاهای موردنظرتان را از نمایندگی با قیمتی مناسب تهیه نمایید.

خرید در وان

هزینه سفر به وان با تورهای گردشگری

هزینه تورهای گردشگری وان بسته به روزهای سفر و خدماتی که ارائه می‌شود، متفاوت است. خدمات تورها معمولا شامل بلیط رفت‌وبرگشت، اقامت‌گاه، ترانسفر، راهنمای فارسی زبان و  بیمه مسافرتی می‌باشد. درجه هتل و امکاناتی که در اختیار مسافرانش قرار می‌دهد در هزینه تور تاثیر بسیار زیادی دارد.

اغلب تورهای وان که توسط آژانس‌های گردشگری ارائه می‌شوند، به صورت زمینی صورت می‌گیرد که هزینه آن با توجه به تعداد روزهای سفر و وسیله نقلیه انتخابی، اتوبوس یا قطار، متفاوت است. در صورتی که تمایل دارید اطلاعات بیشتری در مورد تور داشته باشید و با امکانات و ویژگی‌های آن آشنا شوید، می‌توانید با شماره 02175097700 تماس گرفته و سوالات خود را از کارشناسان کایت بپرسید.

هزینه سفر به وان با تورهای گردشگری

در  این مقاله در مورد هزینه‌های سفر به وان در سال 99 صحبت کرده و هریک از بخش‌های اقامت، خوردوخوراک، حمل‌ونقل و خرید را به طور جداگانه مورد بررسی قرار دادیم. اگر قصد سفر به شهر زیبای وان را دارید، هریک از این هزینه‌ها را در نظر گرفته و برای آن برنامه‌ریزی کنید تا در طول سفر با مشکلی مواجه نشوید. در صورتی که تصمیم به سفر با تورهای گردشگری را دارید، تورهای وان آژانس کایت را مورد بررسی قرار داده و با در نظر گرفتن شرایط و هزینه هریک از آن‌ها، تور موردنظر خود را انتخاب نمایید.

تور جام جهانی 2022 قطر

تور جام‌جهانی 2022 قطر

نظرات

نظر، تجربه و سوال خود را بنویسید.

با ثبت نظر خود در مورد این تور، به دیگر مسافران برای داشتن تجربه بهتر کمک کنید.

نظرات

بستن

نظر، تجربه و سوال خود را با ما در ارتباط بگذارید