آیا سفر به ترکیه نیاز به واکسن زدن دارد؟
زهرا نیرومند 1400/08/19 567 بازدید 0 نظر زمان تقریبی مطالعه دقیقه

همان‌طور که می‌دانید، ترکیه یکی از پرگردشگرترین کشورهای همسایه ایران است که به دلیل طبیعت زیبا، جاذبه‌های تاریخی و تفریحات جذاب و هیجان‌انگیزی که دارد، موردتوجه بسیاری از گردشگران از سراسر نقاط دنیا قرار می‌گیرد. با توجه به همسایگی ترکیه با ایران و ارزان بودن هزینه‌های سفر به ترکیه نسبت به دیگر کشورهای خارجی، این کشور یکی از پرطرفدارترین مقاصد خارجی در بین ایرانیان محسوب می‌شود. از این رو، سوالات زیادی در مورد سفر به ترکیه وجود دارد. این سوالات شامل شرایط سفر، محدودیت‌ها و نوع واکسن کرونا می‌باشد که در ادامه به بررسی هریک از آن‌ها می‎پردازیم.  

قوانین سفر به ترکیه

ترکیه از همان ابتدای تولید واکسن بدون وقفه واکسیناسیون شهروندان خود را آغاز کرد و از این طریق تعداد مبتلایان و مرگ‌ومیرهای ناشی از بیماری کرونا را در کشورش کاهش داد. از همان موقع مرزهای ترکیه به روی گردشگران باز شد. مسافران کشورهای مختلف می‌توانستند با در دست داشتن نتیجه منفی تست کرونا و رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی به این کشور سفر کنند و از جاذبه‌های گردشگری آن بازدید نمایند.

سفر به ترکیه برای ایرانیان از اردیبهشت 1400 آغاز گردید. مرزهای زمینی هم‌چنان بسته بود و مسافران تنها اجازه سفر از طریق هواپیما را داشتند. قوانین سفر هوایی برای مسافران ایرانی نیز مانند دیگر کشورها بود و تفاوتی با آن‌ها نداشت. مسافرین 6 سال به بالا که قصد ورود به ترکیه را داشتند باید حداکثر ۷۲ ساعت قبل از پرواز تست پی‌سی‌آر را در یکی از آزمایشگاه‌های موردتایید انجام داده و نتیجه منفی آن را در فرودگاه ارائه می‌دادند.

ترکیه

قوانین عنوان شده تا امروز هم‌چنان پابرجا بوده و برای تمامی مسافران اجرا می‌گردد. البته در این میان دو دسته از افراد معاف از تست پی‌سی‌آر هستند. این دو دسته عبارتند از:

  • افرادی که دو دوز واکسن خود را دریافت کرده‌اند و کارت آن را به همراه دارند. دوز دوم باید حداقل 14 روز قبل از سفر تزریق شده باشد.
  • افرادی که به بیماری کرونا مبتلا شده و بهبود یافته‌اند. بهبودی باید در 6 ماه گذشته صورت گرفته باشد و فرد نیز گواهی معتبر پزشکی را به همراه داشته باشد.

افرادی که شرایط بالا را دارند یا آن‌هایی که تست  پی‌سی‌آر انجام داده و نتیجه منفی آن را دریافت کرده‌اند، می‌توانند به ترکیه سفر کنند و هیچ محدودیتی ندارند. دمای بدن مسافران در ابتدای ورود به ترکیه چک می‌شود و در صورتی که فرد هیچ علامتی نداشته باشد، وارد خاک این کشور خواهد شد. در صورتی که دمای بدن مسافر بالا باشد و فرد دارای علائم باشد، تست کرونا برای او انجام می‌شود. اگر جواب تست مثبت باشد، فرد در یک مرکز درمانی در ترکیه بستری شده و مورد مراقبت‌های پزشکی قرار می‌گیرد.

ترکیه

آیا سفر به ترکیه نیاز به واکسن زدن دارد؟

با گسترش واکسیناسیون عمومی در دنیا، این سوال برای افراد ایجاد شده است که آیا سفر به ترکیه نیاز به واکسن زدن دارد  و اگر این‌طور است، آیا نوع واکسن دریافتی مهم است؟

بر اساس آخرین اخبار رسیده، در حال حاضر برای سفر به ترکیه نیازی به داشتن کارت واکسیناسیون ندارید. کافیست 72 ساعت قبل از سفر به ترکیه یا زمان برگشت به ایران تست پی‌سی‌آر را انجام داده و جواب منفی آن را در فرودگاه به همراه داشته باشید. در واقع با داشتن تست منفی کرونا هیچ محدودیتی برای ورود به ترکیه وجود ندارد. البته به این نکته توجه داشته باشید که احتمال تغییر شرایط در آینده وجود دارد و ممکن است داشتن کارت واکسن اجباری شود.  

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، در صورتی که دو دوز واکسن خود را دریافت کرده باشید، نیاز به تست پی‌سی‌آر ندارید. عزیزانی که واکسن سینوفارم یا دیگر واکسن‌های موجود را تزریق کرده‌اند نیز نگرانی در مورد سفر به ترکیه نداشته باشند. این کشور تاکنون در مورد نوع واکسن تزریقی اطلاعیه‌ای صادر نکرده و به نظر می‌رسد تمام واکسن‌های موجود را موردتایید می‌داند.

تور جام جهانی 2022 قطر

تور جام‌جهانی 2022 قطر

ارسال پیام

نظر، تجربه و سوال خود را با ما در ارتباط بگذارید

بستن